Ազգային ժողովը ապրիլի 17-ին գումարել է հերթական նիստը: Բացելով նիստը՝ խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ներկաների անունից զորակցություն է հայտնել Ֆրանսիայի բարեկամ ժողովրդին համամարդկային մշակութային արժեք ունեցող Փարիզի Աստվածամոր տաճարին պատուհասած աղետի կապակցությամբ և հայտնել, որ առաջիկայում Արցախ-Ֆրանսիա բարեկամության շրջանակի նիստի ընթացքում կհստակեցվի, թե ինչպիսի օժանդակություն կարող է ցուցաբերվել:
Նստաշրջանի օրակարգում փոփոխություններ կատարելուց և նիստի օրակարգը հաստատելուց հետո, Սահմանադրության 93-րդ հոդվածի 17-րդ մասի և «ԱԺ կանոնակարգ» ԱՀ օրենքի 114-րդ հոդվածի համաձայն, խորհրդարանը լսել է Արցախի Հանրապետության նախագահի՝ նախորդ տարվա ծրագրի կատարման ընթացքի և արդյունքների, ինչպես նաև հաջորդ տարվա ծրագրի վերաբերյալ հաղորդումը:
Որպես պետության ամենակարևոր առաջադրանք՝ Հանրապետության նախագահը ընդգծել է երկրի ու ժողովրդի անվտանգության ապահովման շարունակականությունը և պաշտպանության բանակի մարտունակության բարձր մակարդակի պահպանումը:
Այնուհետև Բակո Սահակյանն անդրադարձել է տնտեսության տարբեր ոլորտներում ունեցած ձեռքբերումներին, հիմնական անելիքներին և մատնանաշել երկրի առաջնահերթությունները:
Խոսելով արտաքին քաղաքականության մասին՝ երկրի ղեկավարը նշել է, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման շրջանակում շարունակվելու են աշխատանքները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հետ:
«Պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը մնացել է անփոփոխ. ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը պետք է ընթանա խաղաղ ճանապարհով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում՝ Արցախի Հանրապետության՝ որպես բանակցության լիիրավ կողմի մասնակցությամբ»,-շեշտել է Բակո Սահակյանը:
Նախագահը կարևորել է նաև տարբեր երկրների հետ ձեռք բերված ապակենտրոնացված համագործակցությանը գործնական բնույթ հաղորդելու ուղղությամբ կատարված աշխատանքները՝ մասնավորապես Արցախի տարբեր համայնքներում ենթակառուցվածքների ստեղծման, կրթության, գյուղատնտեսության և զբոսաշրջության ոլորտներում ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ:
Հաղորդման շրջանակում Հանրապետության նախագահն անդրադարձել է նաև Արցախի հետ միջխորհրդարանական կապերի զարգացման, միջազգային կազմակերպությունների խորհրդարանական ձևաչափերով փոխգործակցության ընդլայնման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներին և արդյունքներին:
Հարցի քննարկման ընթացակարգի համաձայն՝ պատգամավորները Նախագահին են առաջադրել արտաքին քաղաքականությանը, գյուղատնտեսության ոլորտին, երկրի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող ծրագրերին վերաբերող հարցեր: Նախագահի ներկայացրած հաղորդման վերաբերյալ մտքերի փոխանակության ընթացքում ելույթ են ունեցել պատգամավորներ Ալյոշա Գաբրիելյանը, Էդուարդ Աղաբեկյանը, Վարդգես Բաղրյանը և Արթուր Թովմասյանը:
Ընդմիջումից հետո նիստը շարունակվել է օրենսդիր-գործադիր հարցուպատասխանի ընթացակարգով: Կառավարության անդամները պատասխանել են պատգամավորների՝ պետական երաշխիքների վերահսկողությանը, ուսուցիչների աշխատավարձերի բարձրացմանը, բազմազավակ ընտանիքներին տրամադրվող բնակարանների պայմաններին, լքված հանքավայրերի, պոչամբարների շրջակայքում բնապահպանական վիճակի գնահատմանը, Ստեփանակերտում ճանապարհների բարեկարգման աշխատանքներին, շրջաններում կաթի մթերման խնդիրներին, նորակառույց եկեղեցու շրջակա տարածքում աշխատանքների շարունակմանը և այլ թեմաներին վերաբերող հարցեր:
Հաջորդիվ գլխավոր դատախազ Արթուր Մոսիյանի ներկայացմամբ՝ խորհրդարանը լսել է ԱՀ դատախազության 2018թ. գործունեության մասին հաղորդումը:
Անցնելով օրենսդրական աշխատանքին՝ խորհրդարանը լսել է Նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետ-աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Արայիկ Լազարյանի ներկայացրած՝ ««Ներման մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» և «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթը: Լիազոր ներկայացուցչի խոսքով՝ նախագծի վերաբերյալ առաջին ընթերցումից հետո առաջարկներ չեն եղել, ուստի՝ գլխադասային՝ պետական-իրավական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունն ունենալուց հետո խորհրդարանն անցել է քվեարկության և ընդունել օրենքը:
Արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը ԱԺ քննարկմանն է ներկայացրել «Նորմատիվ իրավական ակտերի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծը, որի ընդունումը, նախարարի փոխանցմամբ, պայմանավորված է 2017թ.-ին ընդունված Սահմանադրությամբ և հայեցկարգային նոր ինստիտուտներով ու դրանից բխող նոր իրավակարգավորումներով: Նախագծով նախատեսվում է կարգավորել նորմատիվ իրավական ակտերի նախագծերի հանրային քննարկման և կարգավորման ազդեցության գնահատման հիմնադրույթները:
Խորհրդարանը քննարկել և առաջին ընթերցմամբ ընդունել է օրենքը:
«Պետական սուրհանդակային կապի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքն առաջին ընթերցմամբ պատգամավորներին է ներկայացրել Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Սամվել Շահրամանյանը: Նախագծի ընդունմամբ կսահմանվեն սուրհանդակային մարմնի կողմից թղթակցության ընդունման, մշակման, պահպանման, փոխադրման և հանձնման հետ կապված առանձնահատկությունները, կհստակեցվեն սուրհանդակային կապի մարմնի գործունեության իրավական հիմքը, խնդիրները և սկզբունքները:
Խորհրդարանը օրինագիծը քննարկել և ընդունել է առաջին ընթերցմամբ:
Ներկայացնելով «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ջրային օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքը՝ բնապահպանության և բնական ռեսուրսների նախարար Ֆելիքս Գաբրիելյանն ընդգծել է, որ նախագծով առաջարկվում է ԱՀ ջրային օրենսգրքով կարգավորվող հարաբերությունների կատարելագործում և արդիականացում՝ դրանք ավելի արդյունավետ դարձնելով իրավակիրարկման համար:
Շարունակելով օրինագծերի ներկայացումը՝ Ֆելիքս Գաբրիելյանը խորհրդարանի քննարկմանն է ներկայացրել «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ջրի ազգային ծրագրի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծը, որով կհաստակեցվեն «ԱՀ ջրային ռեսուրսներ» և «օգտագործելի ջրային ռեսուրսներ» հասկացությունները:
Խորհրդարանը քննարկել և ընդունել է նշված երկու օրենքները:
Պատգամավորական հայտարարություններով հանդես են եկել պատգամավորներ Հայկ Խանումյանը, Վահրամ Բալայանը և Արպատ Ավանեսյանը:

17-го апреля состоялось очередное заседание Национального собрания. Открывая заседание, председатель парламента Ашот Гулян от имени присутствующих выразил поддержку дружественному народу Франции в связи с пожаром в Соборе Парижской Богоматери, который является общечеловеческой ценностью культуры. Председатель парламента также отметил, что в ближайшее время на заседании круга дружбы "Арцах-Франция" будет обсуждено, какая помощь может быть оказана.
После внесения изменений в повестку сессии и утверждения повестки заседания, согласно части 17 статьи 93 Конституции и статьи 114 закона Республики Арцах "Регламент НС", парламент заслушал сообщение президента Республики Арцах о ходе и результатах программы предыдущего года, а также о программе на следующий год.
В качестве важнейшей задачи страны, президент Республики подчеркнул важность обеспечения непрерывной безопасности страны и народа, а также поддержания высокого уровня боеготовности Армии обороны.
Затем Бако Саакян отметил достижения в различных сферах экономики, основные задачи и приоритеты страны.
Говоря о внешней политике, президент Республики отметил, что работы по урегулированию азербайджано-карабахского конфликта будут продолжены совместно с Минской группой ОБСЕ.
"Позиция официального Степанакерта осталась неизменна: урегулирование азербайджано-карабахского конфликта должно осуществляться мирным путем в рамках Минской группы ОБСЕ и с участием Республики Арцах в качестве полноправной стороны", - отметил Бако Саакян.
Президент также подчеркнул важность проводимой работы по приданию практического характера отношениям с различными странами в рамках децентрализованного сотрудничества, особенно в реализации программ в области инфраструктуры, образования, сельского хозяйства и туризма в различных областях Арцаха.
В рамках сообщения президент Республики также коснулся работы и результатов развития межпарламентских связей с Арцахом, а также расширения сотрудничества среди международных организаций в парламентских форматах.
Согласно процедуре обсуждения вопросов, депутаты задали президенту Республики вопросы относительно внешней политики, сельского хозяйства и стратегически важных для страны программ. Депутаты Алеша Габриелян, Эдуард Агабекян, Вардгес Багирян и Артур Товмасян выступили с речами во время обмена мнениями относительно представленной президентом программы.
После перерыва началась процедура вопросов-ответов между исполнительной и законодательной ветвями власти. Члены правительства ответили на вопросы депутатов о контроле над государственными гарантиями, о повышении зарплаты учителей, условиях квартир, предоставляемых многодетным семьям, заброшенных шахтах, экологической оценке хвостохранилищ, благоустройстве дорог в Степанакерте, сложностях переработки молока в регионах и продолжении работ в окрестностях нового собора.
Далее Генеральный прокурор Республики Арцах Артур Мосиян представил сообщение о деятельности прокуратуры за 2018 год.
Перейдя к законодательным вопросам, начальник управления делами Правительства аппарата президента Республики Арцах - первый заместитель руководителя аппарата Араик Лазарян представил пакет законопроектов Республики Арцах «Об амнистии», «О внесении изменения в Уголовный кодекс Нагорно-Карабахской Республики » и «О внесении изменения в Уголовно-процессуальный кодекс Нагорно-Карабахской Республики». По словам полномочного представителя, после первого чтения предложений относительно законопроекта не было. Получив положительное заключение постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам, парламент перешел к голосованию и принял закон.
Министр юстиции Арарат Даниелян представил Национальному собранию законопроект Республики Арцах «О нормативных правовых актах». По словам министра, принятие законопроекта обусловлено Конституцией, принятой в 2017 году, а также новыми концептуальными институтами и, вытекающими из них новыми правовыми нормами. Парламент обсудил и в первом чтении принял закон.
Директор Службы национальной безопасности Самвел Шахраманян в первом чтении представил депутатам закон Республики Арцах «О государственной фельдъегерской связи». При принятии закона будут определены особенности приема, обработки, хранения, транспортировки и доставки корреспонденции со стороны фельдъегерского органа, а также будут уточнены правовые основы, задачи и принципы деятельности органа фельдъегерской связи.
Парламент обсудил и принял закон в первом чтении.
Представляя закон Республики Арцах «О внесении изменений и дополнений в Водный кодекс Нагорно-Карабахской Республики», министр охраны природы и природных ресурсов Феликс Габриелян отметил, что по проекту предлагается улучшение и модернизация отношений, регулируемых Водным кодексом Республики Арцах, с целью сделать их более эффективными для правоохранительных органов.
Феликс Габриелян также представил на рассмотрение парламента законопроект Республики Арцах «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О национальной водной программе Нагорно-Карабахской Республики"», который предусматривает закрепление таких понятий, как «водные ресурсы Республики Арцах» и «пригодные для использования водные ресурсы».