Մայիսի 9-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է Եռատոնի առթիվ Ստեփանակերտ ժամանած Հայաստանի Հնարապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանին:
Արցախի խորհրդարանի ղեկավարը տոնի կապակցությամբ շնորհավորել է Արարատ Միրզոյանին և նրա գլխավորությամբ՝ ՀՀ ԱԺ գործընկերներին և ընգծել այս օրերին ՀՀ խորհրդարանական պատվիրակության այցի կարևորությունը: Խոսելով օրվա խորհրդի մասին՝ Արցախի խորհրդարանի նախագահը նշել է, որ Շուշիի հաղթանակը նոր արժեք է տվել Հայրենական պատերազմում տարած հաղթանակին: Այդ համատեքստում Աշոտ Ղուլյանը շեշտել է արժեքները սերունդներին փոխանցելու անհրաժեշտությունը:
ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է համայն հայությանը եռատոնի կապակցությամբ՝ ընդգծելով Հայրենական պատերազմում հաղթանակ տարած հայրենակիցների ավանդը և Շուշիի ազատագրման ու Արցախի բանակի կազմավորման նշանակությունը հայկական նորագույն պատմության մեջ:
Հանդիպմանը երկու խորհրդարանների ղեկավարները քննարկել են Երևանում առաջիկայում կայանալիք ՀՀ ԱԺ–ԱՀ ԱԺ միջխորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի նիստի օրակարգային և ընթացակարգային հարցեր:

9-го мая председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян принял прибывшего в Степанакерт по случаю Тройного праздника председателя парламента Республики Армения Арарата Мирзояна.
Председатель парламента Республики Арцах поздравил с праздником коллег из НС Республики Армения во главе с Араратом Мирзояном, отметив важность визита парламентской делегации РА в эти дни. Говоря о важности этого дня, председатель парламента Республики Арцах отметил, что победа Шуши придала новую ценность победе в Великой Отечественной войне, подчеркнув необходимость передачи ценностей поколениям.
Председатель Национального собрания РА Арарат Мирзоян поздравил армянский народ с Тройным праздником и подчеркнул вклад соотечественников в победе, одержанной в Великой Отечественной войне, а также важность освобождения Шуши и формирования армии Арцаха в современной армянской истории.
Во время встречи председатели двух парламентов обсудили повестку дня предстоящего заседания межпарламентской комиссии по сотрудничеству НС Республики Армения – НС Республики Арцах в Ереване.