Ապրիլի 26-ին Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի «Ժողովրդավարություն» խմբակցության նախաձեռնությամբ, «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ԱՀ օրենքի 113-րդ հոդվածի և Ազգային ժողովի աշխատակարգի պահանջներին համապատասխան, հրավիրվել են «Հեռահաղորդակցության ոլորտում առկա խնդիրները» թեմայով խորհրդարանական լսումներ:
Լսումները վարող պատգամավոր Դավիթ Մելքումյանը ներկայացրել է քննարկվող հարցի կարևորությունը պետության և հանրության համար և նշել, որ խմբակցությունը շահագրգիռ է ծավալել կառուցողական քննարկումներ ոլորտում առկա խնդիրները վերհանելու և լուծումներ գտնելու համար: Լսումներին հրավիրվել են՝ Հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Վիրաբյանը, Էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարության իրավաբանական բաժնի պետ Արմեն Թովմասյանը, Էկոնոմիկայի և արտադրական ենթակառուցվածքների նախարարության կապի, հեռահաղորդակցության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բաժնի պետ Կարեն Գրիգորյանը, «Ղարաբաղ տելեկոմ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Կարեկին Օդաբաշյանը, Հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի վարչության պետի տեղակալ Աննա Առաքելյանը, փաստաբան Դավիթ Հովհաննիսյանը, «ԱԼՕ» նախաձեռնության համակարգող Մհեր Պողոսյանը:
Խոսելով լսումների կազմակերպման շարժառիթի մասին՝ «Ժողովրդավարություն» խմբակցության անդամ Գեղամ Ստեփանյանը ընդգծել է, որ հիմնական պատճառը հանրապետության բնակչության շրջանում տարածված դժգոհություններն են հեռահաղորդակցության ոլորտում առկա խնդիրներից: Պատգամավորը նշել է, որ ոլորտի վերաբերյալ կատարած ուսումնասիրությունների արդյունքում եկել է հետևյալ նախնական եզրակացությունների. Արցախի Հանրապետությունում հեռահաղորդակցության ոլորտի միակ օպերատոր «Ղարաբաղ տելեկոմ» ՓԲԸ սակագներն անհամապատասխան են բնակչության եկամուտներին, ընկերության կողմից մատուցած ծառայությունների որակը չի համապատասխանում դրանց դիմաց գանձվող գումարին:
Քննարկումների փուլի մեկնարկին «Ղարաբաղ տելեկոմ» ընկերության գլխավոր տնօրեն Կարեկին Օդաբաշյանը նշել է, որ ինքը հրաժարվում է լսումների այս ձևաչափով տեղեկությունների տրամադրումից՝ առաջարկելով կազմակերպել առանձին հանդիպում պատգամավորների հետ:
Հարցադրումներով և առաջարկներով հանդես են եկել պատգամավորներ Գագիկ Բաղունցը, Ալյոշա Գաբրիելյանը, Գագիկ Պետրոսյանը և Արպատ Ավանեսյանը: Լսումներին ներկա շահագրգիռ կողմերը ևս ներկայացրել են իրենց տեսակետները:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ առաջարկվել է ընդմիջել լսումները և առաջիկայում կազմակերպել պատգամավորների հանդիպումը «Ղարաբաղ տելեկոմ» ՓԲԸ տնօրենի հետ, որից հետո կրկին շարունակել լսումների ձևաչափով քննարկումը:
Խորհրդարանական լսումներին մասնակցել են ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը, խորհրդարանի խմբակցությունների և մշտական հանձնաժողովների ներկայացուցիչներ:

Парламентские слушания на тему "Проблемы в сфере телекоммуникаций"
26-го апреля по инициативе фракции "Демократия" Национального собрания Республики Арцах, согласно статье 113 закона Республики Арцах "Регламент НС" и в соответствии с требованиями рабочего порядка Национального собрания были созваны парламентские слушания на тему "Проблемы в сфере телекоммуникаций".
Депутат Давид Мелкумян, проводящий слушания, рассказал о важности проблемы для республики и общественности, а также о том, что фракция заинтересована в конструктивных обсуждениях с целью выявления проблем и поиска решений. На слушании присутствовали: председатель Государственной комиссии по урегулированию в сфере общественных услуг и экономической конкуренции Республики Арцах Микаэл Вирабян, начальник юридического отдела министерства экономики и производственных инфраструктур Армен Товмасян, начальник отдела связи, телекоммуникаций и информационных технологий министерства экономики и производственных инфраструктур Григорян Карен, генеральный директор ЗАО «Карабах Телеком» Карекин Одабашян, заместитель начальника управления Государственной комиссии по урегулированию в сфере общественных услуг и экономической конкуренции Республики Арцах Анна Аракелян, адвокат Давид Оганесян, а также координатор инициативы «АЛО» Мгер Погосян.
Говоря о мотивах организации слушаний, член фракции "Демократия" Гегам Степанян подчеркнул, что основной причиной недовольства населения республики являются проблемы в сфере телекоммуникаций. Депутат отметил, что в результате исследований были сделаны следующие предварительные выводы: тарифы ЗАО "Карабах Телеком", являющегося единственным оператором связи в Республике Арцах, не соответствуют доходам населения, а качество предоставляемых компанией услуг не соответствует взимаемой сумме.
В начале обсуждения генеральный директор «Карабах Телеком» Карекин Одабашян заявил, что отказывается предоставлять информацию в таком формате и предложил организовать отдельную встречу с депутатами.
Депутаты Гагик Багунц, Алеша Габриелян, Гагик Петросян и Арпат Аванесян выступили с речами и предложениями.
Подводя итоги встречи, было предложено прервать обсуждения и в дальнейшем организовать встречу генерального директора ЗАО «Карабах Телеком» с депутатами, а после снова продолжить обсуждения в формате слушаний.
В парламентских слушаниях приняли участие председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян, заместитель председателя Национального собрания Ваграм Балаян, а также председатели фракций и постоянных комиссий парламента.