1979թ. ավարտել է Գիշու միջնակարգ դպրոցը:
1989թ. տեղափոխվել է Արցախ և որպես պատմության դասախոս աշխատանքի անցել Կիրովականի մանկավարժական ինստիտուտի Ստեփանակերտի բաժանմունքում:
1992-2009թթ.՝ ԱրՊՀ պատմության ամբիոնի վարիչ
1996-2013թթ. ղեկավարել է իր իսկ հիմնադրած ԱրՊՀ Հայագիտական կենտրոնի աշխատանքները: ԱրՊՀ «Հայագիտական հանդեսի» գլխավոր խմբագիրն է:
2008-2013թթ.՝ ԱրՊՀ գիտական աշխատանքների գծով պրոռեկտոր
2000թ. ընտրվել է ԼՂՀ 3-րդ գումարման ԱԺ պատգամավոր և նշանակվել ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար:
2010թ. ընտրվել է ԼՂՀ 5-րդ գումարման ԱԺ պատգամավոր:
2014 - 2015թ. ՝ ԼՂՀ ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ
2015թ. մայիսի 3-ի խորհրդարանական ընտրություններում թիվ 4 ընտրատարածքից ՀՅԴ մեծամասնական ընտրացուցակով ընտրվել է ԼՂՀ վեցերորդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր:
2015-2020թթ․՝ Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ
2020թ․ մարտի 31-ի խորհրդարանական ընտրություններում «Հայ Հեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցության համամասնական ցուցակով ընտրվել է ԱՀ 7-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր:
1991թ-ից՝ ՀՅԴ կուսակցության անդամ
Պատմական գիտությունների դոկտոր է, պրոֆեսոր:
116 գիտական աշխատանքների հեղինակ է:
«Արցախի պատմությունը հնադարից մինչև մեր օրերը» գրքի համար 2003թ. արժանացել է Եղիշեի անվան պետական մրցանակի:
«Արցախ. Պատմության քառուղիներում» գիտահանրամատչելի փաստավավերագրական եռալեզու (հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն) ֆիլմի համար ևս արժանացել է Եղիշեի անվան պետական մրցանակի:
ԼՂՀ ատլասի պատրաստման և հրատարակման գործում ունեցած ավանդի համար արժանացել է «Երախտագիտություն» մեդալի (ԼՂՀ նախագահի 78-Ա հրամանագիր, 01.10.2009թ.):

Родился 22 августа 1962 года в селе Гиши Мартунинского района НКР.
1985-1988гг. – учился в аспирантуре Ереванского государственного педагогического института им. Х. Абовяна.
1989г. – преподаватель истории в Степанакертском отделении Кироваканского педагогического института
1992-2009гг. – заведующий кафедрой истории АрГУ
1996-2013гг. – руководил работами созданного им же Арменоведческого центра АрГУ. Является главным редактором «Арменоведческого журнала» АрГУ.
2008-2013гг. – проректор по научной работе АрГУ
2000г. – депутат Национального собрания НКР 3-го созыва, руководитель фракции АРФ «Дашнакцутюн»
2010г. – избран депутатом НС НКР 5-го созыва.
2014 - 2015гг. – заместитель председателя постоянной комиссии НС НКР по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению.
По итогам состоявшихся 3 мая 2015 года парламентских выборов от избирательного округа №4 был избран депутатом НС НКР 6-го созыва по списку партии АРФ «Дашнакцутюн».
2015-2020гг. – заместитель председателя НС Республики Арцах.
По итогам состоявшихся 31 марта 2020 года парламентских выборов избран депутатом Национального собрания Республики Арцах 7-го созыва по пропорциональному списку партии «Армянская Революционная Федерация "Дашнакцутюн"».
С 1991 года является членом партии «Армянская Революционная Федерация "Дашнакцутюн"».
Доктор исторических наук, профессор. Является автором 116 научных работ.
Состояит в браке, имеет двоих детей.
За книгу «История Арцаха, с античности до наших дней» в 2003 году был удостоен государственной премии имени Егише.
За трехъязычный (армянский, русский, английский) документальный фильм «Арцах – на перекрестках истории» был вновь удостоен государственной премии имени Егише.
За вклад в создание и публикацию атласа НКР указом президента НКР был удостоен медали «Благодарность» (01.10.2009г.).