Մայիսի 2-ին ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովը Արամ Գրիգորյանի նախագահությամբ գումարել է նիստ՝ քննարկելու «Արցախի Հանրապետության 2019 թվականի պետական բյուջեի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը:
Արամ Գրիգորյանը տեղեկացրել է, որ նախաձեռնողի առաջարկությամբ, նախագիծը կքննարկվի հատուկ ընթացակարգով՝ նույն օրը՝ երկու ընթերցմամբ:
Ներկայացնելով օրինագիծը՝ կառավարության լիազոր ներկայացուցիչ, ֆինանսների նախարար Արթուր Հարությունյանը նշել է, որ օրենքի ընդունումը պայմանավորված է 2018թ.-ի դեկտեմբերի 20-ին Արցախի Հանրապետության ընդերքի մասին օրենսգրքում և 2019թ.-ի մարտի 27-ին «Բնապահպանական և բնօգտագործման վճարների մասին» ԱՀ օրենքում կատարված փոփոխություններով: Նախարարի փոխանցմամբ՝ նախագծով առաջարկվում է 3 մլրդ դրամով ավելացնել 2019թ.-ի պետական բյուջեով նախատեսված «Հարկային եկամուտներ և պետական տուրքեր» եկամտատեսակը և նույն չափով ավելացնել 2019 թ-ին պետական բյուջեով նախատեսված կապիտալ ներդրումների ծրագիրը:
Պատգամավորները հարցուպատասխանի ձևաչափով նախագծի վերաբերյալ պարզաբանումներ են ստացել ֆինանսների նախարարից: Քվեարկության արդյունքում հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել նախագծին:

Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management Convened a Meeting
May 2, Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management of the National Assembly headed by Aram Grigoryan convened a meeting to discuss the draft law “On Making Amendments to the Law of the Republic of Artsakh “On the State Budget of the Republic of Artsakh for 2019”.
Aram Grigoryan informed that on the initiative of the initiator, the draft will be discussed in a special procedure - in two readings on the same day.
Presenting the bill, the authorized representative of the government, Minister of Finance Artur Harutyunyan noted the adoption of the law is conditioned by the amendements made in the December 20, 2018 Arbitrary Code of the Republic of Artsakh and in the March 27, 2019 “Law on Environmental and Natural Resources Payments” of the Republic of Artsakh. According to the Minister, the project proposes to increase by 3 billion drams the 2019 state income tax revenues and state duties and add the same amount to the 2019 state budget investment program.
The MPs have received clarifications from the Finance Minister in the format of questions and answers. After voting, the committee endorsed the bill.