ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը մայիսի 29-ին հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ խորհրդարանի նախագահի տեղակալի, մշտական հանձնաժողովների ու խմբակցությունների ղեկավարների, աշխատակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ:
Խորհրդարանի ղեկավարը ներկայացրել է շրջանառության մեջ գտնվող նախագծերի ցանկը: Օրինագծերի պատրաստության և դրանց շուրջ հանձնաժողովային քննարումների վերաբերյալ պարզաբանումներ են տվել պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանը, պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ժաննա Գալստյանը և ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը ու արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արպատ Ավանեսյանը:
Սպասվող նիստի օրակարգի նախագծում ընդգրկվել են 14 օրենսդրական նախաձեռնություններ, ինչպես նաև ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի 2018թ. գործունեության, մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության վիճակի մասին հաղորդումը, Արցախի Հանրային հեռուստառադիոընկերության 2018թ. գործունեության վերաբերյալ հաղորդումը և «Վերածնունդ» խմբակցության հարցապնդման քննարկումը:
Ամփոփելով խորհրդակցությունը՝ ԱԺ նախագահը հայտարարել է, որ հերթական նիստը տեղի կունենա վաղը՝ մայիսի 30-ին ժամը 11:00-ին:

29-го мая председатель Национального собрания Ашот Гулян созвал рабочее совещание, на котором присутствовали заместитель председателя парламента, руководители постоянных комиссий и фракций и ответственные лица аппарата.
Председатель парламента представил список внесенных в обращение законопроектов.
Разъяснения касательно подготовки и обсуждения законопроектов в комиссиях представили председатель постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Овик Дживанян, председатель постоянной комиссии по вопросам обороны, безопасности и правопорядка Жанна Галстян, председатель постоянной комиссии по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Арам Григорян и председатель постоянной комиссии по вопросам производства и производственных инфраструктур Арпат Аванесян.
В повестку дня ожидаемого заседания включены 14 законодательных инициатив, а также сообщение о состоянии защиты прав и свобод человека и о деятельности Защитника прав человека Республики Арцах за 2018 год, сообщение о деятельности Общественной телерадиокомпании Арцаха и обсуждение интерпелляции фракции «Возрождение».
Подводя итоги совещания, председатель НС объявил, что очередное заседание состоится 30-го мая в 11:00.