Մեկնարկել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատվիրակության այցը ՀՀ:
Այցի շրջանակում Արցախի խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը առանձնազրույց է ունեցել ՀՀ Ազգային ժողովի իր գործընկեր Արարատ Միրզոյանի հետ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը ողջունել է պատվիրակության այցը և ընդգծել ՀՀ ԱԺ և ԱՀ ԱԺ միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստի անցկացման անհրաժեշտությունը Երևանում։
«Հայկական հանրապետությունների հարաբերությունների ողջ համատեքստում հանձնաժողովի գործունեությունը առանձնակի կարևորություն ունի»,- նշել է Ա. Միրզոյանը։
Արցախի խորհրդարանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և վերահաստատել Հայաստան-Արցախ կապերի շրջանակում խորհրդարանականների հարաբերությունների առանձնահատուկ դերը, ինչի մասին են վկայում վերջին ամիսներին ՀՀ ԱԺ քաղաքական բոլոր ուժերի ընդլայնված կազմով այցելությունները Արցախ:
«Ամեն մի փոխայցելություն մերձեցնում է թե՛ գործնական, թե՛ ընկերական հարաբերությունները և հիմք հանդիսանում համահայկական օրակարգի հարցերի արդյունավետ լուծումները գտնելու համար։ Կան բոլոր նախադրյալները ՀՀ 7-րդ գումարման ԱԺ հետ հարաբերությունները որակապես նոր՝ ավելի բարձր մակարդակի հասցնելու համար, և վստահ եմ՝ համատեղ ներուժով կապահովենք դա՝ առկա ռեսուրսները կառուցողական հուն ուղղորդելու և խորհրդարանական դիվանագիտության գործիքակազմը թարմացնելու միջոցով»,- ասել է Աշոտ Ղուլյանը։

The Republic of Artsakh National Assembly delegation has started the visit to Armenia.
Within the framework of the visit, President of the Artsakh Republic National Assembly Ashot Ghoulyan had a private meeting with the Armenian counterpart Ararat Mirzoyan.
The RA NA President welcomed the delegation and emphasized the necessity to hold a sitting of the Inter-Parliamentary Committee on Cooperation between the Republic of Artsakh and the Republic of Armenia National Assemblies in Yerevan.
“The activities of the Committee are of special importance in the whole context of the relations of the Armenian Republics” noted A. Mirzoyan.
President of the Artsakh Parliament thanked for warm welcome and reaffirmed the special role of the parliamentarian relations in the framework of Armenia-Artsakh ties that is being evidenced by the visits of the RA National Assembly political forces to extended visits to Artsakh in recent months.
"Every single visit brings closer to both business and friendly relationships and becomes the basis for finding effective solutions to issues on the pan-Armenian agenda. There are all the prerequisites for qualitatively new, higher level relations with the 7th convocation National Assembly of the Republic of Armenia and I am confident that we will ensure it with joint efforts through constructive guidance of the available resources and constructive updating the instruments of parliamentary diplomacy," said Ashot Ghoulyan.