Մայիսի 27-ին տեղի է ունեցել ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը՝ Արամ Գրիգորյանի նախագահությամբ:
Նիստի ընթացքում քննարկվել է «Պետական գույքի մասնավորեցման 2019-2020թթ-ի ծրագրի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծը՝ էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարար Լևոն Գրիգորյանի ներկայացմամբ ու ԱԺ պատգամավորներ Վարդգես Ուլուբաբյանի և Սերգեյ Հարությունյանի հեղինակած՝ ««Ավելացված արժեքի հարկի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծը:
Առաջին նախագծի վերաբերյալ հանձնաժողովը տվել է դրական եզրակացություն, իսկ երկրորդ օրինագիծը տարվել է լրամշակման:
Հանձնաժողովը քննարկել է նաև Լյուդմիլա Բարսեղյանի՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պատվավոր կոչումների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծը : Նախագծին տրվել է բացասական եզրակացություն և առաջարկվել այն քննարկել հերթական նիստում:
Հաջորդիվ տեղի է ունեցել ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանը:
Նիստին քննարկվել է Արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանի ներկայացրած՝ «Արցախի Հանրապետության քննչական կոմիտեի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթը, որն արժանացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը:
Պետաիրավական հանձնաժողովի անդամներն այնուհետև լսել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի 2018թ-ի գործունեության տարեկան հաղորդումը:

27-го мая состоялось заседание постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению под председательством Арама Григоряна.
В ходе заседания были осуждены законопроекты Республики Арцах «О программе приватизации государственного имущества 2019-2022 гг.», который представил министр экономики и производственных инфраструктур Левон Григорян и законопроект Республики Арцах «О налоге на добавленную стоимость», авторами которого являются депутаты НС Вардгес Улубабян и Сергей Арутюнян.
Относительно первого законопроекта комиссия дала положительное заключение, а второй законопроект отправлен на доработку.
Комиссия также обсудила законопроект Республики Арцах «О внесении изменения в закон Нагорно-Карабахской Республики "О почетных званиях Нагорно-Карабахской Республики», автором которого является Людмила Барсегян. Комиссия дала отрицательное заключение относительно законопроекта и предложила обсудить его на очередном заседании.
Далее состоялось заседание постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам, которое вел председатель комиссии Овик Дживанян.
В ходе заседания был обсужден пакет законопроектов Республики Арцах «О Следственном комитете», представленный министром юстиции Араратом Даниеляном. Комиссия дала положительное заключение относительно данного пакета законопроектов.
Далее члены комиссии по государственно-правовым вопросам заслушали сообщение о деятельности Защитника прав человека за 2018 год.