Աժ արտաքին հարաբերությունների և ֆինանսաբյուջետային ու տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը
21 մայիսի 2019
Մայիսի 21-ի Աժ արտաքին հարաբերությունների և ֆինանսաբյուջետային ու տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովները՝ Արզիկ Մխիթարյանի և Արամ Գրիգորյանի նախագահությամբ հրավիրել են նիստ:
Նիստի ընթացքում քննարկվել են արտաքին հարաբերությունների ու զբոսաշրջության ոլորտների, հանրային հեռուստատառադիոընկերության գործունեության, «Ազատ Արցախ» թերթի տպագրության համար 2018թ. պետական բյուջեով նախատեսված ծախսերի կատարման տարեկան հաշվետվությունները:
Ներկայացնելով արտաքին գործերի նախարարության բյուջետային ծախսերի կատարման տեղեկանքը՝ նախարար Մասիս Մայիլյանը նշել է, որ գերատեսչության պահպանման ծախսերի նախահաշիվը կազմել է  շուրջ 783մլն դրամ, ծախսվել է 681մլն դրամը կամ նախատեսվածի 86,9%-ը: ԱՀ կառավարության որոշումների համաձայն՝ Արտաքին գործերի նախարարությանը լրացուցիչ հատկացվել է 54մլն 771հազ դրամ:
Մշակութի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանը, խոսելով 2018թ.-ի զբոսաշրջության ոլորտի բյուջեի կատարողականի մասին, նշել է որ ոլորտի զարգացման համար նախատեսվել է 25 մլն դրամ: Նախարարի փոխանցմամբ՝ գումարը բաշխվել է «մասնակցություն ՀՀ-ում տեղի ունեցող միջոցառումներին», «հրատարակչական աշխատանքներ», «ուղեցույց- ցուցանակների տեղադրում և սպասարկում», «միջազգային զբոսաշրջային հանդեսներում Արցախի մասնակցության ապահովում», «մարկետինգային աշխատանքների իրականացում», «փառատոների կազմակերպում», «ճանաչողական այցերի կազմակերպում» և այլ ծրագրային ուղղություններով:
Պատգամավորները նախարարին են առաջադրել հունիսի 1-ից Արցախում մեկնարկող ԿՈՆԻՖԱ ֆուտբոլի միջազգային մրցաշարին՝ զբոսաշրջային տեսանկյունից երկրի պատրաստվածությանը վերաբերող հարցեր:
«Ազատ Արցախ» թերթի ծախսը  նախորդ տարի կազմել է 86մլն 120հազ դրամ կամ կատարողականի 100%-ը: Խմբագիր Նորեկ Գասպարյանի հաղորդմամբ՝ թերթը սեփական եկամուտներն ապահովել է գովազդներից, հայտարարություններից և որոշ չափով՝ բաժանորդագրությունից: Նիստի ընթացքում քննարկվել են թերթի բաժանորդագրության ծավալին վերաբերող հարցեր:
ԱՀ հանրային հեռուստառադիոընկերության խորհրդի նախագահ Արսեն Առստամյանը, խոսելով 2018թ.-ին խորհրդի բյուջեի կատարողականի մասին, նշել է, որ նախատեսված 27մլն 960հազ դրամից փաստացի ծախսվել է 25մլն 416հազ դրամը, կամ 90,9%-ը: Արսեն Առստամյանը պատասխանել է խորհրդարանականների՝ եթերաժամի ավելացմանը և հաղորդումների տեսակավորմանը վերաբերող հարցերին:

21-го мая состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС по внешним сношениям и финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению под председательством Арама Григоряна и Арзик Мхитарян.
В ходе заседания были обсуждены годовые отчеты о расходах, запланированных государственным бюджетом на 2018 год в области внешних сношений и туризма, деятельности Общественной телерадиокомпании и печати газеты "Азат Арцах".
Представляя отчет о бюджетных расходах Министерства иностранных дел, министр Масис Маилян отметил, что предварительная стоимость содержания ведомства составила около 783 млн драмов, потрачено - 681 млн драмов или 86,9% предусмотренной суммы. Согласно решению правительства, Министерству иностранных дел дополнительно выделено 54 млн 771 тыс драмов.
Министр культуры, по делам молодежи и туризма Лерник Ованнисян, говоря об исполнении бюджета в области туризма за 2018 год, отметил, что на развитие сферы предусмотрено 25 млн драмов. По словам министра, сумма была распределена между "участием в мероприятиях, проводимых в Армении", "издательскими работами", "установкой и обслуживанием указателей", "участием Арцаха в международных туристических мероприятиях", "маркетинговыми работами", "организацией фестивалей и познавательных визитов" и другими программами.
Депутаты задали министру вопросы касательно готовности республики, с точки зрения туризма, к футбольному турниру КонИФА, который стартует в Арцахе 1-го июня.
Расходы газеты "Азат Арцах" составили 86 млн 120 тыс драмов или 100% запланированных расходов. Редактор Норек Гаспарян сообщает, что газета обеспечила собственные доходы от рекламы, объявлений и, в некоторой степени, от подписки. В ходе встречи обсуждались вопросы, связанные с объемом подписки на газету.
Председатель Совета Общественной телерадиокомпании Республики Арцах Арсен Арустамян, говоря о расходах совета в 2018 году, отметил, что потрачено 25 млн 416 тыс драмов (90,9%) вместо запланированных 27 млн 960 тыс драмов.
Арсен Арустамян ответил на вопросы парламентариев об увеличении эфирного времени и сортировке программ.
На заседании присутствовали председатель НС Ашот Гулян и заместитель министра финансов Нвер Багдасарян.