Հունվարի 14-ին տեղի է ունեցել Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարել են Արթուր Հարությունյանը և Վահրամ Բալայանը:
Քննարկվել են «ԱՀ 2021թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծում նախատեսված՝ արտաքին քաղաքական գործունեության, զբոսաշրջության և տեղեկատվության ոլորտների ֆինանսավորման հարցերը:
Արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը, ներկայացնելով գերատեսչության պահպանման ծախսերը, նշել է, որ գալիք տարվա բյուջեով նախատեսվում է 838 մլն 561 հազ. դրամ և մանրամասնել հատկացումների հիմնական ուղղությունները: Մասնավորապես անդրադարձ է եղել օտարերկրյա պետություններում ԱՀ մշտական ներկայացուցիչների 2021թ. համար նախատեսված 572 մլն 249 հազ. դրամ պահպանման ծախսին, որը նախորդ տարվա համեմատ ավելացել է 34 մլն 841 հազ դրամի չափով՝ պայմանավորված արժույթների փոխարժեքների բարձրացմամբ: Նախարարը նաև պատասխանել է պատգամավորների առաջադրած հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերում էին անվտանգությանը, Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքին, արտաքին քաղաքականությանը, ԱՀ մշտական ներկայացուցչությունների գործունեությանը, նոր իրողությունների հետևանքից բխող հետագա անելիքներին:
ԱՀ էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության նախարար Աշոտ Բախշիյանը, ներկայացնելով գալիք տարվա զբոսաշրջության ծախսերը, նշել է, որ զբոսաշրջության զարգացման համար նախատեսվում է 10,0 մլն դրամ, նախորդ տարվա 28,0 մլն-ի համեմատ: Ըստ նախարարի՝ զբոսաշրջության հիմնական նպատակը լինելու է հետպատերազմյան ժամանակաշրջանում ոլորտի վերականգնումը, նոր իրավիճակից բխող ծրագրերի իրականացումը: Հիմնական շեշտադրումը կդրվի զբոսաշրջային գրականության տպագրության, զբոսաշրջային օպերատորների և լրագրողների ճանաչողական այցերի կազմակերպման, սոցցանցերում և artsakh.travel վեբ կայքի միջոցով խթանման աշխատանքներին: Նախարարը պատասխանել է պատգամավորների՝ ներքին զբոսաշրջությանն ու քարոզչական նյութերին առավել մեծ ուշադրություն սևեռելու և այդ ուղղությամբ ծախսերն ավելացնելուն ուղղված հարցերին:
Համատեղ նիստում այնուհետև լսել են ԱՀ հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Արթուր Ներսիսյանին: Խորհրդի նախագահը առանձնացրել է ոլորտի ծախսային հիմնական ուղղությունները և պատասխանել պատգամավորների հարցերին:
«Ազատ Արցախ» թերթի պահպանման ծախսերը, խմբագիր Նորեկ Գասպարյանի խոսքով, 2021թ.-ին 2020թ համեմատ փոփոխության չեն ենթարկվի՝ կազմելով 94 մլն 420 հազ. դրամ: Թերթի խմբագիրը պարզաբանումներ է տվել թերթի հանրայնացման վերաբերյալ պատգամավորների հնչեցրած առաջարկություններին:

14-го января состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС по внешним сношениям и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вели Ваграм Балаян и Артур Арутюнян.
Были обсуждены вопросы финансирования внешнеполитической деятельности, сфер туризма и информации.
Министр иностранных дел Давид Бабаян, отметил, что на содержание ведомства государственным бюджетом на будущий год предусмотрена сумма в размере 838 млн 561 тыс драмов, уточнив основные направления ассигнований. В частности, министр отметил, что на содержание постоянных представителей Республики Арцах в иностранных государствах в 2021 году рассчитано выделить 572 млн 249 тыс драмов, что больше показателя за прошлый год на 34 млн 841 тыс драмов. Увеличение предоставляемой суммы обусловлено повышением курсов валют. Министр также ответил на вопросы депутатов, касающиеся безопасности, права народа Арцаха на самоопределение, внешней политики, деятельности постоянных представительств Республики Арцах в иностранных государствах, дальнейших действий, исходящих из последствий новых реалий.
Министр экономики и сельского хозяйства Республики Арцах Ашот Бахшиян, представляя расходы сферы туризма на будущий год, отметил, что на развитие туризма предусмотрена сумма в размере 10,0 млн драмов, вместо 28,0 млн драмов, выделенных в 2020 году. По словам министра, основной целью туризма станет восстановление сферы в послевоенный период и реализация программ, исходящих из новой ситуации. Основной акцент будет сделан на печати туристической литературы, организации ознакомительных визитов туроператоров и журналистов, а также работы по продвижению в социальных сетях и на веб-сайте artsakh.travel. Министр ответил на вопросы депутатов, касающиеся привлечения большего внимания к внутреннему туризму и пропагандистским материалам, а также увеличения расходов в этом направлении.
Далее на совместном заседании заслушали председателя Совета общественной телерадиокомпании Республики Арцах Артура Нерсисяна. Председатель совета выделил основные расходные направления сферы и ответил на вопросы депутатов.
Расходы на содержание газеты "Азат Арцах", по словам редактора Норека Гаспаряна, в 2021 году останутся почти неизменными по сравнению с прошлым годом и составят 94 млн 420 тыс драмов. Редактор газеты дал разъяснения по предложениям депутатов касательно популяризации газеты.
На заседании присутствовали также председатель НС Артур Товмасян, заместитель министра финансов Норайр Аванесян.