Մայիսի 29-ին Աժ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանն ընդունել է «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» կուսակցության մի խումբ անդամների, ովքեր ներկայացնում են դաշնային և երկրամասային խորհրդարանները: Գերմանացի պատգամավորները Արցախ են ժամանել Գերմանիայում Արցախի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Հարություն Գրիգորյանի և ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Վիկտոր Ենգիբարյանի ուղեկցությամբ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Վահրամ Բալայանը շնորհավորել է մայիսի 26-ի ընտրությունների արդյունքներով Եվրախորհրդարանում պատգամավորական տեղերի քանակով դիրքերն ամրապնդելու առթիվ: Խորհրդարանի փոխնախագահը կարևորել է նաև Արցախի՝ ԱԳՀ կուսակցության հետ ստեղծված բարեկամական հարաբերությունները և հույս հայտնել, որ այն կծառայեցվի տարածաշրջանում՝ մասնավորապես Արցախում խաղաղության հաստատմանն ու Արցախի՝ արտաքին աշխարհի հետ կապեր ընդլայնմանը:
ԱԳՀ անդամ Շտեֆեն Կոտրեն խմբի անունից երախտագիտություն է հայտնել ընդունելության համար և նշել, որ իրենց ունեցած քաղաքական ազդեցությամբ հետագայում ևս կաշխատեն Արցախի և Գերմանիայի միջև կապերի խորացման ուղղությամբ:
Գերմանացի պատգամավորների հանդիպումն այնուհետև շարունակվել է Արցախի Հանրապետության ԱԺ խմբակցությունների պատասխանատուների հետ:
Հանդիպման ընթացքում հյուրերը Աժ պատգամավորների առաջարկությամբ խոսել են իրենց կուսակցության արձանագրած հաջողության, Գերմանիայում ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերաբերյալ իրազեկվածության, ազգային, մշակութային արժեքների պահպանման շրջանակներում համագործակցության և եվրոպական կառույցներում Արցախի ժողովրդի ձայնը լսելի դարձնելու հեռանկարների մասին:
Եվրոպացի պատգամավորներն ավելի վաղ այցելել են Ստեփանակերտի հուշահամալիր և ծաղիկներ խոնարհել արցախյան պատերազմում զոհված ազատամարտիկների հիշատակին:

May 29, NA Vice-President Vahram Balayan received a group of members of the "Alternative for Germany" party, who represent federal and regional parliaments. German MPs have arrived in Artsakh accompanied by the Artsakh permanent representative to Germany Harutyun Grigoryan and member of the RA NA "My Step" faction Viktor Yengibaryan.
Welcoming the guests, Vahram Balayan congratulated on the strengthening of positions in the number of seats in the European Parliament on the results of May 26 elections. The Vice President of the Parliament also attached importance to the friendly relations established between Artsakh and "Alternatives for Germany" (AFG) and expressed hope that it will be served in the region, in particular the establishment of peace in Artsakh and expansion of the ties of Artsakh with the outside world.
A member of the AGF Stephen Cohen expressed his gratitude for the reception and noted that with their political influence they will also work to deepen ties between Artsakh and Germany in future.
The meeting of the German MPs then continued with the representatives of the Republic of Artsakh NA factions
During the meeting at the suggestion of NA deputies the guests talked about the success of their party, the awareness of the Karabakh conflict issues in Germany, cooperation within the framework of preservation of national, cultural values and prospects of making the voice of Artsakh people heard in European structures.
European MPs have earlier visited Stepanakert memorial and paid tribute to the memory of freedom fighters killed in the Artsakh war.