Հունվարիի 19-ին Սևակ Աղաջանյանի և Արթուր Հարությունյանի նախագահությամբ տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի և ֆինանսաբյուջետային ու տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը:
Նիստում քննարկվել է «ԱՀ 2021թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծում նախատեսված իշխանության պետական, տեղական ինքնակառավարման, դատական մարմինների և դատախազության ֆինանսավորման հարցը:
Ստեփանակերտի քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանը, Ասկերանի,Մարտակերտի, Մարտունու շրջվարչակազմերի ղեկավարներ Սասուն Բարսեղյանը, Հայկ Բախշիյանը և Արարատ Մելքումյանը, ներկայացնելով տարածքային կառավարման մարմինների բյուջեների ծախսային հոդվածները, նշել են,որ նախորդ տարվա համեմատ ցուցանիշները հիմնականում մնացել են անփոփոխ:
Այնուհետև տեղական ինքնակառավարման մարմինների պատասխանատուները պատասխանեցին պատգամավորների հնչեցրած հարցերին, այն է՝ մայրաքաղաքի ավտոճանապարհների բեռնաթափման, շրջանների համայնքների վերաբնակեցման,տարածքային կորուստներով պայմանավորված համայնքային բյուջեի բավարարմանն ու ծախսերի ավելացմանը, աշխատատեղերի կրճատման պատճառով սոցիալական խնդիրների ծագմանն ուղղված և այլ հարցեր:
ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը առաջարկեց խորհրդարանականներին միավորվել վարչակազմերի ղեկավարների շուրջ և քննարկել ու հնարավորինս աջակցել համայնքների վերականգնման և զարգացման աշխատանքներին: ԱԺ նախագահը հավաստիացրեց նաև, որ պատերազմի հետևանքները կվերացվեն, բոլոր շրջանների համայնքներում կկառուցվեն և կվերանորոգվեն բնակտարածքներ:
Ընդմիջումից հետո համատեղ նիստը շարունակվել է իշխանության պետական կառավարման ու դատական մարմինների ծախսերի քննարկմամբ:
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արտակ Բեգլարյանը, ներկայացնելով 2021թ-ի բյուջեով նախատեսված աշխատակազմի ընդհանուր ծախսը, նշել է, որ այն կազմում է 809 մլն դրամ, ինչը 2020թ-ի համեմատ աճել է 22 մլն 855հազ 800 դրամով՝ պայմանավորված աշխատավարձային ֆոնդի բնականոն աճով:
Ազգային ժողովի աշխատակազմի ղեկավար Ռոբերտ Ղահրամանյանի փոխանցմամբ՝ 2021թ. խորհրդարանի ծախսը կկազմի 682 մլն 004 հազ 5 դրամ, ինչը 2020թ-ի համեմատ աճել է 25 մլն 871 հազ դրամով: Աճը հիմանականում պայմանավորված է աշխատավարձային ֆոնդում առկա պետական ծառայողների գործակիցների բնականոն աճով:
Նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետ Արայիկ Լազարյանի խոսքով՝ 2021թ-ի պետական բյուջեի նախագծով ապարատի պահպանման ծախսը նախատեսված է 335 մլն 444 հազ 500 դրամի չափով, ինչը նախորդ տարվա ծախսերի համեմատ նվազել է շուրջ 25 մլն 220 հազ դրամով: Ծախսերի նվազեցումը պայմանավորված է աշխատավարձի ֆոնդով՝ 5 հաստիքի կրճատմամբ և ներկայացուցչական ու կապի ծառայությունների ծախսերի կրճատմամբ:
Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գայանե Գրիգորյանի ներկայացմամբ՝ պետական բյուջեից դատական համակարգին հատկացվելիք գումարը կկազմի 647մլն 804 հազ դրամ, ինչը 2020թ-ի համեմատ նվազել է 641 հազ դրամով:
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Արամայիս Ավագյանի հաղորդմամբ 2021թ-ին դատախազության ծախսը կկազմի 562 մլն 958 հազ 100 դրամ: Աճը 2020թ. համեմատ կազմել է 1մլն 69 հազ 200 դրամ, ինչը պայմանավորված է աշխատավարձի բնականոն աճով:Գլխավոր դատախազը նշեց, որ 2020թ. գերատեսչությունը ֆինանսական միջոցների արդյունավետ օգտագործման արդյունքում ունեցել է 65 մլն 387 հազ դրամի չափով տնտեսում:
Արդարադատության նախարար Կարեն Դանիելյանի խոսքով՝ արդարադատության համակարգի բյուջեով նախատեսված ծախսը կազմում է 386 մլն 638 հազ դրամ, աճը 2020թ. համեմատ կազմել է 12 մլն 841 հազ դրամ: Նախարարը մանրամասն ներկայացրեց նաև նախարարության ծրագրերի ֆինանսավորման հարցերը:
Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի և ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստի երրորդ հատվածն այնուհետև շարունակվել է Քննչական կոմիտեի, Հաշվեքննիչ պալատի, Մարդու իրավունքների պաշտպանի, Քաղաքացիական ծառայության խորհրդի և Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ծախսերի քննարկմամբ:
Քննչական կոմիտեի նախագահ Իգոր Գրիգորյանը, ներկայացնելով ապարատի 2021 թ-ի ծախսը, նշել է, որ այն նախատեսվում է 356 մլն 515 հազ 212 դրամ: 2020թ-ի համեմատ գումարն աճել է 14 մլն 785 հազ 800 դրամով՝ հաշվի առնելով աշխատավարձի բնականոն աճը:
Ներկայացնելով Հաշվեքննիչ պալատի 2021 թվականի ծախսը՝ պալատի խորհրդի անդամ Շուշանիկ Հայրապետյանը նշել է, որ այն կկազմի 155 մլն 272 հազ ՝ նախորդ տարվա 156մլն 272 հազ դրամի դիմաց:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի ներկայացուցիչ Արսեն Սառաջյանի խոսքով՝ 2021թ. աշխատակազմին հատկացվելիք գումարը կկազմի 64 մլն 96 հազ 500 դրամ, որը նախորդ տարվա համեմատ աճել է 3 մլն 797 հազ 500 դրամով:
Քաղծառայության խորհրդի նախագահ Բորիս Առուշանյանի փոխանցմամբ՝ խորհրդի 2021թ-ի ծախսը պլանավորվել է 145 մլն 041 հազ 100 դրամ:
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Սրբուհի Արզումանյանը նախքան 2021թ բյուջեի բովանդակությանն անդրադառնալը, ներկայացրեց 2020թ բյուջեի ընդհանուր կատարողականը: Համաձայն հանձնաժողովի նախագահ Սրբուհի Արզումանյանի ներկայացրած տեղեկատվության, 2021թ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի բյուջեի ծախսը կկազմի 76մլն 843 հազ դրամ:

January 19, a joint sitting of the Standing Committees on State and Legal Affairs and Budget, Financial and Economic Management of the Artsakh Republic National Assembly chaired by Sevak Aghajanyan and Arthur Harutyunyan took place.
The issue of financing state, local self-government, judicial bodies and the prosecutor's office provided by the draft law «On the State Budget of the Republic of Artsakh 2021" has been discussed at the sitting.
Presenting the expenditure items of the budgets of the territorial administration bodies, the Mayor of Stepanakert Davit Sargsyan, the heads of the regional administrations of Askeran, Martakert, Martuni Sasun Barseghyan, Hayk Bakhshiyan and Ararat Melkumyan noted that the indicators remained unchanged compared to the previous year.
Then the local government body officials answered the questions raised by the deputies, i.e. unloading of the roads of the capital, resettlement of the communities in the regions, satisfaction of the community budget due to territorial losses and increase of expenses, aimed at creating social problems due to job cuts and other issues.
NA President Artur Tovmasyan proposed to the parliamentarians to unite around the heads of administrations to discuss and support community restoration and development as much as possible. The NA President also assured that the effects of the war will be eliminated and residential areas will be built and renovated in the communities of all regions.
After the break The joint sitting continued with the discussion of the expenses of the state administration and judicial bodies.
Presenting the total expenditure of the staff envisaged by the 2021 budget, Artak Beglaryan, Chief of Staff of the President of the Artsakh Republic, He noted that it makes 809 million drams, which has increased by 22 million 855 thousand 800 drams as compared to 2020, conditioned by the normal growth of the salary fund.
According to the Chief of Staff of the National Assembly Robert Ghahramanyan, the 2021 parliament the expenditure will make 682 million 004 thousand 5 drams, which has increased by 25 million 871 thousand drams as compared to 2020. The increase is mainly due to the normal increase in the ratio of civil servants in the salary fund.
According to Arayik Lazaryan, Head of the Government Affairs Department of the Presidential Administration: According to the draft state budget for 2021, the cost of maintaining the device is envisaged at 335 million 444 thousand 500 drams, which is about 25 million 220 thousand drams less than last year. The reduction of expenses is conditioned by the salary fund, reduction of 5 posts, reduction of representation and communication services expenses.
According to the chairman of the Supreme Judicial Council Gayane Grigoryan, the amount to be allocated to the judicial system from the state budget will make 647 million 804 thousand drams, which has decreased by 641 thousand drams as compared to 2020. According to Deputy Prosecutor General Aramayis Avagyan, the expenses of the Prosecutor's Office in 2021 will make 562 million 958 thousand 100 drams. The increase compared to 2020 was 1 million 69 thousand 200 drams, which is conditioned by the normal increase of salary. The Prosecutor General noted that the department had saved 65 million 387 thousand drams as a result of efficient use of financial means in 2020.
According to the Minister of Justice Karen Danielyan, the expenditure envisaged by the budget of the justice system makes 386 million 638 thousand drams, the increase as compared to 2020, made 12 million 841 thousand drams. The Minister also presented in detail the issues of financing the programs of the Ministry.
The third part of the joint sitting of the Standing Committees on State and Legal Affairs and Budget, Financial and Economic Management of the National Assembly continued with the discussion of the Investigative Committee, the Audit Chamber, the Human Rights Defender, the Civil Service Council and the Central Electoral Commission expenses.
The chairman of the Investigative Committee Igor Grigoryan, presenting the 2021 expenditure of the apparatus, noted that it is envisaged to be 356 million 515 thousand 212 drams. Compared to 2020, the amount has increased by 14 million 785 thousand 800 drams, taking into account the normal salary increase. Presenting the expenses of the Audit Chamber for 2021, Shushanik Hayrapetyan, a member of the Chamber Board, noted that it will make 155 million 272 thousand against 156 million 272 thousand drams of the previous year.
According to the representative of the Human Rights Defender's Office Arsen Sarajyan, the amount to be allocated to the staff in 2021 will make 64 million 96 thousand 500 drams, which has increased by 3 million 797 thousand 500 drams as compared to the previous year.
According to the chairman of the Civil Service Council Boris Arushanyan, the council's expenditure for 2021 is planned at 145 million 041 thousand 100 drams.
Before referring to the content of the 2021 budget, the Chair of the Central Electoral Commission, Srbuhi Arzumanyan, presented the general execution of the 2020 budget. According to the information provided, the budget expenditure of the Central Electoral Commission 2021 will make 76 million 843 thousand drams.
The speakers answered the questions posed by the deputies.
The NA President, the Deputy Speaker, the deputies, the officials of the government were present at the sitting.