Մայիսի 17-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը այցելել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի Օրբելի վերլուծական-հետազոտական կենտրոն և հանդիպել աշխատակիցների հետ:
Ներածական խոսքում կառույցի ղեկավար Հովհաննես Մովսիսյանը ընդգծել է նման հանդիպումների անհրաժեշտությունը՝ պետական հաստատությունների և փորձագիտական համայնքի շարունակական համագործակցության տեսանկյունից:
Ողջունելով ներկաներին՝ խորհրդարանի ղեկավարը կարևորել է փորձագետների հետ մշտական շփումները՝ տեղեկատվության փոխանակման, արդիական հարցերի քննարկման և տարբեր բնագավառներում առկա իրողությունների մասին խորքային ընկալումներ ձևավորելու համար:
Այնուհետև հանդիպումը շարունակվել է հարցուպատասխանի ձևաչափով, որի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Արցախի միջազգային իրավասուբյեկտայնությանը, արտաքին աշխարհի հետ ապակենտրոն համագործակությանը, Արցախ-Հայաստան իրավապայմանագրային հարաբերություններին, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին, տարածաշրջանի երկրների հետ հարաբերություններին, Արցախում փորձագիտական հանրության զարգացմանը և մի շարք այլ հարցերի:

May 17, President of the Artsakh Republic National Assembly Ashot Ghoulyan visited the Orbeli Analytical Research Center of Public Relations and Information Center (SNCO’s Public Relations and Information Center project under the office of the Prime Minister of the Republic of Armenia) and met with the staff.
In his opening speech, the Head of the Center, Hovhannes Movsisyan, emphasized the importance of such meetings in terms of continuous cooperation between state institutions and the expert community.
Greeting the audience, the Speaker of the Parliament highlighted the constant contacts with the experts to exchange information, discuss current issues and formulate deep perceptions about the realities in different spheres.
Then the meeting continued in the question and answer format, during which the sides touched upon the international jurisprudence of Artsakh, the decentralized cooperation with the outside world, Artsakh-Armenia legal-contractual relations, the Azerbaijani-Karabakh conflict settlement, relations with the regional countries, the development of expert community in Artsakh and a number of other issues.