Մայիսի 20-ին ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Արցախի Հանրապետության ֆինանսների նախարար Արթուր Հարությունյանն ԱԺ մշտական հանձնաժողովներին և խմբակցություններին է ներկայացրել ԱՀ 2018թ. պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը:
Հանձնաժողովի նիստին մասնակցել են ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը և պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը:
ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը պարզաբանել է բյուջեի կատարողականի ներկայացման, քննարկման և ընդունման ընթացակարգերը, որին հաջորդել է բյուջեի կատարողականի ներկայացումը:
Ֆինանսների նախարար Արթուր Հարությունյանը, ներկայացնելով նախորդ տարվա մակրոտնտեսական ցուցանիշները, նշել է, որ համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) կազմել է 310,3 մլրդ դրամ՝ ապահովելով 11,9% տնտեսական աճ, իսկ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 12,1%:
Նախարարի փոխանցմամբ՝ ՀՆԱ բարձր աճի տեմպը պայմանավորված է նյութական արտադրության ճյուղերի՝ մասնավորապես հանքարդյունաբերության ոլորտի ավելացված արժեքի աճով, ինչը ապահովել է տնտեսական աճի մոտ 5,1%-ը: «Դրական դինամիկա է արձանագրվել նաև տնտեսության ճյուղային դիվերսիֆիկացիայի առումով՝ մասնավորապես արդյունաբերության մյուս ճյուղերի հաշվին ապահովվել է տնտեսական աճի 2 տոկոսային կետը, նախորդ տարվա՝ 1,6 տոկոսային կետի համեմատ»,-ընդգծել է նախարարը:
Մեկ շնչի հաշվարկով՝ ՀՆԱ-ն կազմել է 2 մլն 103,3 հազ դրամ, նախորդ տարվա՝ 1մլն 855,9 հազ դրամի փոխարեն:
Արթուր Հարությունյանն այնուհետև ներկայացրել է նյութական արտադրության հիմնական ոլորտներում արձանագրված ցուցանիշները.
Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալ՝ 125 մլրդ դրամ՝ 2017թ-ի համեմատ աճելով 29,3%-ով,
Շինարարության ծավալ՝ շուրջ 52,5 մլրդ դրամ՝ ապահովելով 11,5% աճ,
Գյուղատնտեսության արտադրանքի ծավալ՝ 74,1 մլրդ դրամ,
Միջին ամսական անվանական աշխատավարձ՝ 161,181 հազ դրամ, 2017թ-ի նկատմամբ աճը՝ 3,7%,
Արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալ՝ 555,1մլն ԱՄՆ դոլլար, 2017թ.-ի նկատմամբ ապահովելով 24,9% աճ,
Ապրանքների ներմուծման ծավալ՝ 353մլն ԱՄՆ դոլլար, աճը՝ 22,6%,
Արտահանման ծավալ՝ 202,1մլն ԱՄՆ դոլլար, աճը ՝ 29%,
Գնաճ՝ 1,8%:
2018թ.-ի պետական բյուջեով պլանավորված 53մլրդ 813,1մլն դրամ սեփական եկամուտների դիմաց փաստացի մուտքերը կազմել են 54մլրդ 282,1մլն դրամ: Ծրագրավորված ցուցանիշը կատարվել է 100,9%-ով:
«ԱՀ 2018թ-ին պետական բյուջեի փաստացի ծախսը կազմել է 104մլրդ 450,7մլն դրամ՝ ապահովելով պլանավորված ցուցանիշի 97,2 %-ը: 2018թ-ին պետական բյուջեն կատարվել է առանց ծախսերի գծով ընթացիկ պարտքերի կուտակման»,-նշել է ֆինանսների նախարարը:
2018թ-ի բյուջեի հիմնական ծախսային ուղղությունները ներկայացնելուց հետո Արթուր Հարությունյանը պատասխանել է պատգամավորների առաջադրած հարցերին:
Ամփոփելով նիստը, ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը նշել է, որ մայիսի 21-ից մշտական հանձնաժողովներում կմեկնարկեն բյուջեի կատարողականի վերաբերյալ ոլորտային քննարկումները:

На рассмотрение парламента представлен отчет об исполнении бюджета за предыдущий год
20-го мая на заседании постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению министр финансов Республики Арцах Артур Арутюнян представил постоянным комиссиям и фракциям парламента годовой отчет об исполнении государственного бюджета Республики Арцах за 2018 год.
На заседании комиссии присутствовали председатель НС Ашот Гулян и государственный министр Григорий Мартиросян.
Председатель головной комиссии НС Арам Григорян разъяснил порядок представления, обсуждения и утверждения отчета об исполнении бюджета, после чего последовало представление исполнения бюджета.
Министр финансов Артур Арутюнян, представляя макроэкономические показатели за прошедший год, отметил, что валовый внутренний продукт (ВВП) составил 310,3 млрд драмов, обеспечив 11,9 % экономического роста, а показатель экономической активности составил 12,1%.
По словам министра, высокие темпы роста ВВП обусловлены увеличением добавленной стоимости в материальной промышленности в частности в горнодобывающей отрасли, которая обеспечила около 5,1% экономического роста.
"Положительная динамика зафиксирована и в отраслевой диверсификации экономики, в частности за счет других отраслей промышленности был обеспечен  2 процентный пункт экономического роста по сравнению с 1,6 процентным пунктом предыдущего года",- подчеркнул министр.
ВВП составил 2 млн 103,3 тыс драмов на душу населения по сравнению с 1 млн 855,9 тыс драмов в предыдущем году.
Затем Артур Арутюнян представил показатели, зафиксированные в основных сферах материального производства.
Объем промышленного производства - 125 млдр драмов, увеличившись на 29,3%,
Объем строительства - около 52,5 млрд драмов, рост - 11,5%,
Объем сельскохозяйственного производства - 74,1 млрд драмов,
Средняя ежемесячная номинальная заработная плата – 161,181 тыс драмов, рост 3,7% по сравнению с 2017 годом,
Объем внешнеторгового оборота - 555,1 млн долларов, рост - 24,9%,
Объем импорта товаров - 353 млн долларов, превысив показатели 2017 года на  22,6%,
Объем экспорта – 202,1 млн долларов, рост - 29%,
Инфляция – 1,8%.
Фактические доходы составили 54 млрд 282, 1 млн драмов вместо запланированных в государственном бюджете на 2018 год 53 млрд 813,1 млн драмов собственного дохода.
"В 2018 году фактические расходы государственного бюджета составили 104 млрд 450,7 млн драмов, обеспечив 97,2 % запланированного показателя. В 2018 году государственный бюджет был израсходован без накопления текущих долгов", - сказал министр финансов.
Представив основные направления расходов бюджета в 2018 году, Артур Арутюнян ответил на вопросы депутатов.
Подводя итоги заседания, председатель постоянной комиссии НС по финансово-бюджетным  вопросам и экономическому управлению Арам Григорян отметил, что обсуждения по исполнению бюджета начнутся в постоянных комиссиях с 21-го мая.