Մայիսի 23-ին տեղի է ունեցել ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը՝ Ժաննա Գալստյանի նախագահությամբ:
Հանձնաժողովի նիստի քննարկմանն են դրվել՝
«Պետական սուրհանդակային կապի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծը՝ Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Սամվել Շահրամանյանի ներկայացմամբ (երկրորդ ընթերցում),
««Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծը՝ Պաշտպանության նախարար Կարեն Աբրահամյանի ներկայացմամբ:
«Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծը՝ Արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանի ներկայացմամբ:
«Սեյսմիկ պաշտպանության մասին» և «Տեղական ինքնակառավարման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթը՝ Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տնօրեն Լևոն Մնացականյանի ներկայացմամբ:
Քննարկումից և հարցուպատասխանից հետո հանձնաժողովը քվեարկությամբ հավանություն է տվել նախագծերը առաջիկա լիագումար նիստում քննարկելուն:
Օրվա երկրորդ կեսին տեղի է ունեցել պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանը:
Հանձնաժողովը քննարկել է Արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանի ներկայացրած՝
«Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծը (երկրորդ ընթերցում),
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծը,
«Նոտարիատի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն և լրացումներ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահ Բորիս Առուշանյանը ներկայացրել է «Քաղաքացիական ծառայության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծը:
Հանձնաժողովը քննարկել է նաև Աժ պատգամավոր Էդուարդ Աղաբեկյանի հեղինակած՝ «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ընտրական օրեսնգրքում լրացում կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծը (առաջին ընթերցում):
Բոլոր նախագծերի վերաբերյալ հանձնաժողովը տվել է դրական եզրակացություն:
Նախօրեին տեղի էր ունեցել ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը` Արպատ Ավանեսյանի նախագահությամբ:
Գործադիր իշխանության ներկայացուցիչները ոլորտային հանձնաժողովի քննարկմանն են ներկայացրել երկու նախագիծ:
Բնապահպանության և բնական ռեսուրսների նախարար Ֆելիքս Գաբրիելյանը՝ «Թափոնների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթը, քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանը՝ «Ավտոմոբիլային ճանապարհների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը:

23-го мая состоялось заседание постоянной комиссии НС по вопросам обороны, безопасности и правопорядка под председательством Жанны Галстян.
На заседании обсуждались:
Законопроект Республики Арцах «О государственной фельдъегерской связи», представленный директором Службы национальной безопасности Самвелом Шахраманяном (второе чтение),
Законопроект Республики Арцах «О внесении изменений в закон Республики Арцах "О воинской службе и статусе военнослужащего"», представленный министром Обороны Кареном Абрамяном,
Законопроект Республики Арцах «О правовом режиме чрезвычайного положения», представленный министром юстиции Араратом Даниеляном,
Пакет законопроектов Республики Арцах «О сейсмической защите» и «О внесении изменения и дополнения в закон Нагорно-Карабахской Республики "О местном самоуправлении"», представленный директором государственной службы по чрезвычайным ситуациям Левоном Мнацаканяном.
После обсуждения и процедуры вопросов-ответов комиссия одобрила обсуждение законопроектов на предстоящем пленарном заседании.
Во второй половине дня состоялось заседание постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам, которое вел председатель комиссии Овик Дживанян.
Комиссия обсудила законопроекты, представленные министром юстиции Араратом Даниеляном:
Законопроект Республики Арцах «О нормативно-правовых актах» (второе чтение),
Законопроект Республики Арцах «О внесении изменений и дополнений в Уголовно-процессуальный кодекс Нагорно-Карабахской Республики»,
Пакет законопроектов Республики Арцах «О внесении изменения и дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О нотариате"».
Председатель совета Гражданской службы Борис Арушанян представил законопроект Республики Арцах «О внесении изменений и дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О Гражданской службе"».
Комиссия также обсудила законопроект Республики Арцах «О внесении дополнения в Избирательный кодекс Нагорно-Карабахской Республики», автором которого является депутат НС Эдуард Агабекян (первое чтение).
Комиссия дала положительное заключение относительно всех законопроектов.
Днем ранее состоялось заседание постоянной комиссии НС по вопросам производства и производственных инфраструктур под председательством Арпата Даниеляна.
Представители исполнительной власти представили на обсуждение комиссии два законопроекта.
Министр охраны природы и природных ресурсов Феликс Габриелян представил пакет законопроектов Республики Арцах «О внесении изменений и дополнения в закон НКР "Об отходах"». Министр градостроительства Карен Шахраманян представил законопроект Республики Арцах «О внесении изменения в закон НКР "Об автомобильных дорогах"».