Մայիսի 17-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը այցելել է Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի Օրբելի վերլուծական-հետազոտական կենտրոն և հանդիպել աշխատակիցների հետ:
Ներածական խոսքում կառույցի ղեկավար Հովհաննես Մովսիսյանը ընդգծել է նման հանդիպումների անհրաժեշտությունը՝ պետական հաստատությունների և փորձագիտական համայնքի շարունակական համագործակցության տեսանկյունից:
Ողջունելով ներկաներին՝ խորհրդարանի ղեկավարը կարևորել է փորձագետների հետ մշտական շփումները՝ տեղեկատվության փոխանակման, արդիական հարցերի քննարկման և տարբեր բնագավառներում առկա իրողությունների մասին խորքային ընկալումներ ձևավորելու համար:
Այնուհետև հանդիպումը շարունակվել է հարցուպատասխանի ձևաչափով, որի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Արցախի միջազգային իրավասուբյեկտայնությանը, արտաքին աշխարհի հետ ապակենտրոն համագործակությանը, Արցախ-Հայաստան իրավապայմանագրային հարաբերություններին, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին, տարածաշրջանի երկրների հետ հարաբերություններին, Արցախում փորձագիտական հանրության զարգացմանը և մի շարք այլ հարցերի:

Председатель парламента встретился со специалистами центра "Орбели"
17-го мая председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян встретился с сотрудниками аналитико-исследовательского центра "Орбели" (проект ГНКО "Центр по связям с общественностью и информации" при аппарате премьер-министра Республики Армения).
В своем вступительном слове руководитель центра Ованес Мовсисян подчеркнул важность таких встреч с точки зрения непрерывного сотрудничества между государственными учреждениями и экспертным сообществом.
Поприветствовав присутствующих, председатель парламента подчеркнул важность регулярных контактов со специалистами с целью обмена информацией, обсуждения актуальных вопросов и формирования глубокого восприятия существующих в разных сферах реалий.
Далее встреча продолжилась в формате процедуры вопросов-ответов, в течение которой были затронуты вопросы, связанные с международной правосубъектностью Арцаха, децентрализованным сотрудничеством с внешним миром, договорно-правовыми отношениями между Арцахом и Арменией, процессом урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, отношениями со странами региона и развитием экспертной общественности.