Մայիսի 29-ին Աժ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանն ընդունել է «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության մի խումբ անդամների, ովքեր ներկայացնում են դաշնային և երկրամասային խորհրդարանները: Գերմանացի պատգամավորները Արցախ են ժամանել Գերմանիայում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Հարություն Գրիգորյանի և ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Վիկտոր Ենգիբարյանի ուղեկցությամբ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Վահրամ Բալայանը շնորհավորել է մայիսի 26-ի ընտրությունների արդյունքներով Եվրախորհրդարանում պատգամավորական տեղերի քանակով դիրքերն ամրապնդելու առթիվ: Խորհրդարանի փոխնախագահը կարևորել է նաև Արցախի՝ ԱԳՀ կուսակցության հետ ստեղծված բարեկամական հարաբերությունները և հույս հայտնել, որ այն կծառայեցվի տարածաշրջանում՝ մասնավորապես Արցախում խաղաղության հաստատմանն ու Արցախի՝ արտաքին աշխարհի հետ կապեր ընդլայնմանը:
ԱԳՀ անդամ Շտեֆեն Կոտրեն խմբի անունից երախտագիտություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ իրենց ունեցած քաղաքական ազդեցությամբ հետագայում ևս կաշխատեն Արցախի և Գերմանիայի միջև կապերի խորացման ուղղությամբ:
Գերմանացի պատգամավորների հանդիպումն այնուհետև շարունակվել է Արցախի Հանրապետության ԱԺ խմբակցությունների պատասխանատուների հետ:
Հանդիպման ընթացքում հյուրերը Աժ պատգամավորների առաջարկությամբ խոսել են իրենց կուսակցության արձանագրած հաջողության, Գերմանիայում ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ իրազեկվածության, ազգային, մշակութային արժեքների պահպանման շրջանակներում համագործակցության և եվրոպական կառույցներում Արցախի ժողովրդի ձայնը լսելի դարձնելու հեռանկարների մասին:
Եվրոպացի պատգամավորներն ավելի վաղ այցելել են Ստեփանակերտի հուշահամալիր և ծաղիկներ խոնարհել արցախյան պատերազմում զոհված ազատամարտիկների հիշատակին:

29-го мая заместитель председателя НС Ваграм Балаян принял группу членов партии «Альтернатива для Германии», которые представляют федеральный и региональный парламенты. Немецкие депутаты прибыли в Арцах в сопровождении Постоянного представителя Республики Арцах в Германии Арутюна Григоряна и члена фракции НС РА «Мой шаг» Виктора Енгибаряна.
Поприветствовав гостей, Ваграм Балаян поздравил членов партии с укреплением позиций по количеству депутатских мест в Европарламенте по итогам выборов 26-го мая. Заместитель председателя парламента также подчеркнул важность дружественных отношений, установленных между Арцахом и партией АдГ, выразив надежду, что они послужат установлению мира в регионе, в частности в Арцахе, а также расширению связей Арцаха с внешним миром.
Член партии АдГ Штефан Койтер от имени группы выразил благодарность за прием и отметил, что с помощью имеющегося политического влияния они в дальнейшем также будут работать в направлении углубления связей между Арцахом и Германией.
Затем встреча немецких депутатов продолжилась с представителями фракций НС.
В ходе встречи гости, по предложению депутатов НС, рассказали об успехах своей партии, осведомленности о карабахском вопросе в Германии, сотрудничестве в рамках сохранения национальных и культурных ценностей и перспективах слышимости голоса народа Арцаха в европейских структурах.
Ранее европейские парламентарии посетили Степанакертский мемориальный комплекс и возложили цветы в память о воинах-освободителях, погибших в Арцахской войне.