Փետրվարի 4-ին գումարվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հերթական նիստը:
Նախքան նիստի օրակարգային հարցերին անցնելը,Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը հայտարարել է, որ Ազգային ժողովի «Միասնական հայրենիք»խմբակցությունը ունի նոր ղեկավար՝ Գագիկ Բաղունցը:
Նստաշրջանի և նիստի օրակարգերը հաստատելուց հետո, խորհրդարանն անցել է փետրվարի 4-ի նիստի օրակարգի հարցերին:
Մինչ «Արցախի Հանրապետության 2021թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկմանն անցնելը, Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանն ամփոփել է բյուջեի շուրջ խմբակցություններում և հանձնաժողովներում ծավալված նախնական քննարկումների արդյունքները և ներկայացրել խորհրդարանի հերթական նիստում նախագծի քննարկման՝ կանոնակարգով սահմանված ընթացակարգը:
Ներկայացնելով նախագիծը՝ ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանն անդրադարձել է 2020 թվականի մակրոտնտեսական ցուցանիշներին և առանձնացրել ընթացիկ տարում պլանավորված ոլորտային ծախսերը: Խոսելով Ազգային ժողովի խմբակցությունների և առանձին պատգամավորների կողմից բյուջեի նախագծի վերաբերյալ արված առաջարկությունների մասին՝ ֆինանսների նախարարը նշել է, որ նախագծի նախնական քննարկումների արդյունքում կառավարությանը գրավոր ներկայացվել է շուրջ 24 առաջարկություն՝ գրեթե 1մլրդ 50մլն դրամ գումարային ծավալով:
Նախագծի ներկայացումից հետո պատգամավորները ֆինանսների նախարարին առաջադրել են վարկերի սպասարկման համար կառավարության կողմից ֆինանսավորման, էլեկտրաէներգիայի, գազամատակարարման փոխհատուցման սահմանաչափերի վերանայման, տեղահանված բնակիչների բնակվարձի փոխհատուցմանը,բնակֆոնդի դեֆիցիտին և այլ թեմաների վերաբերյալ հարցեր: Պետնախարար- ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը հավելեց,որ 2021թ պետական բյուջեի ֆինանսասավորումը հիմնականում ուղղվելու է սոցիալական ոլորտին:
Հարակից զեկույցներ են ներկայացրել Ազգային ժողովի ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանը և պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Սեյրան Հայրապետյանը՝ դրական եզրակացությամբ ամփոփելով նախագծի հանձնաժողովային քննարկումների արդյունքները:
Գլխադասային հանձնաժողովների նախագահները պատասխանեցին պատգամավորների հնչեցրած հարցերին:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում ելույթով հանդես եկավ Ազգային ժողովի փոխնախագահ, «Միասնական հայրենիք »խմբակցության ղեկավար Գագիկ Բաղունցը:
«ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի համաձայն՝ բյուջեի նախագծի վերաբերյալ քննարկումն ընդմիջվել է պատգամավորների՝ երկրորդ փուլ առաջարկությունները 24 ժամվա ընթացքում ստանալու նպատակով: Ըստ հաստատված ժամկետացանկի՝ բյուջեի օրենքի նախագիծը կընդունվի փետրվարի 11-ին կայանալիք նիստում:
Օրակարգի 2-րդ հարցը Արցախի Հանրապետության Հաշվեքննիչ պալատի նախագահի ընտրության հարցն էր:
ԱԺ ֆինանասաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանը ներկայացրեց Հաշվեքննիչ պալատի նախագահի թեկնածուի՝ Վահրամ Բորիսի Բաղդասարյանի կենսագրական և աշխատանքային գործունեությունը, ինչպես նաև գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը առաջադրված թեկնածուի օգտին:
Պատգամավորական հարցերի և մտքերի փոխանակությունից հետո խորհրդարանն անցավ փակ գաղտնի քվեարկության:Այնուհետև Ազգային ժողովի հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Էդուարդ Աղաբեկյանը ներկայացրեց ձայների 22 կողմ, 9 դեմ հարաբերակցությամբ քվեարկության արդյունքները, ըստ որի Վահրամ Բաղդասարյանը ընտվեց Հաշվեքննիչ պալատի նախագահ՝ 6 տարի լիազորությունների ժամկետով:
Հայտարարված ընդմիջումից հետո ԱԺ նախագահը նիստը շարունակեց շնորհակալական խոսքով՝ուղղված Ավստրալիայի «Հարավային Ավստրալիա» նահանգի ստորին պալատի պատգամավորներին Արցախի Հանրապետութունը ճանաչելու առիթով:
Հարկային ոլորտին վերաբերող օրինագծերի փաթեթին անդրադարձավ ԱՀ ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Պողոսյանը: Ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությանյանը ներկայացրեց հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը օրենքների նախագծերի փաթեթին: Քվեարկության արդյունքներով օրենքների փաթեթներն ընդունվեցին միաձայն:
Հարկային արտոնություններին առնչվող օրենքների նախագծերի փաթեթը նույնպես ներկայացրեց ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Պողոսյանը:Վերջինս նշեց , որ հարկային արտոնությունների փաթեթում ներառել են գլխադասային հանձնաժողովի նիստում առաջարկած փոփոխություններն ու լրացումները տեղահանված բնակիչների գույքահարկի և հողի հարկի մասով:Գլխադասային հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանը ներկայացրեց փաթեթների վերաբերյալ հանձնաժողովի արձանագրած դրական եզրակացությունը և հանձնաժողովի առաջարկությունը ԱԺ կանոնակարգ օրենքի 75-րդ հոդվածի պահանջներին համաձայն հարցի քննարկման 2-րդ ընթերցման ժամկետը մինչև ս.թ. փետրվարի 8-ը սահմանելու մասին:Խորհրդարանը միաձայն կողմ քվեարկեց նախագծերի փաթեթի վերաբերյալ գրավոր առաջարկների ներկայացման ժամկետի սահմանման մասին հարցին:
«Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացրեց Արցախի Հանրապետության ֆինանսների նախարարի տեղակալ Նորայր Ավանեսյանը: Վերջինս հավելեց,որ օրինագծում կներառվի նաև հանձնաժողովի կողմից ներկայացված առաջարկությունը: Հարակից զեկուցմամբ հանդես եկած գլխադասային հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանը ներկայացրեց հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը օրինագծի վերաբերյալ:

4-го февраля состоялось очередное заседание Национального собрания Республики Арцах.
Прежде чем перейти к обсуждению вопросов повестки заседания, председатель НС Артур Товмасян заявил, что пост руководителя фракции "Единая Родина" отныне будет занимать Гагик Багунц.
После утверждения повесток сессии и заседания парламент возобновил обсуждения проекта закона "О государственном бюджете Республики Арцах на 2021 год". Председатель Национального собрания Артур Товмасян подвел итоги предварительных обсуждений бюджета, состоявшихся во фракциях и комиссиях, а также представил регламентированную процедуру обсуждения проекта на очередном заседании.
Представляя проект, министр финансов Григорий Мартиросян коснулся макроэкономических показателей 2020 года и выделил запланированные на текущий год отраслевые расходы. Говоря о предложениях фракций Национального собрания и отдельных депутатов, министр финансов отметил, что в результате предварительных обсуждений проекта правительству письменно было направлено около 24 предложений, которые в суммарном объеме составили около 1 млрд 50 млн драмов.
После представления проекта депутаты задали министру финансов вопросы, касающиеся финансирований для обслуживания кредитов, пересмотра порога компенсации за потребление электроэнергии, газоснабжения, а также компенсации за проживание перемещенных лиц, дефицита жилищного фонда и других тем. Государственный министр, министр финансов Григорий Мартиросян добавил, что финансирования государственного бюджета на 2021 год в основном будут направлены на решение вопросов социальной сферы.
С содокладами выступили председатель постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Артур Арутюнян и председатель постоянной комиссии по вопросам обороны, безопасности и правопорядка Сейран Айрапетян. Сейран Айрапетян представил положительное заключение комиссии относительно проекта закона.
Председатели головных комиссий НС также ответили на вопросы депутатов.
В процессе обмена мнениями выступил заместитель председателя НС, руководитель фракции "Единая Родина" Гагик Багунц.
Согласно закону "Регламент НС", обсуждение проекта бюджета было прервано в целях получения предложений депутатов в течение 24 часов (второй этап). Согласно утвержденному графику, проект закона "О государственном бюджете Республики Арцах на 2021 год" будет вновь рассмотрен на заседании, которое состоится 11-го февраля.
Далее парламент приступил к рассмотрению второго вопроса повестки дня – вопрос "Об избрании председателя Аудиторской палаты Республики Арцах".
Председатель постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Артур Арутюнян представил биографические данные и трудовую деятельность кандидата на должность председателя Аудиторской палаты Ваграма Багдасаряна, а также сообщил, что головная комиссия одобрила кандидатуру Ваграма Багдасаряна.
После обмена мнениями парламент приступил к тайному голосованию. Председатель Счетной комиссии НС Эдуард Агабекян представил результаты голосования – 22 - "за" и 9 - "против", по итогам которых Ваграм Багдасарян был избран председателем Аудиторской палаты Республики Арцах сроком на 6 лет.
После перерыва председатель НС продолжил заседание и выступил с благодарственной речью, направленной депутатам Нижней палаты австралийского штата "Южная Австралия" в связи с признанием Республики Арцах.
Председатель Комитета государственных доходов Республики Арцах Давид Погосян представил пакет законопроектов налоговой сферы. Председатель постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Артур Арутюнян представил положительное заключение комиссии относительно пакета законопроектов.
Парламент единогласно принял пакет законов.
Пакет законопроектов, касающихся налоговых льгот, на рассмотрение парламента также представил председатель Комитета государственных доходов Давид Погосян, который отметил, что в пакет налоговых льгот включены изменения и дополнения по части налога на имущество и земельного налога для перемещенных лиц, предложенные на заседании головной комиссии.
Председатель головной комиссии Артур Арутюнян представил положительное заключение комиссии относительно пакета проектов, а также представил предложение комиссии, согласно требованиям статьи 75 закона "Регламент НС", срок рассмотрения вопроса во втором чтении установить до 8-го января текущего года.
Парламент единогласно проголосовал за установление срока представления письменных предложений относительно пакета законопроектов.
Проект закона «О внесении дополнения в закон "Об оплате труда лиц, занимающих государственные должности"» на рассмотрение парламента представил заместитель министра финансов Республики Арцах Норайр Аванесян.
Выступивший с содокладом председатель головной комиссии Артур Арутюнян, представил положительное заключение комиссии относительно законопроекта.