Մայիսի 27-ին տեղի է ունեցել Աժ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էին հանձնաժողովների նախագահներ Արմեն Սարգսյանը և Արամ Գրիգորյանը:
Ներկայացնելով կրթության, գիտության և սպորտի ոլորտներում 2018թ-ի պետական բյուջեով նախատեսված հատկացումները՝ նախարար Նարինե Աղաբալյանը նշել է, որ նախատեսված է եղել 15մլրդ 48մլն դրամ, ճշտված պլանը կազմել է 15մլրդ 118մլնդրամ, որից 11մլրդ 203մլն դրամը տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջոցով իրականացվող բյուջետային ծախսն է, 3մլրդ 914մլն-ը նախարարության միջոցով իրականացվող ծախսերը: Ընդհանուր երեք ոլորտների ծախսը կազմել է 14մլրդ 744մլն կամ ճշտված պլանի 97,5%–ը:
Մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանի փոխանցմամբ՝ 2018թ-ի ճշտված բյուջեն կազմել է 1մլրդ 556մլն, կատարողականը՝ 1մլրդ 489մլն դրամ կամ 98,7%:
Նիստին պատգամավորները գործադիր իշխանության ներկայացուցիչներին են առաջադրել հարցեր և ներկայացրել առաջարկություններ:

Совместное заседание постоянных комиссий НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению
27 мая 2019
27-го мая состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вели председатели комиссий Армен Саргсян и Арам Григорян.
Представляя предусмотренные государственном бюджетом ассигнования в сфере образования, науки и спорта на 2018 год, министр Нарине Агабалян отметила, что было предусмотрено 15 млрд 48 млн драмов, уточненный план составил 15 млрд 118 млн драмов, из которых 11 млрд 203 млн - бюджетные расходы, осуществляемые органами местного самоуправления, 3 млрд 914 млн – расходы, осуществляемые министерством. Общие расходы трех сфер составили 14 млрд 744 млн или 97,5% уточненного плана.
По словам министра культуры, по вопросам молодежи и спорта Лерника Ованнисяна, уточненный бюджет на 2018 год составил 1 млрд 556 млн драмов, фактическое исполнение составило 1 млрд 489 млн драмов (98,7%).
На заседании депутаты задали вопросы и представили предложения представителям исполнительной власти.
В совместном заседании участвовали председатель НС Ашот Гулян и заместитель председателя НС Ваграм Балаян.