Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը մայիսի 4-ին ընդունել է Արցախ ժամանած՝ «Երիտասարդ մարդկանց քրիստոնեական ասոցիացիա» (YMCA) միջազգային կազմակերպության պատվիրակությանը՝ ԵՄՔԱ Եվրոպայի գործադիր քարտուղար Վարդան Համբարձումյանի գլխավորությամբ: Պատվիրակության կազմում էին կազմակերպության՝ Ռուսաստանի, Բելառուսի, Վրաստանի, Ուկրաինայի և Իսպանիայի ներկայացուցիչները:
Ողջունելով հյուրերին՝ խորհրդարանի ղեկավարը կարևորել է կազմակերպության դերը՝ ժամանակակից աշխարհում համամարդկային արժեքները պահելու և փոխանցելու առումով: Խոսելով տարբեր երկրների երիտասարդների շփման և կարծիքների փոխանակման անհրաժեշտության մասին՝ Աշոտ Ղուլյանը նաև նշել է, որ կազմակերպության ներկայությունն Արցախում՝ պատուհան է դեպի մեծ աշխարհ, որի միջոցով տեղի երիտասարդությունն իրեն զգում է այդ աշխարհի անբաժանելի մասը:
Հանդիպման ընթացքում խորհրդարանի նախագահը պատասխանել է կազմակերպության անդամների՝ Արցախում նրանց կողմից ծրագրերի ընդլայնման հնարավորությունների, միջազգային կառույցների՝ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործում ունեցած դերակատարությանը, Արցախի երիտասարդների ապագային վերաբերող հարցերին:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաև Աժ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Դավիթ Մելքումյանը և կազմակերպության արցախյան գրասենյակի ներկայացուցիչներ:
Հանդիպման ավարտից հետո պատվիրակությունը եղել է Ազգային ժողովի նիստերի դահլիճում և ծանոթացել Արցախի խորհրդարանի կառուցվածքին:

4-го мая председатель Национального собрания Ашот Гулян встретился с делегацией международной организации "Христианская ассоциация молодых людей" (YMCA) во главе с исполнительным секретарем YMCA Европы Варданом Амбарцумяном. В составе делегации были представители организации из России, Беларуси, Грузии, Украины и Испании.
Поприветствовав гостей, председатель парламента подчеркнул важную роль организации в сохранении и передачи общечеловеческих ценностей в современном мире. Говоря о необходимости контактов и обмена мнениями среди молодежи из разных стран, Ашот Гулян также отметил, что присутствие организации в Арцахе является окном в большой мир, благодаря которому местная молодежь чувствует себя неотъемлемой частью этого мира.
В ходе встречи председатель парламента ответил на вопросы членов организации о возможностях расширения их программы в Арцахе, роли международных структур в урегулировании карабахского вопроса и о будущем арцахской молодежи.
На встрече присутствовали заместитель председателя постоянной комиссии НС по внешним сношениям Давид Мелкумян и представители офиса организации в Арцахе.
После встречи делегация посетила зал заседаний Национального собрания и ознакомилась со структурой парламента Арцаха.