Մայիսի 2-ին ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովը Արամ Գրիգորյանի նախագահությամբ գումարել է նիստ՝ քննարկելու «Արցախի Հանրապետության 2019 թվականի պետական բյուջեի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Արամ Գրիգորյանը տեղեկացրել է, որ նախաձեռնողի առաջարկությամբ, նախագիծը կքննարկվի հատուկ ընթացակարգով՝ նույն օրը՝ երկու ընթերցմամբ:
Ներկայացնելով օրինագիծը՝ կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ, ֆինանսների նախարար Արթուր Հարությունյանը նշել է, որ օրենքի ընդունումը պայմանավորված է 2018թ.-ի դեկտեմբերի 20-ին Արցախի Հանրապետության ընդերքի մասին օրենսգրքում և 2019թ.-ի մարտի 27-ին «Բնապահպանական և բնօգտագործման վճարների մասին» ԱՀ օրենքում կատարված փոփոխություններով: Նախարարի փոխանցմամբ՝ նախագծով առաջարկվում է 3 մլրդ դրամով ավելացնել 2019թ.-ի պետական բյուջեով նախատեսված «Հարկային եկամուտներ և պետական տուրքեր» եկամտատեսակը և նույն չափով ավելացնել 2019 թ-ին պետական բյուջեով նախատեսված կապիտալ ներդրումների ծրագիրը:
Պատգամավորները հարցուպատասխանի ձևաչափով նախագծի վերաբերյալ պարզաբանումներ են ստացել ֆինանսների նախարարից: Քվեարկության արդյունքում հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել նախագծին:

2-го мая состоялось заседание постоянной комиссии Национального собрания по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению под председательством Арама Григоряна, с целью обсуждения законопроекта «О внесении изменений в закон Республики Арцах "О государственном бюджете Республики Арцах на 2019 год"».
Арам Григорян сообщил, что по предложению инициатора законопроект будет обсуждаться в особом порядке - в тот же день, в двух чтениях.
Представляя законопроект, полномочный представитель правительства, министр финансов Артур Арутюнян отметил, что принятие закона обусловлено принятыми в 2018 году 20-го декабря изменениями в Кодексе о недрах Республики Арцах и изменениями в законе Республики Арцах «О природоохранительных платежах и платежах за природопользование», принятыми в 2019 году 27-го марта. По словам министра, по законопроекту предлагается увеличение дохода «Налоговые поступления и государственные пошлины», предусмотренного государственным бюджетом на 2019 год на 3 млрд драмов, а также увеличение объема капитальных вложений, предусмотренных государственным бюджетом на 2019 год.
Депутаты в виде процедуры вопросов-ответов получили разъяснения от министра финансов относительно законопроекта. В результате голосования комиссия дала положительное заключение относительно законопроекта.