Հունվարի 21-ին տեղի է ունեցել ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարել են Արամ Հարությունյանն ու Արթուր Հարությունյանը:
Կրթության, գիտության,մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի փոխնախարար Միքայել Համբարձումյանը, ներկայացնելով բնագավառների ծախսերը, նշել է, որ 2021թվականի բյուջեով նախարարությանը նախատեսվում է հատկացնել 14 մլրդ 173 մլն դրամ, որը անցյալ տարվա համեմատ շուրջ 1մլն 867 հազ-ով պակաս է, ինչը պայմանավորված է պատերազմի հետևանքով օկուպացված տարածքներում մնացած ուսումնական և մշակութային հաստատությունների հոդվածների ծախսերի կրճատմամբ: Փոխնախարարը պարզաբանումներ է տվել խորհրդարանականների առաջադրած՝ ուսանողների վարձավճարումների փոխհատուցմանը, կրթական և մշակութային, սպորտային հաստատությունների կորուստների հստակեցմանը, նրանց աշխատակիցների աշխատավարձերի փոխհատուցմանը, օկուպացված տարածքների աշակերտների կրթական իրավունքների պաշտպանությանը, գիտական թեմաների և ծրագրերի ընտրությանը, տեխնոպարկերի ստեղծմանը և բնագավառին վերաբերող այլ հարցերի:

21-го января под председательством Арама Арутюняна и Артура Арутюняна состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
Заместитель министра образования, науки, культуры, молодежи и спорта Микаел Амбарцумян, представляя расходы сфер, отметил, что из государственного бюджета на 2021 год министерству планируется выделить 14 млрд 173 млн драмов, что на 1 млн 867 тыс меньше показателя за прошлый год. По словам Микаела Амбарцумяна, это обусловлено сокращением расходов учебных и культурных учреждений, оставшихся в результате войны на оккупированных территориях.
Заместитель министра ответил на вопросы парламентариев, касающиеся компенсации платы за обучение студентов, уточнения масштабов потерь образовательных, культурных и спортивных учреждений, компенсаций заработных плат сотрудников данных учреждений, защиты образовательных прав учащихся учебных учреждений, оставшихся на оккупированных территориях, выбора научных тем и программ, создания технопарков и др.
На заседании присутствовали председатель НС Артур Товмасян, заместитель председателя НС Гагик Багунц, депутаты и ответственные лица правительства.