Փետրվարի 2-ին Արթուր Հարությունյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը:
Նիստի հիմնական զեկուցող պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Պողոսյանը հանձնաժողովի քննարկմանն է ներկայացրել օրակարգի 1-ին հարցը, այն է՝««Շահութահարկի մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին»,««Եկամտային հարկի մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» ու ««Եկամտային հարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին»,««Ակցիզային հարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին»,«« Ավելացված արժեքի հարկի մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», ««Հաստատագրված վճարների մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին», «« Բնապահպանական և բնօգտագործման վճարների մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը(լրամշակված տարբերակ):
Ըստ ՊԵԿ նախագահի՝ օրենքների նախագծերի փաթեթի ընդունումը պայմանավորված է օրենքների կիրառության ընթացքում առկա խնդիրների կարգավորման անհրաժեշտությամբ:
ՊԵԿ նախագահը պարզաբանումներ է տվել պատգամավորների հնչեցրած հաստատագրված վճարների հարկմանը, ակցիզային հարկի տարեցտարի աճին վերաբերող հարցերին:
Հանձաժողովը միաձայն կողմ է քվեարկել օրենքների նախագծերի փաթեթին:
Հաջորդիվ ՊԵԿ նախագահը հանձնաժողովի քննարկմանն է ներկայացրել «Պատերազմական գործողությունների հետևանքով հարկային արտոնություններ սահմանելու մասին»,««Շահութահարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին»»,«« Եկամտային հարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին,« Ավելացված արժեքի հարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ու «« Ավելացված արժեքի հարկի մասին» ԼՂՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», ««Առևտրի հարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին»,« Հաստատագրված վճարների մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին»,««Արտոնագրային վճարների մասին» օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին», ««Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառման մասին»օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», ««Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին», ««Հարկերի մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին», ««Ավտոմոբիլային ճանապարհների շինարարության, նորոգման և պահպանման համար կատարվող հատկացումների(մասհանումների) մասին» օրենքն ուժը կորցրած ճանաչելու մասին» և «Հարկային և այլ պարտադիր վճարների գծով արտոնություններ սահմանելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Պեկ նախագահը օրենքների նախագծերի,ինչպես նաև երկու նոր օրինագծերի փաթեթի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորել է պատերազմական գործողությունների հետևանքով հարկ վճարողների մոտ առաջացած խնդիրների համապարփակ կարգավորման և գործարարության համար առավել բարենպաստ հարկային դաշտի ձևավորման հրամայականով:
Նախագծով առաջարկվում է պատերազմական գործողությունների հետևանքով բացառապես Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած համայնքներում փաստացի գործունեություն իրականացրած առևտրային կազմակերպություններին և անհատ ձեռնարկատերերին ազատել չվճարված հարկային և այլ պարտադիր վճարների գծով պարտավորությունների կատարումից, մասնավորապես, շահութահարկի, եկամտահարկի, եկամտային հարկի, ակցիզային հարկի, ավելացված արժեքի հարկի, հաստատագրված վճարներ,առևտրի հարկի,պարտադիր սոցիալական ապահովության վճարների, ավտոճանապարհային մասհանումների,տարեկան պետական տուրքի ու բնապահպանական և բնօգտագործման վճարների գծով պարտավորությունների կատարումից, ինչպես նաև՝հարկային օրենսդրությունը խախտելու համար սահմանված տուգանքների, «Հսկիչ-դրամարկղային կիրառման մասին», «Դրամարկղային գործառնությունների մասին» օրենքների պահանջների խախտման համար սահմանված տուգանքների վճարումից:
Նշված համայնքների բնակիչների համար հանձնաժողովը առաջարկեց արտոնություններ սահմանել գույքահարկի և հողի հարկի մասով:
«Շահութահարկի մասին» օրենքի հաջորդ փոփոխությամբ առաջարկվում է բանկային, հանքարդյունահանման, էներգետիկայի և հեռահաղորդակցության բնագավառների համար շահութահարկի դրույքաչափը 2020 թվականի հաշվետու տարվանից սկսած սահմանել 18 տոկոս, իսկ 2021 թվականի հունվարի մեկից` հեռահաղորդակցության և էներգետիկայի բնագավառի համար դրույքաչափը ավելի նվազեցնել՝ սահմանելով 10 տոկոս,
Հաշվի առնելով, որ պատերազմական գործողությունների հետևանքով տնտեսվարող սուբյեկտները կրել են զգալի վնասներ, և տնտեսությունը ներդնումների կարիք ունի, օրենքի մեկ այլ փոփոխությամբ առաջարկվում է 2020-2022 թթ շահութահարկի վճարումից ազատել շահութահարկի 10 տոկոս դրույքաչափով հարկվող գործունեություն իրականացնող հարկ վճարողներին:
Հաշվի առնելով, որ նշված հարկ վճարողները 2020 թվականի համար արդեն իսկ կատարել են շահութահարկի, եկամտային հարկի կանխավճարներ և նվազագույն վճարներ,առաջարկվում է 2021 թվականին վերջիններիս վերադարձնել այդ գումարները:
«Եկամտային հարկի մասին» օրենքի մեկ այլ փոփոխությամբ առաջարկվում է նվազեցնել եկամտային հարկի դրույքաչափը՝ սահմանելով 2021 թվականին 15 տոկոս,2022 թվականին 14 տոկոս,իսկ 2023 թվականի հունվարի մեկից՝13 տոկոս:
Հաջորդ փոփոխությամբ առաջարկվում է բացառապես գյուղատնտեսական արտադրանքի արտադրությամբ զբաղված հարկ վճարողի մոտ վարձու աշխատանք կատարող ֆիզիկական անձանց համար աշխատավարձից և դրան հավասարեցված եկամուտներից եկամտային հարկը սահմանել 3 տոկոս, ինչը միտված է խթանել գյուղատնտեսական աշխատանքներում ֆիզիկական անձանց ներգրավումը, եկամտային հարկի բեռի կտրուկ նվազեցման միջոցով:
«Ավելացված արժեքի հարկի մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է հանրապետությունում արտադրված գյուղատնտեսական արտադրանքի իրացման, գյուղատնտեսական մշակաբույսերի և բազմամյա տնկարկների մշակության ընթացքում կատարվող մեքենայացված աշխատանքների, բնակարանային շինարարության և ոռոգման ջրի մատակարարման գործարքների մասով ավելացված արժեքի հարկից ազատման արտոնության ժամկետը երկարաձգել մինչև 2026 թվականի հունվարի 1-ը:
«Առևտրի հարկի մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է վերանայել առևտրի հարկի դրույքաչափը՝ հնարավորություն ընձեռելով հարկ վճարողներին փաստաթղթերով հիմնավորված ձեռքբերումների մասով կատարել նվազեցումներ և առևտրի հարկը վճարել մեկ տոկոս դրույքաչափով, ինչը կխրախուսի հարկ վճարողներին կատարել փաստաթղթերով հիմնավորված ձեռքբերումներ:Մասնավորապես, նախատեսվում է առևտրի հարկի դրույքաչափը իրացման շրջանառության նկատմամբ 2021 թվականի համար սահմանել 2 տոկոս, 2022 թ հունվարի 1-ից 3 տոկոս՝ դրանից նվազեցնելով վաճառքի նպատակով ձեռք բերված ապրանքների գծով փաստաթղթերով հիմնավորված ծախսերի մեկ տոկոսը, իսկ 2022 թ հունվարի մեկից 2 տոկոսը:
«Հաստատագրված վճարների մասին» և «Արտոնագրային վճարների մասին» օրենքների նախագծերով առաջարկվում է 3 տարի ժամկետով հարկ վճարողներին ազատել հաստատագրված և արտոնագրային վճարների կատարումից, բացառությամբ վիճակախաղերի, գազալիցքավորման և ըստ նախնական պատվերների՝ համապատասխան պայմանագրերի համաձայն պատվիրատուի ներքին սպառման համար նախատեսված օբյեկտներում հանրային սննդի ծառայությունների մատուցման գործունեության համար սահմանված հաստատագրված վճարների: Նշված փոփոխությունը կխթանի փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության գործունեության շարունակականությունը՝ ապահովելով աշխատատեղեր:
«Արտոնագրային վճարների մասին» և «Հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառման մասին» օրենքների նախագծերով առաջարկվում է փոքր ձեռնարկատիրության մի շարք ոլորտների համար՝ մեկ աշխատատեղով վարսավիրական ծառայությունների ,հագուստի,կոշիկի նորոգման, ավտոտեխսպասարկման և այլն, հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների ներդրման ժամկետը երկարաձգել մինչև 2026 թ հունվարի 1-ը:
Առաջարկվում է ուժը կորցրած ճանաչել «Ավտոմոբիլային ճանապարհների շինարարության, նորոգման և պահպանման համար կատարվող հատկացումների (մասհանումների) մասին» օրենքը:
«Հարկային և այլ պարտադիր վճարների գծով արտոնություններ սահմանելու մասին» օրենքի նախագծով առաջարկվում է՝
ՊԵԿ նախագահը պատասխանեց եկամտային հարկի վերադարձի, առևտրի հարկի և պատագամավորների հնչեցրած այլ հարցերի: Օրենքի նախագիծը ընդունվել է միաձայն և առաջարկվել նախագծերի փաթեթը ներկայացնել 2-րդ ընթերցման:
Հիմնական զեկուցող ֆինանսների նախարարի տեղակալ Նորայր Ավանեսյանը հանձնաժողովի նիստի քննակմանն է ներկայացրել ««Պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձնանց վարձատրության մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:Նախագծով առաջարկվում է պետական պաշտոններ զբաղեցնող անձանց աշխատավարձի չափը 2021թվականի համար չի կարող ցածր լինել օրենքով սահմանված նվազագույն ամսական աշխատավարձի անվանական չափի 70 տոկոսից:

February 2, the sitting of the NA Standing Committee on Financial-Budgetary and Economic Management chaired by Arthur Harutyunyan took place.
The main speaker of the sitting was the Chairman of the State Revenue Committee Davit Poghosyan, submitted to the Committee for discussion the first issue of the agenda, that is, «On Making Additions and Amendments to the Law "On Profit Tax "», «On Making Amendments and Addenda to the Law “On Income Tax"» and «On Making Addenda to the Law "On Making Addenda and Amendments to the NKR Law “On Income Tax "», «On Making Amendments and Addenda to the Law “On Excise Tax"», «On Making Addenda and Amendments to the Law “On Value Added Tax"», "On Making Amendments to the Law “On Presumptive Payments"», the package of draft laws «On Making Amendments to the Law “On Environmental and Nature Use Fees"» (amended version).
According to the Chairman of the State Revenue Committee, the adoption of the package of draft laws is conditioned by the need to resolve the existing problems during the implementation of the laws.
The chairman of the State Revenue Committee gave clarifications to the issues related to the taxation of fixed payments voiced by the deputies, the annual increase of the excise tax.
The Committee unanimously voted in favor of the draft law.
Further, the Chairman of the State Revenue Committee submitted for discussion by the Commission «On the Establishment of Tax Benefits as a Result of Hostilities», «On Amendments and Additions to the Law “On Income Tax"», "On Amendments and Additions to the Law “On Income Tax"», «On Amendments and Additions to the Law “On Value Added Tax”», and «On Amendments and Additions to the NKR Law “On Value Added Tax”», «On Amendments and Additions to the Law “On Trade Tax”», «On Amendments to the Law on Conditional Settlement Payments”». «On Amendments and Additions to the Law “On Patent Fees"», «On Amendments to the Law “On the Use of Cash Registers"», «On Amendments and Amendments to the Law “On Funded Pensions"», the package of draft laws «On the Recognition of the Law “On Deductions (contributions for the construction, repair and maintenance of roads)"» and «On the Establishment of Tax Benefits and Other Obligatory Payments» was canceled.
Chairman of the State Revenue Committee conditioned the need for the adoption of bills, as well as a package of two new bills, with the imperative of a comprehensive settlement of the problems arising from taxpayers and the formation of a more favorable tax environment for business.
The draft proposes to exempt commercial organizations and individual entrepreneurs from unpaid tax and other mandatory tax liabilities, which are actually operating exclusively in communities under the control of Azerbaijan as a result of hostilities. In particular, from the fulfillment of obligations on profit tax, income tax, excise tax, value added tax, fixed payments, trade tax, compulsory social security payments, road contributions, annual state duty and environmental and nature use fees, as well as fines for violating tax legislation, "On the Use of Cash Registers", "On Cash Transactions" from the payment of fines for violating the requirements of the law.
For the residents of the mentioned communities, the commission proposed to establish privileges in terms of property tax and land tax.
It is proposed by the next amendment to the Law “On Profit Tax” to set the profit tax rate for banking, mining, energy and telecommunications sectors at 18% starting from the reporting year 2020 and from January 1, 2021, to reduce the rate for telecommunications and energy by 10%.
Considering that economic entities suffered significant losses as a result of the war, the economy needs investment, the next amendment to the law proposes exempt taxpayers from 10% income tax rate in 2020-2022.
Taking into account that the mentioned taxpayers have already made profit tax, income tax prepayments and minimum payments for 2020, it is proposed to return the sums to the latter in 2021.
Another amendment to the law "On Income Tax" proposes to reduce the income tax rate to 15 percent in 2021, 14 percent in 2022, and 13 percent from January 1, 2023. The next amendment proposes to set the income tax on wages and equivalent income for individuals employed exclusively by taxpayers engaged in the production of agricultural products, which is intended to encourage the involvement of individuals in agricultural work by sharply reducing the income tax burden.
The draft law "On Value Added Tax" proposes to extend the VAT exemption for selling agricultural products produced in the country, mechanized works carried out during the cultivation of agricultural crops, perennial plantations, housing construction, irrigation water supply transactions until January 1, 2026.
By the draft law “Օn Trade Tax” it is proposed revise the sales tax rate, allowing taxpayers to make deductions for documented gains, and pay the sales tax at a rate of one percent, which will encourage taxpayers to make documented gains. from January 1, 2013, reducing by one percent the cost of documented goods purchased for sale, and 2 percent from January 1, 2022.
It is proposed by the draft laws "On Presumptive Payments" and "On Patent Fees" to exempt taxpayers from fixed patent fees for a period of 3 years, except for lotteries, refueling, pre-ordered fixed fees for public catering services in the customer's domestic consumption facilities in accordance with the relevant agreements. This change will stimulate the continuity of small and medium enterprises, providing jobs.
For a number of small business sectors, such as hairdressing services, clothing, shoe repair, car maintenance, etc. իt is proposed by the draft laws "On Patent Fees" and "On the Use of Cash Registers" to extend the deadline for the introduction of cash registers until January 1, 2026.
It is recommended to declare the law “On Allocations (Contributions) for Road Construction, Repair and Maintenance” invalid.
The draft law "On Defining Privileges on Tax and Other Mandatory Payments" proposes:
• to exempt taxpayers with arrears of up to 10 million AMD from arrears, fines and penalties from October 1, 2020
• to exempt taxpayers with debts exceeding AMD 10 million from fines and penalties from October 1, 2020, as well as in case of repayment of debt not exceeding 10 million drams, in case of repayment of debt exceeding 10 million drams, in accordance with the procedure and procedure established by law. It is recommended to sign the schedule, depending on the amount of the obligation, in a 12-month, 24-month, 36-month or 48-month period (up to AMD 3 million (excluding the amount of benefits), 12-month period, from AMD 3 million to 10 million drams (without the privilege amount) with a repayment period of 24 months, from 10 million drams to 30 million drams (without the privilege amount) with a 36-month maturity, in the case of more than 30 million drams (without the privilege amount) with a period maturity 48 months).
• The benefits provided by the bill will also apply to the existing obligations of taxpayers court decisions and bankruptcy procedures.
The Chairman of the State Revenue Committee answered the questions posed in the declaration on income tax, trade tax and other questions of the deputies. The bill was adopted unanimously, it was proposed to submit its package for the second reading.
Keynote speaker, Deputy Minister of Finance Norayr Avanesyan, submitted the draft law “On Amendments to the Law on Remuneration of Civil Servants” to the commission for consideration. The bill proposes that the salary of civil servants for 2021 cannot be less than 70% of the nominal minimum monthly wage established by the law.