Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հոկտեմբերի 12-ին ընդունել է Բելգիայի Ֆլանդրիայի տարածաշրջանի Աալստ քաղաքի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Կարիմ Վան Օվերմայերին, որը Արցախ է ժամանել ընտանիքով՝ մասնակցելու «Համագործակցություն հանուն արդարության և խաղաղության» համաժողովին:
Խորհրդարանի ղեկավարը շնորհավորել է Կարիմ Վան Օվերմայերին նախօրեին Արցախի Հանրապետության նախագահի կողմից շնորհված՝ «Երախտագիտություն» պետական պարգևի կապակցությամբ և նշել, որ այն ճիշտ գնահատական է՝ այս տարիներին նրա կատարած աշխատանքի համար:
Աշոտ Ղուլյանը նաև կարևորել է տարբեր երկրների, այդ թվում Ֆլանդրիայի բարեկամների հետ համագործակցության անհրաժեշտությունը մարդասիրական ուղղություններով: Խորհրդարանի ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ ամեն ինչ արվելու է՝ Արցախի և Ֆլանդրիայի միջև հարաբերությունների զարգացումը նոր՝ ավելի բարձր մակարդակի հասցնելու համար և շնորհակալություն հայտնել ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ Դատի հանձնախմբի նախագահ Գասպար Կարապետյանին ու գրասենյակի գործադիր տնօրեն Հեղինե Էվինյանին՝ Արցախի բարեկամների հետ համագործակցությանը նպաստելու համար:
Կարիմ Վան Օվերմայերը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ Արցախի Հանրապետության նախագահի կողմից ստացած պարգևը նախևառաջ խթան է՝ Արցախին ուղղված իր հետագա գործունեության համար: Նա Ֆլանդրիայի և Արցախի հարաբերությունների սերտացման գործում կարևորել է Արցախի՝ ժողովրդավարական արժեքներին դավանելու հանգամանքը և նշել, որ աշխատելու է Ֆլանդրիայի խորհրդարանի Արցախի Հանրապետության բարեկամական խմբում նոր անդամներ ներգրավելու ուղղությամբ:
Քննարկվել են ապակենտրոն համագործակցությանն ու բարեկամական շրջանակի գործունեությանը վերաբերող հարցեր:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱԺ պատգամավոր, «Արցախի Հանրապետություն - Բելգիայի Թագավորության Ֆլանդրիայի խորհրդարան» բարեկամական խմբի նախագահ Արամ Գրիգորյանը և ՀՅԴ Եվրոպայի Հայ Դատի Հանձնախմբի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Հեղինե Էվինյանը:

Председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян 12-го октября принял первого заместителя мэра города Аалст провинции Фландрия Бельгии Карима Ван Овермайера, прибывшего в Арцах с семьей для участия в Форуме "Сотрудничество во имя справедливости и мира".
Глава парламента поздравил Карима Ван Овермайера с присужденной накануне Президентом Республики Арцах государственной наградой "Благодарность" и отметил, что она является должной оценкой проделанной им работы в течение этих лет.
Ашот Гулян также подчеркнул необходимость сотрудничества с различными странами в гуманитарных направлениях, в том числе с друзьями из Фландрии. Глава парламента выразил уверенность, что будет сделано все для того, чтобы довести развитие отношений между Арцахом и Фландрией до нового, более высокого уровня, а также выразил благодарность председателю Европейского Комитета Ай Дата АРФД Каспару Карапетяну и исполнительному директору офиса Эгине Эвинян за содействие сотрудничеству с друзьями Арцаха.
Карим Ван Овермайер, поблагодарив за прием, отметил, что награда, полученная от Президента Республики Арцах, в первую очередь является стимулом для его дальнейшей деятельности, связанной с Арцахом. В деле укрепления отношений между Фландрией и Арцахом он подчеркнул важность приверженности Арцаха демократическим ценностям и отметил, что будет работать в направлении вовлечения новых членов в Группу дружбы с Республикой Арцах парламента Фландрии.
Были обсуждены вопросы, касающиеся децентрализованного сотрудничества и деятельности Круга дружбы.
Во встрече приняли участие депутат НС, председатель Группы дружбы "Республика Арцах - парламент Фландрии Королевства Бельгия" Арам Григорян и исполнительный директор Европейского офиса Комитета Ай Дата АРФД Эгине Эвинян.