Մայիսի 24-ին ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովները գումարել են համատեղ նիստ, որը վարել են հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Ռամելա Դադայանը և հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը:
Խոսելով 2018թ-ին աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության բնագավառի հիմնական և գերակա ուղղություններով իրականացվող ծրագրերի մասին՝ աշխատանքի, սոցիալական հարցերի և վերաբնակեցման նախարար Սամվել Ավանեսյանը նշել է, որ ոլորտին պետական բյուջեով հատկացվել է 22մլրդ 906մլն դրամ, ճշտված բյուջեն կազմել է 22 մլրդ 127մլն դրամ, կատարողականը՝ 21մլրդ834մլն կամ 95%-ը, ճշտված բյուջեի՝ 99%-ը:
Նախարարի փոխանցմամբ՝ 2017թ-ի համեմատ նախարարության իրականացրած ծրագրերի փաստացի ծախսերն ավելացել են 925մլն դրամով, ինչը պայմանավորված է 2018թ-ին վերաբնակեցման ծրագրով բնակարաշինության գործընթացով, ինչպես նաև Արցախի սոցիալական ծրագրերի հիմնադրամի կողմից իրականացվող նախագծերի շահառուների թվաքանակի աճով:
Առողջապահության նախարարի տեղակալ Արմեն Խաչատրյանը, ներկայացնելով նախարարության կատարողականը, նշել է որ պետական բյուջեից տրամադրվել է 5մլրդ 982մլն դրամ, մատուցվել է 5մլրդ 987մլն դրամի ծառայություն, որով պայմանավորված՝ առողջապահության նախարարության ֆինանսավորումը կազմել է 5մլրդ 914մլն դրամ կամ 98,9 %-ը:
Ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահ Մանուշ Մինասյանի խոսքով, համակարգի պահպանման ծախսերը հաշվետու տարում կազմել են 210մլրդ 293մլն դրամ, կատարողականը՝ 98,1 %:
Նիստին ներկա են եղել ԱԺ-ում նախագահի ներկայացուցիչ Զոյա Լազարյանը և ֆինանսների նախարարի տեղակալ Նվեր Բաղդասարյանը:

24-го мая состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС по социальным вопросам и здравоохранению и финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению под председательством заместителя председателя комиссии Рамелы Дадаян и председателя комиссии Арама Григоряна.
Говоря об основных и приоритетных программах в сфере труда и социальной защиты 2018 года, министр труда, социальных вопросов и миграции Самвел Аванесян отметил, что на отрасль из государственного бюджета было выделено 22 млрд 906 млн драмов, уточненный бюджет составил 22 млрд 127 млн драмов, фактическое исполнение 21 млрд 834 млн или 95% (99% уточненного бюджета).
По словам министра, фактические расходы на программы, реализованные министерством, по сравнению с 2017 годом увеличились на 925 млн драмов, что обусловлено процессом жилищного строительства по программе переселения 2018 года, а также ростом числа бенефициаров по проектам, реализуемым фондом социальных программ Арцаха.
Заместитель министра здравоохранения Армен Хачатрян, представив отчет об исполнении министерства, отметил, что из государственного бюджета было выделено 5 млрд 982 млн драмов, оказано услуг на 5 млрд 987 млн драмов, в связи с чем финансирование министерства здравоохранения составило 5 млрд 914 млн драмов или 98,9%.
По словам председателя Национальной статистической службы Мануш Минасян, расходы на содержание системы в отчетном году составили 210 млрд 293 млн драмов, исполнение составило 98,1%.
На заседании присутствовали Постоянный представитель Президента в НС Зоя Лазарян и заместитель министра финансов Нвер Багдасарян.