Փետրվարի 4-ին գումարվել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հերթական նիստը:
Նախքան նիստի օրակարգային հարցերին անցնելը,Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը հայտարարել է, որ Ազգային ժողովի «Միասնական հայրենիք»խմբակցությունը ունի նոր ղեկավար՝ Գագիկ Բաղունցը:
Նստաշրջանի և նիստի օրակարգերը հաստատելուց հետո, խորհրդարանն անցել է փետրվարի 4-ի նիստի օրակարգի հարցերին:
Մինչ «Արցախի Հանրապետության 2021թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկմանն անցնելը, Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանն ամփոփել է բյուջեի շուրջ խմբակցություններում և հանձնաժողովներում ծավալված նախնական քննարկումների արդյունքները և ներկայացրել խորհրդարանի հերթական նիստում նախագծի քննարկման՝ կանոնակարգով սահմանված ընթացակարգը:
Ներկայացնելով նախագիծը՝ ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանն անդրադարձել է 2020 թվականի մակրոտնտեսական ցուցանիշներին և առանձնացրել ընթացիկ տարում պլանավորված ոլորտային ծախսերը: Խոսելով Ազգային ժողովի խմբակցությունների և առանձին պատգամավորների կողմից բյուջեի նախագծի վերաբերյալ արված առաջարկությունների մասին՝ ֆինանսների նախարարը նշել է, որ նախագծի նախնական քննարկումների արդյունքում կառավարությանը գրավոր ներկայացվել է շուրջ 24 առաջարկություն՝ գրեթե 1մլրդ 50մլն դրամ գումարային ծավալով:
Նախագծի ներկայացումից հետո պատգամավորները ֆինանսների նախարարին առաջադրել են վարկերի սպասարկման համար կառավարության կողմից ֆինանսավորման, էլեկտրաէներգիայի, գազամատակարարման փոխհատուցման սահմանաչափերի վերանայման, տեղահանված բնակիչների բնակվարձի փոխհատուցմանը,բնակֆոնդի դեֆիցիտին և այլ թեմաների վերաբերյալ հարցեր: Պետնախարար- ֆինանսների նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը հավելեց,որ 2021թ պետական բյուջեի ֆինանսասավորումը հիմնականում ուղղվելու է սոցիալական ոլորտին:
Հարակից զեկույցներ են ներկայացրել Ազգային ժողովի ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանը և պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Սեյրան Հայրապետյանը՝ դրական եզրակացությամբ ամփոփելով նախագծի հանձնաժողովային քննարկումների արդյունքները:
Գլխադասային հանձնաժողովների նախագահները պատասխանեցին պատգամավորների հնչեցրած հարցերին:
Մտքերի փոխանակության ընթացքում ելույթով հանդես եկավ Ազգային ժողովի փոխնախագահ, «Միասնական հայրենիք »խմբակցության ղեկավար Գագիկ Բաղունցը:
«ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի համաձայն՝ բյուջեի նախագծի վերաբերյալ քննարկումն ընդմիջվել է պատգամավորների՝ երկրորդ փուլ առաջարկությունները 24 ժամվա ընթացքում ստանալու նպատակով: Ըստ հաստատված ժամկետացանկի՝ բյուջեի օրենքի նախագիծը կընդունվի փետրվարի 11-ին կայանալիք նիստում:
Օրակարգի 2-րդ հարցը Արցախի Հանրապետության Հաշվեքննիչ պալատի նախագահի ընտրության հարցն էր:
ԱԺ ֆինանասաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանը ներկայացրեց Հաշվեքննիչ պալատի նախագահի թեկնածուի՝ Վահրամ Բորիսի Բաղդասարյանի կենսագրական և աշխատանքային գործունեությունը, ինչպես նաև գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը առաջադրված թեկնածուի օգտին:
Պատգամավորական հարցերի և մտքերի փոխանակությունից հետո խորհրդարանն անցավ փակ գաղտնի քվեարկության:Այնուհետև Ազգային ժողովի հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Էդուարդ Աղաբեկյանը ներկայացրեց ձայների 22 կողմ, 9 դեմ հարաբերակցությամբ քվեարկության արդյունքները, ըստ որի Վահրամ Բաղդասարյանը ընտվեց Հաշվեքննիչ պալատի նախագահ՝ 6 տարի լիազորությունների ժամկետով:
Հայտարարված ընդմիջումից հետո ԱԺ նախագահը նիստը շարունակեց շնորհակալական խոսքով՝ուղղված Ավստրալիայի «Հարավային Ավստրալիա» նահանգի ստորին պալատի պատգամավորներին Արցախի Հանրապետութունը ճանաչելու առիթով:
Հարկային ոլորտին վերաբերող օրինագծերի փաթեթին անդրադարձավ ԱՀ ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Պողոսյանը: Ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությանյանը ներկայացրեց հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը օրենքների նախագծերի փաթեթին: Քվեարկության արդյունքներով օրենքների փաթեթներն ընդունվեցին միաձայն:
Հարկային արտոնություններին առնչվող օրենքների նախագծերի փաթեթը նույնպես ներկայացրեց ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Պողոսյանը:Վերջինս նշեց , որ հարկային արտոնությունների փաթեթում ներառել են գլխադասային հանձնաժողովի նիստում առաջարկած փոփոխություններն ու լրացումները տեղահանված բնակիչների գույքահարկի և հողի հարկի մասով:Գլխադասային հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանը ներկայացրեց փաթեթների վերաբերյալ հանձնաժողովի արձանագրած դրական եզրակացությունը և հանձնաժողովի առաջարկությունը ԱԺ կանոնակարգ օրենքի 75-րդ հոդվածի պահանջներին համաձայն հարցի քննարկման 2-րդ ընթերցման ժամկետը մինչև ս.թ. փետրվարի 8-ը սահմանելու մասին:Խորհրդարանը միաձայն կողմ քվեարկեց նախագծերի փաթեթի վերաբերյալ գրավոր առաջարկների ներկայացման ժամկետի սահմանման մասին հարցին:
«Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացրեց Արցախի Հանրապետության ֆինանսների նախարարի տեղակալ Նորայր Ավանեսյանը: Վերջինս հավելեց,որ օրինագծում կներառվի նաև հանձնաժողովի կողմից ներկայացված առաջարկությունը: Հարակից զեկուցմամբ հանդես եկած գլխադասային հանձնաժողովի նախագահ Արթուր Հարությունյանը ներկայացրեց հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը օրինագծի վերաբերյալ:

February 4, a regular sitting of the Artsakh Republic was convened.
Before proceeding to the issues on the agenda of the sitting, Artur Tovmasyan, the Head of the National Assembly stated that
The Head of the National Assembly Arthur Tovmasyan stated that the "United Motherland" faction had a new Head of the faction, Gagik Baghunts.
Having approved the agendas of the session and the sitting, the parliament proceeded to the issues of the February 4 sitting.
Before discussing the draft law "On the State Budget of the Artsakh Republic 2021", the President of the National Assembly Artur Tovmasyan summed up the results of the preliminary discussions on the budget in the factions and committees and presented the procedure for discussing the draft at the regular sitting of the parliament, defined by the regulations.
Presenting the project, the Minister of Finance Grigory Martirosyan referred to the macroeconomic indicators for 2020 and singled out the sectoral expenditures planned for the current year. Speaking about the proposals made by the NA factions individual deputies on the draft budget, the Minister of Finance noted that as a result of the preliminary discussions of the draft, about 24 proposals have been submitted to the government in writing, amounting to almost 1 billion 50 million drams.
After the presentation of the project the deputies asked the Minister of Finance questions on government funding for loan servicing, review of electricity, gas supply compensation limits, compensation for rent of displaced residents, housing deficit and other issues. State Minister - Minister of Finance Grigory Martirosyan added that the financing of the 2021 state budget will be mainly directed to the social sphere.
Summing up the results of the draft committee discussions with a positive conclusion, related reports have been submitted by Artur Harutyunyan, Chair of the Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management of the National Assembly and the Chair of the Committee on Defense, Security and Law Enforcement Seyran Hayrapetyan.
The Chairs of the Head Committees answered the questions raised by the deputies.
Gagik Baghunts, Vice-President of the National Assembly, the Head of the "United Motherland" faction, made a speech during the exchange of views.
According to the law "Rules of Procedure of the National Assembly" the discussion on the draft budget was interrupted in order to receive the parliamentarians' second stage recommendation within 24 hours.
The second issue on the agenda was the issue of electing the Chairman of the Audit Chamber of the Republic of Artsakh.
Arthur Harutyunyan, Chairman of the NA Committee on Budget, Financial and Economic Management, presented the biographical and working activity of the candidate for the Chairman of the Audit Chamber, Vahram Boris Baghdasaryan, as well as the positive conclusion of the Head committee in favor of the nominated candidate.
After the exchange of parliamentary questions and thoughts the parliament held a secret ballot. Then, Eduard Aghabekyan, Chairman of the National Assembly Counting Committee, presented the results of the voting with 22 votes in favor and 9 against, according to which Vahram Baghdasaryan was elected Chairman of the Audit Chamber for a term of 6 years.
After the announced break the NA President continued the sitting with a word of gratitude addressed to the deputies of the lower palace of the "South Australia" state of Australia on the occasion of recognizing the Republic of Artsakh.
The Chairman of the State Revenue Committee of the Republic of Artsakh David Poghosyan touched upon the package of bills concerning the tax sphere. Artur Harutyunyan, Chair of the Committee on Budget, Financial and Economic Management, presented the positive conclusion of the committee on the package of draft laws. As a result of the voting, the packages of laws were adopted unanimously.
The package of draft laws related to tax privileges was also presented by SRC Chairman David Poghosyan. The latter mentioned that they were included in the package of tax privileges
The amendments and additions proposed at the meeting of the head committee regarding the property tax and land tax of the displaced residents. The Chairman of the Head Committee Artur Harutyunyan presented the positive conclusion registered by the committee on the packages and the proposal of the committee in accordance with the requirements of Article 75 of the law "Rules of Procedure of the Republic of Artsakh", on setting the term of the 2nd reading of the issue until February 8 this year. The parliament unanimously voted in favor of setting a deadline for the submission of written proposals on the draft package.
The Parliament unanimously voted in favor of setting a deadline for the submission of written proposals on the draft package.
The draft law "On Making Amendments to the Law "On Remuneration of Public Officials"" was presented by the Artsakh Republic Deputy Minister of Finance, Norayr Avanesyan. The latter added that the proposal submitted by the committee will also be included in the bill. In a related report, Artur Harutyunyan, Chair of the Head Committee, presented the positive conclusion of the committee on the bill.