Օրվա երկրորդ կեսին տեղի է ունեցել պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը, որը վարում էր հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանը:
Հանձնաժողովը քննարկել է Արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանի ներկայացրած՝
«Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծը (երկրորդ ընթերցում),
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծը,
«Նոտարիատի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն և լրացումներ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահ Բորիս Առուշանյանը ներկայացրել է «Քաղաքացիական ծառայության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծը:
Հանձնաժողովը քննարկել է նաև Աժ պատգամավոր Էդուարդ Աղաբեկյանի հեղինակած՝ «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ընտրական օրեսնգրքում լրացում կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծը (առաջին ընթերցում):
Բոլոր նախագծերի վերաբերյալ հանձնաժողովը տվել է դրական եզրակացություն:
Նախօրեին տեղի էր ունեցել ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը` Արպատ Ավանեսյանի նախագահությամբ:
Գործադիր իշխանության ներկայացուցիչները ոլորտային հանձնաժողովի քննարկմանն են ներկայացրել երկու նախագիծ:
Բնապահպանության և բնական ռեսուրսների նախարար Ֆելիքս Գաբրիելյանը՝ «Թափոնների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթը, քաղաքաշինության նախարար Կարեն Շահրամանյանը՝ «Ավտոմոբիլային ճանապարհների մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը:
Հանձնաժողովը քննարկել և դրական եզրակացություն է տվել վերոնշյալ նախագծերին: