Հունվարիի 19-ին Սևակ Աղաջանյանի և Արթուր Հարությունյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի և ֆինանսաբյուջետային ու տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը:
Նիստում քննարկվել է «ԱՀ 2021թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծում նախատեսված իշխանության պետական, տեղական ինքնակառավարման, դատական մարմինների և դատախազության ֆինանսավորման հարցը:
Ստեփանակերտի քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանը, Ասկերանի,Մարտակերտի, Մարտունու շրջվարչակազմերի ղեկավարներ Սասուն Բարսեղյանը, Հայկ Բախշիյանը և Արարատ Մելքումյանը, ներկայացնելով տարածքային կառավարման մարմինների բյուջեների ծախսային հոդվածները, նշել են,որ նախորդ տարվա համեմատ ցուցանիշները հիմնականում մնացել են անփոփոխ:
Այնուհետև տեղական ինքնակառավարման մարմինների պատասխանատուները պատասխանեցին պատգամավորների հնչեցրած հարցերին, այն է՝ մայրաքաղաքի ավտոճանապարհների բեռնաթափման, շրջանների համայնքների վերաբնակեցման,տարածքային կորուստներով պայմանավորված համայնքային բյուջեի բավարարմանն ու ծախսերի ավելացմանը, աշխատատեղերի կրճատման պատճառով սոցիալական խնդիրների ծագմանն ուղղված և այլ հարցեր:
ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը առաջարկեց խորհրդարանականներին միավորվել վարչակազմերի ղեկավարների շուրջ և քննարկել ու հնարավորինս աջակցել համայնքների վերականգնման և զարգացման աշխատանքներին: ԱԺ նախագահը հավաստիացրեց նաև, որ պատերազմի հետևանքները կվերացվեն, բոլոր շրջանների համայնքներում կկառուցվեն և կվերանորոգվեն բնակտարածքներ:
Ընդմիջումից հետո համատեղ նիստը շարունակվել է իշխանության պետական կառավարման ու դատական մարմինների ծախսերի քննարկմամբ:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արտակ Բեգլարյանը, ներկայացնելով 2021թ-ի բյուջեով նախատեսված աշխատակազմի ընդհանուր ծախսը, նշել է, որ այն կազմում է 809 մլն դրամ, ինչը 2020թ-ի համեմատ աճել է 22 մլն 855հազ 800 դրամով՝ պայմանավորված աշխատավարձային ֆոնդի բնականոն աճով:
Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար Ռոբերտ Ղահրամանյանի փոխանցմամբ՝ 2021թ. խորհրդարանի ծախսը կկազմի 682 մլն 004 հազ 5 դրամ, ինչը 2020թ-ի համեմատ աճել է 25 մլն 871 հազ դրամով: Աճը հիմանականում պայմանավորված է աշխատավարձային ֆոնդում առկա պետական ծառայողների գործակիցների բնականոն աճով:
Նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետ Արայիկ Լազարյանի խոսքով՝ 2021թ-ի պետական բյուջեի նախագծով ապարատի պահպանման ծախսը նախատեսված է 335 մլն 444 հազ 500 դրամի չափով, ինչը նախորդ տարվա ծախսերի համեմատ նվազել է շուրջ 25 մլն 220 հազ դրամով: Ծախսերի նվազեցումը պայմանավորված է աշխատավարձի ֆոնդով՝ 5 հաստիքի կրճատմամբ և ներկայացուցչական ու կապի ծառայությունների ծախսերի կրճատմամբ:
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գայանե Գրիգորյանի ներկայացմամբ՝ պետական բյուջեից դատական համակարգին հատկացվելիք գումարը կկազմի 647մլն 804 հազ դրամ, ինչը 2020թ-ի համեմատ նվազել է 641 հազ դրամով:
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Արամայիս Ավագյանի հաղորդմամբ 2021թ-ին դատախազության ծախսը կկազմի 562 մլն 958 հազ 100 դրամ: Աճը 2020թ. համեմատ կազմել է 1մլն 69 հազ 200 դրամ, ինչը պայմանավորված է աշխատավարձի բնականոն աճով:Գլխավոր դատախազը նշեց, որ 2020թ. գերատեսչությունը ֆինանսական միջոցների արդյունավետ օգտագործման արդյունքում ունեցել է 65 մլն 387 հազ դրամի չափով տնտեսում:
Արդարադատության նախարար Կարեն Դանիելյանի խոսքով՝ արդարադատության համակարգի բյուջեով նախատեսված ծախսը կազմում է 386 մլն 638 հազ դրամ, աճը 2020թ. համեմատ կազմել է 12 մլն 841 հազ դրամ: Նախարարը մանրամասն ներկայացրեց նաև նախարարության ծրագրերի ֆինանսավորման հարցերը:
Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի և ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստի երրորդ հատվածն այնուհետև շարունակվել է Քննչական կոմիտեի, Հաշվեքննիչ պալատի, Մարդու իրավունքների պաշտպանի, Քաղաքացիական ծառայության խորհրդի և Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ծախսերի քննարկմամբ:
Քննչական կոմիտեի նախագահ Իգոր Գրիգորյանը, ներկայացնելով ապարատի 2021 թ-ի ծախսը, նշել է, որ այն նախատեսվում է 356 մլն 515 հազ 212 դրամ: 2020թ-ի համեմատ գումարն աճել է 14 մլն 785 հազ 800 դրամով՝ հաշվի առնելով աշխատավարձի բնականոն աճը:
Ներկայացնելով Հաշվեքննիչ պալատի 2021 թվականի ծախսը՝ պալատի խորհրդի անդամ Շուշանիկ Հայրապետյանը նշել է, որ այն կկազմի 155 մլն 272 հազ ՝ նախորդ տարվա 156մլն 272 հազ դրամի դիմաց:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի ներկայացուցիչ Արսեն Սառաջյանի խոսքով՝ 2021թ. աշխատակազմին հատկացվելիք գումարը կկազմի 64 մլն 96 հազ 500 դրամ, որը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 3 մլն 797 հազ 500 դրամով:
Քաղծառայության խորհրդի նախագահ Բորիս Առուշանյանի փոխանցմամբ՝ խորհրդի 2021թ-ի ծախսը պլանավորվել է 145 մլն 041 հազ 100 դրամ:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Սրբուհի Արզումանյանը նախքան 2021թ բյուջեի բովանդակությանն անդրադառնալը, ներկայացրեց 2020թ բյուջեի ընդհանուր կատարողականը: Համաձայն հանձնաժողովի նախագահ Սրբուհի Արզումանյանի ներկայացրած տեղեկատվության, 2021թ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի բյուջեի ծախսը կկազմի 76մլն 843 հազ դրամ:

19-го января под председательством Севака Агаджаняна и Артура Арутюняна состоялось совместное заседание постоянных комиссий Национального собрания Республики Арцах по государственно-правовым вопросам и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
На заседании были обсуждены вопросы финансирования государственных органов, органов местного самоуправления, органов судебной власти и прокуратуры.
Мэр города Степанакерт Давид Саргсян, а также руководители Аскеранской, Мартакертской и Мартунинской районных администраций Сасун Барсегян, Айк Бахшиян и Арарат Мелкумян, представляя расходные статьи бюджета органов территориального управления, отметили, что по сравнению с прошлым годом показатели в основном остались неизменными.
Затем ответственные лица органов местного самоуправления ответили на вопросы депутатов, касающиеся разгрузки транспортной сети столицы, переселения районов, а также возникновения социальных проблем по причине сокращения рабочих мест и др.
Председатель НС Артур Товмасян предложил парламентариям объединиться с руководителями районных администраций, обсудить и, по возможности, содействовать работам по восстановлению и развитию общин. Председатель НС заверил также, что последствия войны будут устранены, в общинах всех районов будут построены и отремонтированы жилые помещения.
После перерыва совместное заседание продолжилось обсуждением расходов органов государственного управления и органов судебной власти.
Руководитель аппарата президента Республики Арцах Артак Бегларян, представляя общие расходы аппарата, предусмотренные бюджетом на 2021 год, отметил, что они составят 809 млн драмов, что на 22 млн 855 тыс 800 драмов больше показателя за прошлый год. Артак Бегларян пояснил, что увеличение суммы обусловлено естественным ростом фонда заработной платы.
По сообщению руководителя аппарата Национального собрания Роберта Каграманяна, в 2021 году расходы парламента составят 682 млн 004 тыс 5 драмов, что на 25 млн 871 тыс драмов больше показателя за прошлый год.
По словам начальника управления делами правительства аппарата президента Араика Лазаряна, на содержание аппарата государственным бюджетом на 2021 год предусмотрена сумма в размере 335 млн 444 тыс 500 драмов, что на 25 млн 220 тыс драмов меньше показателя за прошлый год. Сокращение расходов обусловлено сокращением пяти штатов и уменьшением расходов представительских и коммуникационных услуг.
По словам председателя Высшего судебного совета Гаяне Григорян, сумма, предоставляемая из государственного бюджета на содержание судебной системы, составит 647 млн 804 тыс драмов, что на 641 тыс драмов меньше показателя за прошлый год.
По словам заместителя Генерального прокурора Арамаиса Авакяна, в 2021 году расходы прокуратуры составят 562 млн 958 тыс 100 драмов, что на 1 млн 69 тыс драмов больше показателя за прошлый год. Увеличение расходов обусловлено естественным ростом заработной платы. Заместитель Генерального прокурора отметил, что в результате эффективного использования финансовых средств в 2020 году ведомству удалось сэкономить 65 млн 387 тыс драмов.
По словам министра юстиции Карена Даниеляна, расходы, предусмотренные бюджетом на содержание Министерства юстиции, составят 386 млн 638 тыс драмов, что на 12 млн 841 тыс драмов больше показателя за прошлый год. Министр подробно представил также вопросы финансирования программ министерства.
Третья часть совместного заседания постоянных комиссий НС по государственно-правовым вопросам и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению продолжилась обсуждением расходов Следственного комитета, Аудиторской палаты, аппарата Защитника прав человека, Совета гражданской службы и Центральной избирательной комиссии.
Председатель Следственного комитета Игорь Григорян, представляя расходы аппарата на 2021 год, отметил, что они составят 356 млн 515 тыс 212 драмов. По сравнению с 2020 годом сумма возросла на 14 млн 785 тыс 800 драмов, что обусловлено естественным ростом заработной платы.
Представляя расходы Аудиторской палаты на 2021 год, член совета палаты Шушаник Айрапетян отметила, что они составят 155 млн 272 тыс, вместо 156 млн 272 тыс драмов, выделенных в прошлом году.
По словам представителя офиса Защитника прав человека Арсена Сараджяна, в 2021 году сумма, предусмотренная на содержание аппарата, составит 64 млн 96 тыс 500 драмов, что на 3 млн 797 тыс 500 драмов больше показателя за прошлый год.
По словам председателя Совета гражданской службы Бориса Арушаняна, в 2021 году расходы совета составят 145 млн 041 тыс 100 драмов.
Председатель Центральной избирательной комиссии Србуи Арзуманян, прежде чем перейти к содержанию бюджета на 2021 год, представила общий отчет об исполнении бюджета за 2020 год. Согласно информации, представленной председателем комиссии Србуи Арзуманян, расходы бюджета Центральной избирательной комиссии в 2021 году составят 76 млн 843 тыс драмов.
На заседании присутствовали председатель НС Артур Товмасян, заместитель председателя НС Гагик Багунц, депутаты и ответственные лица правительства.