Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը մայիսի 12-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԱԱ ԳԿՄԿ) տարբեր բաժինների մագիստրոսներին:
ԱԺ նախագահի տեղակալը հյուրերին ներկայացրել է Ազգային ժողովի գործունեությունը և կառուցվածքը, իսկ այնուհետև խոսել կրթության բնագավառում առկա խնդիրների մասին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են կրթության որակի բարձրացմանը, մասնագիտական կողմնորոշման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին, բուհերի օպտիմալացման անհրաժեշտությանը, մասնագետների պահանջարկի ձևավորմանը և երկրի ընդհանուր զարգացման գործում օրենսդիր մարմնի ունեցած դերակատարությանը վերաբերող հարցեր:
Հարցուպատասխանի ձևաչափով Վահրամ Բալայանը պատասխանել է մագիստրոսների առաջադրած՝ կրթության որակի բարձրացման հնարավորությունների, բնագիտական առարկաների հանրայնացմանն ուղղված քայլերի, մասնագետների սոցիալական ապահովվածության և Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի մասին հարցերին:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հանրային կապերի և զբաղվածության բաժնի պետ Ազնիվ Շահազիզյանը, հանրային կապերի մասնագետ Միկիչ Փարսադանյանը և ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ուսանողական խորհրդի նախագահ Գարրի Ղազարյանը:

Заместитель председателя Национального собрания Республики Арцах Ваграм Балаян 12-го мая встретился с группой магистрантов различных факультетов международного научно-образовательного центра при Национальной Академии Наук Республики Армения (МНОЦ НАН).
Заместитель председателя Национального собрания познакомил гостей с деятельностью и структурой парламента, а затем рассказал о проблемах в сфере образования.
В ходе встречи были обсуждены вопросы, связанные с повышением качества образования, выбором профориентации, необходимостью оптимизации вузов, формированием спроса на специалистов и ролью законодательного органа в общем развитии страны.
В формате вопросов-ответов Ваграм Балаян ответил на вопросы магистрантов о возможностях повышения качества образования, популяризации естественнонаучных дисциплин, социальной обеспеченности специалистов и о Нагорно-Карабахской проблеме.
На встрече присутствовали также начальник отдела занятости и связей с выпускниками МНОЦ НАН РА Азнив Шахазизян, специалист по общественным связям Микич Парсаданян и председатель Студенческого совета МНОЦ НАН РА Гарри Казарян.