Ծնվել է 1965թ. օգոստոսի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի Ասկերանի շրջանի Խնձրիստան գյուղում։
1990թ. գերազանցությամբ ավարտել է Կիրովականի մանկավարժական ինստիտուտի Ստեփանակերտի բաժանմունքի պատմության ֆակուլտետը։
1991-1992թթ. դասավանդել է Խնձրիստանի միջնակարգ դպրոցում: Նույն ժամանակահատվածում մասնակցել է նաև գյուղում ինքնապաշտպանության ուժերի կազմավորմանը:
1992թ. դեկտեմբեր-1993թ. սեպտեմբեր` ԼՂՀ 1-ին գումարման Գերագույն խորհրդի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի ավագ ռեֆերենտ
1993թ. սեպտեմբեր-1995թ. հունվար` Գերագույն խորհրդի նախագահի օգնական
1995- 1998թթ.` ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարության Սփյուռքի և երկկողմ հարաբերությունների բաժնի ղեկավար
1998թ. հունվար-1998թ. դեկտեմբեր` ԼՂՀ ԱԳՆ քաղաքական վարչության պետ
1998թ. դեկտեմբեր նշանակվել է ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ։
2000թ. ապրիլ ընտրվել է «Ժողովրդավարական Արցախ միություն» հասարակական-քաղաքական շարժման համանախագահ:
2002թ. հոկտեմբեր նշանակվել է ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարար
2004թ. դեկտեմբեր` նշանակվել է ԼՂՀ կրթության, մշակույթի և սպորտի նախարար։
2005թ. հունվար ընտրվել է Արցախի ժողովրդավարական կուսակցության Կենտրոնական խորհրդի նախագահ։
2005թ. հունիսի 19-ի խորհրդարանական ընտրություններում ընտրվել է ԼՂՀ 4-րդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր՝ համամասնական ընտրակարգով, Արցախի ժողովրդավարական կուսակցության ընտրացուցակով։ ԼՂՀ 4-րդ գումարման Ազգային ժողովի 2005թ. հունիսի 30-ի առաջին լիագումար նիստում ընտրվել է ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ։
2010թ. մայիսի 23-ի խորհրդարանական ընտրություններում ընտրվել է ԼՂՀ հինգերորդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր՝ մեծամասնական ընտրակարգով, թիվ 7 ընտրատարածքից։ 5-րդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանի 2010թ. հունիսի 10-ի նիստում վերընտրվել է ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ։
2015թ. մայիսի 3-ի խորհրդարանական ընտրություններում ընտրվել է ԼՂՀ վեցերորդ գումարման Ազգային ժողովի պատգամավոր՝ համամասնական ընտրակարգով: 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանի 2015թ. մայիսի 21-ի նիստում վերընտրվել է ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ։
Ազգային ժողովի «Ժողովրդավարություն» խմբակցության անդամ է։
Ունի արտակարգ և լիազոր դեսպանի դիվանագիտական աստիճան։
Պարգևատրվել է «Գրիգոր Լուսավորիչ» շքանշանով (ԼՂՀ նախագահի թիվ 106-Ա հրամանագիր, 01.09.2008թ.), ՀՀ Ազգային ժողովի պատվո մեդալով (N384, 2018թ.):

Родился 19 августа 1965 г. в селе Хндзристан Аскеранского района Нагорного Карабаха.
1990 г. – с отличием окончил исторический факультет Степанакертского отделения Кироваканского педагогического института.
1991 - 1992гг. – преподавал в Хндзристанской средней школе. В тот же период участвовал также в формировании сил самообороны села.
Декабрь 1992г. - сентябрь 1993г. – старший референт комиссии по внешним сношениям Верховного совета НКР 1-ого созыва.
Сентябрь 1993г.- январь 1995г. – помощник председателя Верховного совета НКР.
1995 -1998гг. – руководитель отдела Диаспоры и двусторонних отношений Министерства иностранных дел НКР.
Январь - декабрь 1998 г. – начальник политического отдела Министерства иностранных дел НКР.
Декабрь 1998 г. – назначен заместителем министра иностранных дел НКР.
Апрель 2000г. – избран сопредседателем общественно-политического движения "Союз Демократический Арцах".
Октябрь 2002 г. – назначен министром иностранных дел НКР.
Декабрь 2004 г. – назначен министром образования, культуры и спорта НКР.
Январь 2005 г. – избран председателем Центрального совета Демократической партии Арцаха.
На парламентских выборах 19 июня 2005 г. был избран депутатом Национального собрания НКР 4-го созыва по пропорциональной избирательной системе, по списку Демократической партии Арцаха.
30 июня 2005 г. - на первом заседании Национального собрания НКР был избран председателем НС НКР.
На парламентских выборах 23 мая 2010 г. был избран депутатом Национального собрания НКР 5-го созыва по мажоритарной системе, от избирательного округа N7. 10 июня 2010 г. на первом заседании Национального собрания НКР был переизбран председателем Национального собрания НКР.
На парламентских выборах 3 мая 2015 г. был избран депутатом Национального собрания НКР 6-го созыва по пропорциональной системе. 21 мая 2015г. на первом заседании Национального собрания НКР был переизбран председателем Национального собрания НКР.
Член парламентской фракции "Демократия".
Имеет дипломатический ранг чрезвычайного и полномочного посла.
Награжден орденом НКР "Григор Лусаворич"(01.09.2008г.).почетной медалью НС Республики Армения (N384, 2018г.).