1979թ. ավարտել է Գիշու միջնակարգ դպրոցը:
1989թ. տեղափոխվել է Արցախ և որպես պատմության դասախոս աշխատանքի անցել Կիրովականի մանկավարժական ինստիտուտի Ստեփանակերտի բաժանմունքում:
1992-2009թթ.՝ ԱրՊՀ պատմության ամբիոնի վարիչ
1996-2013թթ. ղեկավարել է իր իսկ հիմնադրած ԱրՊՀ Հայագիտական կենտրոնի աշխատանքները: ԱրՊՀ «Հայագիտական հանդեսի» գլխավոր խմբագիրն է:
2008-2013թթ.՝ ԱրՊՀ գիտական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր
2000թ. ընտրվել է ԼՂՀ 3-րդ գումարման ԱԺ պատգամավոր և նշանակվել ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար:
2010թ. ընտրվել է ԼՂՀ 5-րդ գումարման ԱԺ պատգամավոր:
2014 - 2015թ. ՝ ԼՂՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ
2015թ. մայիսի 3-ի խորհրդարանական ընտրություններում թիվ 4 ընտրատարածքից ՀՅԴ մեծամասնական ընտրացուցակով ընտրվել է ԼՂՀ վեցերորդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր:
2015-2020թթ․՝ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ
2020թ․ մարտի 31-ի խորհրդարանական ընտրություններում «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցության համամասնական ցուցակով ընտրվել է ԱՀ 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր:
1991թ-ից՝ ՀՅԴ կուսակցության անդամ
Պատմական գիտությունների դոկտոր է, պրոֆեսոր:
116 գիտական աշխատանքների հեղինակ է:
«Արցախի պատմությունը հնադարից մինչև մեր օրերը» գրքի համար 2003թ. արժանացել է Եղիշեի անվան պետական մրցանակի:
«Արցախ. Պատմության քառուղիներում» գիտահանրամատչելի փաստավավերագրական եռալեզու (հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն) ֆիլմի համար ևս արժանացել է Եղիշեի անվան պետական մրցանակի:
ԼՂՀ ատլասի պատրաստման և հրատարակման գործում ունեցած ավանդի համար արժանացել է «Երախտագիտություն» մեդալի (ԼՂՀ նախագահի 78-Ա հրամանագիր, 01.10.2009թ.):

1979 – Finished the secondary school of the village of Gishi
1989 - Started to work as a lecturer of history at the Stepanakert branch of the Kirovakan Pedagogical Institute
1992-2009 - Head of the Artsakh State University (ASU) Chair of History
1996-2013 - Directed the work of the ASU Armenian Studies Center created by him. Editor-in- chief of the ASU «Armenian Studies Magazine»
2008-2013 – ASU Vice-rector for Scientific Works
2000 - Elected deputy to the NKR National Assembly of the third convocation, Chair of the faction of ARF "Dashnaktsutyun"
2010 - Elected NKR National Assembly deputy of the fifth convocation
2014 - 2015 - Chair of the NKR NA Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management
May 3, 2015 - Elected deputy to the NKR NA of the sixth convocation on the majoritarian system, electoral district No4 and ARF “Dashnaksutyun”
May 21, 2016 – Elected Vice-President of the Parliament
Member of the parliamentary faction "Dashnaktsutyun"
In the March 31, 2020 parliamentary elections was elected a deputy of the Republic of Artsakh National Assembly of the 7th convocation by the proportional list of the "Armenian Revolutionary Federation"
Since 1991 - member of the Armenian Revolutionary Federation "Dashnaktsutyun"
Doctor of Historical Sciences, Professor
Author of 116 scientific publications
In 2003 was awarded the Yeghishe State Prize for his book «History of Artsakh from Antiquity to the Present Day»
For trilingual (Armenian, Russian, English) documentary "Artsakh: at the crossroads of history" was again awarded the Yeghishe State Prize
For his contribution to the preparation and publication of the NKR Atlas awarded the "Gratitude" medal (NKR President Decree 78-A, 01.10.2009)
Awarded "Mesrop Mashtots" Order (Decree No. 13-A of the President of the Republic of Artsakh, 16.02.2018).