Մայիսի 27-ին տեղի է ունեցել ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը՝ Արամ Գրիգորյանի նախագահությամբ:
Նիստի ընթացքում քննարկվել է «Պետական գույքի մասնավորեցման 2019-2020թթ-ի ծրագրի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծը՝ էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարար Լևոն Գրիգորյանի ներկայացմամբ ու ԱԺ պատգամավորներ Վարդգես Ուլուբաբյանի և Սերգեյ Հարությունյանի հեղինակած՝ ««Ավելացված արժեքի հարկի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծը:
Առաջին նախագծի վերաբերյալ հանձնաժողովը տվել է դրական եզրակացություն, իսկ երկրորդ օրինագիծը տարվել է լրամշակման:
Հանձնաժողովը քննարկել է նաև Լյուդմիլա Բարսեղյանի՝ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության պատվավոր կոչումների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծը : Նախագծին տրվել է բացասական եզրակացություն և առաջարկվել այն քննարկել հերթական նիստում:
Հաջորդիվ տեղի է ունեցել ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանը:
Նիստին քննարկվել է Արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանի ներկայացրած՝ «Արցախի Հանրապետության քննչական կոմիտեի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթը, որն արժանացել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը:
Պետաիրավական հանձնաժողովի անդամներն այնուհետև լսել են Մարդու իրավունքների պաշտպանի 2018թ-ի գործունեության տարեկան հաղորդումը:

May 27, the sitting of the NA Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management was held under the chairmanship of Aram Grigoryan.
The draft law of the Artsakh Republic "On the State Property Privatization Program 2019-2020" was discussed at the sitting presented by the Minister of Economy and Industrial Infrastructure Levon Grigoryan and the draft law of the Artsakh Republic "On Value Added Tax" authored by the MPs Vardges Ulubabyan and Sergey Harutyunyan.
The first draft law has been given a positive conclusion and the second draft was sent for amendments.
The Committee also discussed the draft law of the Artsakh Republic "On Making Amendment to the NKR Law" on Honorary Titles of the Nagorno Karabakh Republic by Lyudmila Barseghyan. The project was given a negative conclusion and suggested it to be discussed at a regular session.
Next the sitting of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs was held presided over by Hovik Jivanyan, Chair of the Committee.
The session discussed the package of draft laws of the Artsakh Republic "On the Investigation Committee of the Artsakh Republic" presented by Justice Minister Ararat Danielyan, which was endorsed by the Committee.
Members of the State Committee on Legal Affairs then listened to the annual report of the 2018 activities of the Human Rights Defender.