Հունվարի 14-ին տեղի է ունեցել Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարել են Արթուր Հարությունյանը և Վահրամ Բալայանը:
Քննարկվել են «ԱՀ 2021թ. պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծում նախատեսված՝ արտաքին քաղաքական գործունեության, զբոսաշրջության և տեղեկատվության ոլորտների ֆինանսավորման հարցերը:
Արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը, ներկայացնելով գերատեսչության պահպանման ծախսերը, նշել է, որ գալիք տարվա բյուջեով նախատեսվում է 838 մլն 561 հազ. դրամ և մանրամասնել հատկացումների հիմնական ուղղությունները: Մասնավորապես անդրադարձ է եղել օտարերկրյա պետություններում ԱՀ մշտական ներկայացուցիչների 2021թ. համար նախատեսված 572 մլն 249 հազ. դրամ պահպանման ծախսին, որը նախորդ տարվա համեմատ ավելացել է 34 մլն 841 հազ դրամի չափով՝ պայմանավորված արժույթների փոխարժեքների բարձրացմամբ: Նախարարը նաև պատասխանել է պատգամավորների առաջադրած հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերում էին անվտանգությանը, Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքին, արտաքին քաղաքականությանը, ԱՀ մշտական ներկայացուցչությունների գործունեությանը, նոր իրողությունների հետևանքից բխող հետագա անելիքներին:
ԱՀ էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության նախարար Աշոտ Բախշիյանը, ներկայացնելով գալիք տարվա զբոսաշրջության ծախսերը, նշել է, որ զբոսաշրջության զարգացման համար նախատեսվում է 10,0 մլն դրամ, նախորդ տարվա 28,0 մլն-ի համեմատ: Ըստ նախարարի՝ զբոսաշրջության հիմնական նպատակը լինելու է հետպատերազմյան ժամանակաշրջանում ոլորտի վերականգնումը, նոր իրավիճակից բխող ծրագրերի իրականացումը: Հիմնական շեշտադրումը կդրվի զբոսաշրջային գրականության տպագրության, զբոսաշրջային օպերատորների և լրագրողների ճանաչողական այցերի կազմակերպման, սոցցանցերում և artsakh.travel վեբ կայքի միջոցով խթանման աշխատանքներին: Նախարարը պատասխանել է պատգամավորների՝ ներքին զբոսաշրջությանն ու քարոզչական նյութերին առավել մեծ ուշադրություն սևեռելու և այդ ուղղությամբ ծախսերն ավելացնելուն ուղղված հարցերին:
Համատեղ նիստում այնուհետև լսել են ԱՀ հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Արթուր Ներսիսյանին: Խորհրդի նախագահը առանձնացրել է ոլորտի ծախսային հիմնական ուղղությունները և պատասխանել պատգամավորների հարցերին:
«Ազատ Արցախ» թերթի պահպանման ծախսերը, խմբագիր Նորեկ Գասպարյանի խոսքով, 2021թ.-ին 2020թ համեմատ փոփոխության չեն ենթարկվի՝ կազմելով 94 մլն 420 հազ. դրամ: Թերթի խմբագիրը պարզաբանումներ է տվել թերթի հանրայնացման վերաբերյալ պատգամավորների հնչեցրած առաջարկություններին:

January 14, the joint sitting of the National Assembly Standing Committees on Foreign Relations and Budget, Financial and Economic Management was held, chaired by Arthur Harutyunyan and Vahram Balayan.
The following issues were discussed: the issues on financing the foreign policy activities, tourism and information spheres envisaged in the draft law on the state budget.
The Minister of Foreign Affairs Davit Babayan, presenting the maintenance expenses of the ministry, noted that next year's budget envisages 838 million 561 thousand drams and details the main directions of allocations.
In particular, reference was made to the 2021 Permanent Representatives of the Republic of Azerbaijan in foreign countries. 572 million 249 thousand provided for AMD, which increased by 34 million 841 thousand drams compared to the previous year due to the increase in exchange rates. The Minister also answered the questions posed by the deputies, which mainly referred to security, the right of the people of Artsakh to self-determination, foreign policy, the activity of the permanent representations of the Republic of Azerbaijan, further actions arising from the new realities.
The Chairman of the Artsakh Public Television and Radio Company Board, Arthur Nersisyan was heard at the joint sitting. The Chairman of the Board singled out the main spending directions of the the sphere and answered the deputies' questions.
According to the editor Norek Gasparyan, the maintenance costs of "Azat Artsakh" newspaper will not change in 2021 as compared to 2020, amounting to 94 million 420 thousand drams. The editor-in-chief of the newspaper clarified the proposals made by deputies on the newspaper publicity.
NA President Arthur Tovmasyan and Deputy Minister of Finance Norayr Avanesyan were also present at the sitting.