Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը մայիսի 12-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի գիտակրթական միջազգային կենտրոնի (ԳԱԱ ԳԿՄԿ) տարբեր բաժինների մագիստրոսներին:
ԱԺ նախագահի տեղակալը հյուրերին ներկայացրել է Ազգային ժողովի գործունեությունը և կառուցվածքը, իսկ այնուհետև խոսել կրթության բնագավառում առկա խնդիրների մասին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են կրթության որակի բարձրացմանը, մասնագիտական կողմնորոշման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին, բուհերի օպտիմալացման անհրաժեշտությանը, մասնագետների պահանջարկի ձևավորմանը և երկրի ընդհանուր զարգացման գործում օրենսդիր մարմնի ունեցած դերակատարությանը վերաբերող հարցեր:
Հարցուպատասխանի ձևաչափով Վահրամ Բալայանը պատասխանել է մագիստրոսների առաջադրած՝ կրթության որակի բարձրացման հնարավորությունների, բնագիտական առարկաների հանրայնացմանն ուղղված քայլերի, մասնագետների սոցիալական ապահովվածության և Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի մասին հարցերին:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ հանրային կապերի և զբաղվածության բաժնի պետ Ազնիվ Շահազիզյանը, հանրային կապերի մասնագետ Միկիչ Փարսադանյանը և ՀՀ ԳԱԱ ԳԿՄԿ ուսանողական խորհրդի նախագահ Գարրի Ղազարյանը:

May 12, Vahram Balayan Vice President of the Republic of Artsakh National Assembly received Master's degree students from various departments of the Scientific-Educational International Center of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia (ISEC NAS RA).
NA Vice-President presented to the guests the structure and activities of the National Assembly and then talked about the problems in the field of education.
During the meeting the issues related to increasing the quality of education, professional orientation activities, the necessity of optimizing universities, need for specialists and the role of the legislative body in the overall development of the country have been discussed.
In the format of questions and answers Vahram Balayan the questions of the master students concerning the opportunities for improving the quality of education, steps towards publicizing natural science subjects, professionals in social welfare and questions about the Nagorno-Karabakh conflict.
Head of Public Relations and Employment Division of the NAS RA Azniv Shahazizyan, Public Relations Specialist Mikich Parsadanyan and the RA National Academy of Sciences SC Chairman the Harry Ghazaryan also took part in the meeting.