Մեկնարկել է Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատվիրակության այցը ՀՀ:
Այցի շրջանակում Արցախի խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը առանձնազրույց է ունեցել ՀՀ Ազգային ժողովի իր գործընկեր Արարատ Միրզոյանի հետ:
ՀՀ ԱԺ նախագահը ողջունել է պատվիրակության այցը և ընդգծել ՀՀ ԱԺ և ԱՀ ԱԺ միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի նիստի անցկացման անհրաժեշտությունը Երևանում։
«Հայկական հանրապետությունների հարաբերությունների ողջ համատեքստում հանձնաժողովի գործունեությունը առանձնակի կարևորություն ունի»,- նշել է Ա. Միրզոյանը։
Արցախի խորհրդարանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և վերահաստատել Հայաստան-Արցախ կապերի շրջանակում խորհրդարանականների հարաբերությունների առանձնահատուկ դերը, ինչի մասին են վկայում վերջին ամիսներին ՀՀ ԱԺ քաղաքական բոլոր ուժերի ընդլայնված կազմով այցելությունները Արցախ:
«Ամեն մի փոխայցելություն մերձեցնում է թե՛ գործնական, թե՛ ընկերական հարաբերությունները և հիմք հանդիսանում համահայկական օրակարգի հարցերի արդյունավետ լուծումները գտնելու համար։ Կան բոլոր նախադրյալները ՀՀ 7-րդ գումարման ԱԺ հետ հարաբերությունները որակապես նոր՝ ավելի բարձր մակարդակի հասցնելու համար, և վստահ եմ՝ համատեղ ներուժով կապահովենք դա՝ առկա ռեսուրսները կառուցողական հուն ուղղորդելու և խորհրդարանական դիվանագիտության գործիքակազմը թարմացնելու միջոցով»,- ասել է Աշոտ Ղուլյանը։

Начался визит делегации Национального собрания Республики Арцах в Армению.
В рамках визита председатель парламента Республки Арцах Ашот Гулян провел личную беседу со своим коллегой в НС РА Араратом Мирзояном.
Председатель НС РА поприветствовал визит делегации и подчеркнул необходимость проведения заседания межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС Республики Арцах и НС Республики Армения в Ереване.
"Во всем контексте отношений армянских республик деятельность комиссии имеет особое значение", - сказал Арарат Мирзоян.
Председатель парламента Республики Арцах выразил благодарность за теплый прием и подтвердил особую роль отношений парламентариев в рамках связей Арцах-Армения, о чем свидетельствуют визиты в расширенном составе всех политических сил НС Республики Армения в Арцах в течение последних месяцев.
"Каждый взаимный визит сближает как деловые, так и дружеские отношения и служит основой для поиска эффективных решений вопросов всеармянской повестки. Есть все предпосылки для выведения отношений с НС РА 7-го созыва на качественно новый, более высокий уровень, и я уверен, что совместными усилиями, посредством направления имеющихся ресурсов в конструктивное русло и обновления парламентской дипломатии, мы это обеспечим", - сказал Ашот Гулян.