ԱՀ 2018թ. պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը մայիսի 22-ին քննարկվել է ԱԺ արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում: Նիստը վարում էին հանձնաժողովների նախագահներ Արպատ Ավանեսյանը և Արամ Գրիգորյանը:
Ներկայացնելով քաղաքաշինության նախարարության 2018թ-ի կատարողականը՝ նախարար Կարեն Շահրամանյանը նշել է, որ կապիտալ ներդրումների պետական պատվերի ծրագրով պետական բյուջեից հատկացվել է 20մլրդ 616մլն դրամ, կատարողականը կազմել է 20մլրդ 585մլն դրամ կամ 99,9%-ը:
Գյուղատնտեսության նախարարությանը, համաձայն նախարարի տեղակալ Համլետ Ապրեսյանի ներկայացրած հաշվետվության, տրամադրվել է 4մլրդ 685մլն դրամ, կատարողականը՝ 4մլրդ 510մլն դրամ կամ 96,3%-ը:
Նախարար Լևոն Գրիգորյանը, խոսելով էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարության 2018թ-ի բյուջեի ծախսերի մասին, նշել է, որ 14 ծախսային և 1 եկամտային ծրագրի համար հատկացվել է 3 մլրդ 853մլն դրամ:
Բնապահպանության և բնական ռեսուրսների նախարար Ֆելիքս Գաբրիելյանը, ներկայացնելով նախարարության նախորդ տարվա կատարողականի ցուցանիշները, նշել է, որ նախարարության և նախարարությանը ենթակա կազմակերպության գործունեության համար տրամադրվել է 331մլն 133հազ դրամ, որի փաստացի ծախսը կազմել է 308մլն, 905հազ դրամ կամ 93%-ը:
Շարունակելով նիստը՝ հանձնաժողովը լսել է հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Վիրաբյանի հաշվետվությունը: Նրա փոխանցմամբ՝ 22 կարգավորվող ընկերություններից հավաքագրված 172մլն 140հազ դրամ պարտադիր կարգավորման վճարներով ապարատը հոգացել է իր պահպանման ծախսը՝ կատարելով այն 90,1%-ով:
Արցախի ներդրումային հիմնադրամին 2018թ-ին պետբյուջեից հատկացվել է 2մլրդ 500մլն դրամ: Հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Քաջիկ Խաչատրյանի խոսքով՝ ծախսվել է 2մլրդ 509մլն դրամը:
Գյուղի և գյուղատնտեսության աջակցության հիմնադրամի տնօրեն Տիգրան Ծատրյանը, ներկայացնելով հիմնադրամի նախորդ տարվա ծախսերը՝ նշել է, որ «Աջակցություն հիմնադրամին» ծրագիրը կազմել է՝ 1մլրդ 350մլն դրամ և իրականացվել է 100%-ով, իսկ «Սերմերի և ազնվացեղ խոշոր եղջերավոր անասունների արժեքի մասնակի սուբսիդավորում» ծրագիրը՝ 79մլն 500հազ դրամ՝ կատարողականը՝ 99,8%:

Годовой отчет об исполнении государственного бюджета Республики Арцах за 2018 год обсуждался 22-го мая на совместном заседании постоянных комиссий НС по вопросам производства и производственных инфраструктур и финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению. Заседание вели председатели комиссий Арпат Аванесян и Арам Григорян.
Представляя результаты исполнения министерства градостроительства в 2018 году, министр Карен Шахраманян отметил, что по госзаказу из государственного бюджета на программу капитальных вложений выделено 20 млрд 616 млн драмов, фактическое исполнение составило 20 млрд 585 млн драмов или 99,9%.
Согласно отчету, представленному заместителем министра сельского хозяйства Гамлетом Апресяном, министерству предоставлено 4 млрд 685 млн,фактическое исполнение составило 4 млрд 510 млн или 96,3%.
Говоря о расходах министерства экономики и производственных инфраструктур в 2018 году, министр Левон Григорян отметил, что на 14 расходных и 1 доходную программу выделено 3 млрд 853 млн драмов.
Министр охраны природы и природных ресурсов Феликс Габриелян, представляя показатели исполнения министерства за прошедший год, отметил, что на деятельность министерства и подчиненной ему организации выделено 331 млн 133 тыс драмов, фактические расходы составили 308 млн 905 тыс драмов или 93%.
Продолжая заседание, комиссия заслушала отчет председателя Государственной комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции Республики Арцах Микаэла Вирабяна. По его словам, с помощью 172 млн 140 тыс драмов обязательных регулируемых платежей от 22 регулируемых компаний, аппарат обеспечил собственные расходы на 90,1%.
В 2018 году из государственного бюджета на инвестиционный фонд Арцаха было выделено 2 млрд 500 млн драмов. По словам генерального директора фонда Каджика Хачатряна, потрачено 2 млрд 509 млн драмов.
Директор фонда содействия селу и сельскому хозяйству Тигран Цатрян представил расходы фонда за прошедший год и отметил, что программа "Поддержка фонда" составила 1 млрд 350 млн драмов и была реализована на 100%, а программа "Частичное субсидирование стоимости семян и породистого крупного рогатого скота" - 79 млн 500 тыс драмов (99,8 %).