Մայիսի 20-ին ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում Արցախի Հանրապետության ֆինանսների նախարար Արթուր Հարությունյանն ԱԺ մշտական հանձնաժողովներին և խմբակցություններին է ներկայացրել ԱՀ 2018թ. պետական բյուջեի կատարման տարեկան հաշվետվությունը:
Հանձնաժողովի նիստին մասնակցել են ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը և պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը:
ԱԺ գլխադասային հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը պարզաբանել է բյուջեի կատարողականի ներկայացման, քննարկման և ընդունման ընթացակարգերը, որին հաջորդել է բյուջեի կատարողականի ներկայացումը:
Ֆինանսների նախարար Արթուր Հարությունյանը, ներկայացնելով նախորդ տարվա մակրոտնտեսական ցուցանիշները, նշել է, որ համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) կազմել է 310,3 մլրդ դրամ՝ ապահովելով 11,9% տնտեսական աճ, իսկ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը կազմել է 12,1%:
Նախարարի փոխանցմամբ՝ ՀՆԱ բարձր աճի տեմպը պայմանավորված է նյութական արտադրության ճյուղերի՝ մասնավորապես հանքարդյունաբերության ոլորտի ավելացված արժեքի աճով, ինչը ապահովել է տնտեսական աճի մոտ 5,1%-ը: «Դրական դինամիկա է արձանագրվել նաև տնտեսության ճյուղային դիվերսիֆիկացիայի առումով՝ մասնավորապես արդյունաբերության մյուս ճյուղերի հաշվին ապահովվել է տնտեսական աճի 2 տոկոսային կետը, նախորդ տարվա՝ 1,6 տոկոսային կետի համեմատ»,-ընդգծել է նախարարը:
Մեկ շնչի հաշվարկով՝ ՀՆԱ-ն կազմել է 2 մլն 103,3 հազ դրամ, նախորդ տարվա՝ 1մլն 855,9 հազ դրամի փոխարեն:
Արթուր Հարությունյանն այնուհետև ներկայացրել է նյութական արտադրության հիմնական ոլորտներում արձանագրված ցուցանիշները.
Արդյունաբերական արտադրանքի ծավալ՝ 125 մլրդ դրամ՝ 2017թ-ի համեմատ աճելով 29,3%-ով,
Շինարարության ծավալ՝ շուրջ 52,5 մլրդ դրամ՝ ապահովելով 11,5% աճ,
Գյուղատնտեսության արտադրանքի ծավալ՝ 74,1 մլրդ դրամ,
Միջին ամսական անվանական աշխատավարձ՝ 161,181 հազ դրամ, 2017թ-ի նկատմամբ աճը՝ 3,7%,
Արտաքին առևտրաշրջանառության ծավալ՝ 555,1մլն ԱՄՆ դոլլար, 2017թ.-ի նկատմամբ ապահովելով 24,9% աճ,
Ապրանքների ներմուծման ծավալ՝ 353մլն ԱՄՆ դոլլար, աճը՝ 22,6%,
Արտահանման ծավալ՝ 202,1մլն ԱՄՆ դոլլար, աճը ՝ 29%,
Գնաճ՝ 1,8%:
2018թ.-ի պետական բյուջեով պլանավորված 53մլրդ 813,1մլն դրամ սեփական եկամուտների դիմաց փաստացի մուտքերը կազմել են 54մլրդ 282,1մլն դրամ: Ծրագրավորված ցուցանիշը կատարվել է 100,9%-ով:
«ԱՀ 2018թ-ին պետական բյուջեի փաստացի ծախսը կազմել է 104մլրդ 450,7մլն դրամ՝ ապահովելով պլանավորված ցուցանիշի 97,2 %-ը: 2018թ-ին պետական բյուջեն կատարվել է առանց ծախսերի գծով ընթացիկ պարտքերի կուտակման»,-նշել է ֆինանսների նախարարը:
2018թ-ի բյուջեի հիմնական ծախսային ուղղությունները ներկայացնելուց հետո Արթուր Հարությունյանը պատասխանել է պատգամավորների առաջադրած հարցերին:
Ամփոփելով նիստը, ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը նշել է, որ մայիսի 21-ից մշտական հանձնաժողովներում կմեկնարկեն բյուջեի կատարողականի վերաբերյալ ոլորտային քննարկումները:

May 20, Artsakh Republic Finance Minister Artur Harutyunyan presented to the NA Standing Committees and factions the 2018 State Budget Implementation Statement at the sitting of the NA Standing Committee on –Budget, Financial and Economic Management.
National Assembly President Ashot Ghoulyan and State Minister Grigory Martirosyan participated in the committee sitting.
Aram Grigoryan, the Chair of the NA Head Committee clarified the budget performance discussion and adoption procedures, after which presentation of the budget performance took place
Presenting the macroeconomic indicators of the previous year, Minister of Finance Artur Harutyunyan said that the Gross Domestic Product (GDP) amounted to 310.3 billion Drams, providing 11.9% economic growth and 12.1% economic activity.
According to the Minister, the high growth rate of GDP is conditioned by the increase in the value added of the mining industry, in particular the mining sector, which ensured about 5.1% of the economic growth. "A positive dynamics has also been documented in terms of sectoral diversification, in particular, 2% of economic growth was ensured at the expense of other sectors of the industry, compared to 1.6% of the previous year"the Minister underlined.
Per capita GDP amounted to 2 million 103.3 thousand drams instead of the previous year, 1 million 855.9 thousand drams.
Then Artur Harutyunyan presented the indicators recorded in the main areas of material production.
Industrial production volume, 125 billion, an increase of 29.3% compared with the year 2017,
Construction volume amounted to 52.5 billion drams, ensuring 11.5% growth,
Agricultural production volume of 74.1 billion,
Average monthly nominal salary - 161,181 thousand drams, growth - by 3,7% in 2017,
Foreign trade turnover volume - $ 555.1 million, increasing by 24.9% against 2017,
Goods import volume of 353 million US dollars, an increase of 22.6%,
Export volume - $ 202.1 million, growth - 29%
Inflation - 1.8%
2018 state budget revenues amounted to AMD 53 bln 813.1 mln. The actual revenues amounted to 54 bln 282.1 mln drams. Programmed indicator was executed by 100.9%.
"The actual expenditure of the Republic of Artsakh state budget for 2018 has made 104 billion 450.7 million drams, ensuring 97.2% of the planned index. The 2018 state budget has been spent without accumulating current debts”, noted the Minister of Finance.
After presenting the main expenditure directions for the 2018 budget Arthur Harutyunyan answered the questions of the MPs.
Summing up the sitting, Aram Grigoryan, Chairman of the NA Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management, noted that the sectoral discussions on budget execution will start in the Standing Committees starting May 21.