Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Հայաստան Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպան (ՄԻՊ) Արման Թաթոյանի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ողջունելով ՀՀ ՄԻ պաշտպանի՝ Արցախի խորհրդարան այցելելու ցանկությունը՝ Աշոտ Ղուլյանը կարևորել է նման հանդիպումների շարունակականությունը՝ Հայաստանում և աշխարհում մարդու իրավունքների պաշտպանության ոլորտում տեղի ունեցող գործընթացներին Արցախի գործընկերներին մասնակից դարձնելու և կարծիքներ փոխանակելու առումով: Խոսելով Արցախում մարդու իրավունքների և ազատությունների ուղղությամբ տարվող աշխատանքների մասին՝ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ 2017թ-ին ընդունված սահմանադրությամբ զգալի տեղ է հատկացվել մարդու և քաղաքացու հիմնական իրավունքներին ու ազատություններին: Խորհրդարանի ղեկավարը նաև խոսել է օրեսնդրական դաշտում կատարված աշխատանքի մասին՝ ընդգծելով «Հավաքների ազատության մասին» ԱՀ օրենքի ընդունումը:
ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը շնորհակալություն է հայտնել Արցախի խորհրդարանի հետ ձևավորված բարձր մակարդակի համագործակցության համար և պատրաստակամություն հայտնել Արցախի գործընկերոջ հետ մասնակցություն ունենալ ՄԻ ոլորտին վերաբերող խորհրդարանական ձևաչափով քննարկումներին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Արցախի՝ միջազգային կոնվենցիաներին և դաշնագրերին միանալու հեռանկարներին, խորհրդարանական վերահսկողության դերին և խորհրդարան-ՄԻՊ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱՀ ԱԺ պետական–իրավական հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանը և ԱՀ ՄԻՊ Արտակ Բեգլարյանը:

Председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян принял делегацию, возглавляемую Защитником прав человека (ЗПЧ) Республики Армения Арманом Татояном.
Поприветствовав желание омбудсмена РА посетить парламент Республики Арцах, Ашот Гулян подчеркнул важность непрерывности таких встреч с точки зрения вовлечения коллег из Арцаха в текущие процессы в области защиты прав человека в Армении и мире. Говоря о действиях, предпринимаемых в области прав и свобод человека в Арцахе, Ашот Гулян отметил, что в принятой в 2017-ом году Конституции значительное внимание уделяется основным правам и свободам человека и гражданина. Председатель парламента также рассказал о работе, проделанной в законодательной области, подчеркнув принятие закона Республики Арцах «О свободе собраний».
Омбудсмен РА Арман Татоян поблагодарил за сформировавшееся на высоком уровне сотрудничество с парламентом Республики Арцах и выразил готовность совместно с коллегой в Арцахе принять участие в обсуждениях в сфере прав человека в парламентском формате.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с перспективами присоединения Арцаха к международным конвенциям и договорам, ролью парламентского контроля и сотрудничеством парламент- ЗПЧ.
Во встрече приняли участие председатель постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам НС Республики Арцах Овик Дживанян и Защитник прав человека Республики Арцах Артак Бегларян.