Մայիսի 3-ին գումարված Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի արտահերթ նիստում ««Արցախի Հանրապետության 2019 թվականի պետական բյուջեի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ԱՀ օրենքի նախագծի քննարկումը, համաձայն հատուկ ընթացակարգի, շարունակվել է ժամը 17:30-ից:
Առաջին ընթերցումից հետո, ԱԺ Կանոնակարգով սահմանված պահանջներին համապատասխան, պատգամավորները ներկայացրել են առաջարկներ, որոնց վերաբերյալ Կառավարության դիրքորոշումը քննարկվել է ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում: Օրինագծի շուրջ պատգամավորներ Արմեն Օհանյանը և Լյուդմիլա Բարսեղյանը ներկայացրել են առաջարկներ, որոնք վերաբերվում էին Հադրութի շրջանում և Ստեփանակերտ քաղաքում ճանապարհաշինության ծրագրերին:
Ֆինանսների նախարար Արթուր Հարությունյանն անդրադարձել է պատգամավորների առաջարկներին՝ նշելով, որ դրանք տեղ կգտնեն Կառավարության կողմից առաջիկայում իրականացվելիք ծրագրերում:
Ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը ներկայացրել Է նախագծի վերաբերյալ հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը, որից հետո խորհրդարանը 26 կողմ, 2 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունել է ««Արցախի Հանրապետության 2019 թվականի պետական բյուջեի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» ԱՀ օրենքը:

3-го мая на внеочередном заседании Национального собрания Республики Арцах, согласно специальной процедуре, обсуждение законопроекта «О внесении изменений в закон Республики Арцах "О государственном бюджете Республики Арцах на 2019 год"» было продолжено в 17:30.
После первого чтения, согласно требованиям Регламента НС, депутаты представили предложения, относительно которых позиция правительства была обсуждена на заседании постоянной комиссии по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению. Депутаты Армен Оганян и Людмила Барсегян представили предложения по проектам строительства дорог в Гадрутском районе и Степанакерте.
Министр финансов Артур Арутюнян коснулся предложений депутатов, отметив, что они найдут место в программах, которые будут реализованы правительством в ближайшее время.
Председатель постоянной комиссии по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Арам Григорян представил положительное заключение комиссии относительно законопроекта, после чего соотношением голосов 26 -"за", 2 -"воздержавшихся" парламент принял закон Республики Арцах «О внесении изменений в закон Республики Арцах "О государственном бюджете Республики Арцах на 2019 год"».