Ապրիլի 26-ին Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի «Ժողովրդավարություն» խմբակցության նախաձեռնությամբ, «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ԱՀ օրենքի 113-րդ հոդվածի և Ազգային ժողովի աշխատակարգի պահանջներին համապատասխան, հրավիրվել են «Հեռահաղորդակցության ոլորտում առկա խնդիրները» թեմայով խորհրդարանական լսումներ:
Լսումները վարող պատգամավոր Դավիթ Մելքումյանը ներկայացրել է քննարկվող հարցի կարևորությունը պետության և հանրության համար և նշել, որ խմբակցությունը շահագրգիռ է ծավալել կառուցողական քննարկումներ ոլորտում առկա խնդիրները վերհանելու և լուծումներ գտնելու համար: Լսումներին հրավիրվել են՝ Հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Վիրաբյանը, Էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարության իրավաբանական բաժնի պետ Արմեն Թովմասյանը, Էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարության կապի, հեռահաղորդակցության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բաժնի պետ Կարեն Գրիգորյանը, «Ղարաբաղ տելեկոմ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Կարեկին Օդաբաշյանը, Հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի վարչության պետի տեղակալ Աննա Առաքելյանը, փաստաբան Դավիթ Հովհաննիսյանը, «ԱԼՕ» նախաձեռնության համակարգող Մհեր Պողոսյանը:
Խոսելով լսումների կազմակերպման շարժառիթի մասին՝ «Ժողովրդավարություն» խմբակցության անդամ Գեղամ Ստեփանյանը ընդգծել է, որ հիմնական պատճառը հանրապետության բնակչության շրջանում տարածված դժգոհություններն են հեռահաղորդակցության ոլորտում առկա խնդիրներից: Պատգամավորը նշել է, որ ոլորտի վերաբերյալ կատարած ուսումնասիրությունների արդյունքում եկել է հետևյալ նախնական եզրակացությունների. Արցախի Հանրապետությունում հեռահաղորդակցության ոլորտի միակ օպերատոր «Ղարաբաղ տելեկոմ» ՓԲԸ սակագներն անհամապատասխան են բնակչության եկամուտներին, ընկերության կողմից մատուցած ծառայությունների որակը չի համապատասխանում դրանց դիմաց գանձվող գումարին:
Քննարկումների փուլի մեկնարկին «Ղարաբաղ տելեկոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Կարեկին Օդաբաշյանը նշել է, որ ինքը հրաժարվում է լսումների այս ձևաչափով տեղեկությունների տրամադրումից՝ առաջարկելով կազմակերպել առանձին հանդիպում պատգամավորների հետ:
Հարցադրումներով և առաջարկներով հանդես են եկել պատգամավորներ Գագիկ Բաղունցը, Ալյոշա Գաբրիելյանը, Գագիկ Պետրոսյանը և Արպատ Ավանեսյանը: Լսումներին ներկա շահագրգիռ կողմերը ևս ներկայացրել են իրենց տեսակետները:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ առաջարկվել է ընդմիջել լսումները և առաջիկայում կազմակերպել պատգամավորների հանդիպումը «Ղարաբաղ տելեկոմ» ՓԲԸ տնօրենի հետ, որից հետո կրկին շարունակել լսումների ձևաչափով քննարկումը:
Խորհրդարանական լսումներին մասնակցել են ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը, խորհրդարանի խմբակցությունների և մշտական հանձնաժողովների ներկայացուցիչներ:

April 26, at the initiative of the "Democracy" faction of the Artsakh Republic Parliament, in accordance with Article 113 of the "Rules of Procedure of the National Assembly" and the requirements of the National Assembly working order parliamentary hearings on "Telecommunication Problems" were convened.
MP David Melkumyan, who headed the hearing, presented the importance of the issue for the state and the public and noted that the faction is interested in constructive discussions to reveal the problems and find solutions. Chairman of the State Commission on Regulation of Public Services and Economic Competition Mikayel Virabyan, Armen Tovmasyan, Head of the Legal Department of the Ministry of Economy and Industrial Infrastructure, Karen Grigoryan, Head of Communication, Telecommunication and Information Technologies Department at the Ministry of Economy and Industrial Infrastructure, General Director of "Karabakh Telecom" CJSC Karekin Odabashyan, Anna Arakelyan, Deputy Head of the State Commission on Regulation of Public Services and Economic Competition, lawyer David Hovhannisyan, Coordinator of the "ALO" initiative Mher Poghosyan have been invited to the hearings.
Speaking about the reason for organizing the hearing, the member of the "Democracy" faction Gegham Stepanyan underlined that the main reason was the widespread discontent among the population with the problems in the telecommunications sector. The MP noted that as a result of the research on the field came the following preliminary conclusions: The tariffs of "Karabakh Telecom" CJSC, the only telecommunication operator in the Republic of Artsakh, are inadequate to the population's income; the quality of services provided by the company does not correspond to the amount charged.
At the beginning of the discussion phase, Karekin Odabashyan, CEO of Karabakh Telecom refused to provide information in this format of hearings, proposing to organize a separate meeting with the MPs.
MPs Gagik Baghunts, Alyosha Gabrielyan, Gagik Petrosyan and Arpat Avanesyan asked questions and made recommendations. The stakeholders present at the hearings also presented their views.
Summing up the meeting, it was proposed to interrupt hearings and organize a meeting of MPs with "Karabakh Telecom" CJSC Director in the near future and then continue the discussion in the format of the hearing.
President of the National Assembly Ashot Ghoulyan, NA Vice-President Vahram Balayan, representatives of parliamentary factions and standing committees took part in the parliamentary hearings.