Ազգային ժողովի պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը ապրիլի 12-ին Արցախի Հանրապետության ոստիկանապետ Իգոր Գրիգորյանի առաջարկությամբ հրավիրել է ընդլայնված կազմով քննարկում՝ ոստիկանության համակարգում կատարվող բարեփոխումները ներկայացնելու և հասարակության շրջանում ոլորտին առնչվող հարցերը պարզաբանելու նպատակով:
Հանձնաժողովի նախագահ Ժաննա Գալստյանը նշել է, որ ներկայիս հանդիպումը կազմակերպվել է նախորդ քննարկման ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն:
ԱՀ ոստիկանության պետ Իգոր Գրիգորյանը, խոսելով 2018թ. համակարգի գործունեության մասին և անդրադառնալով հանցագործությունների ցուցանիշներին, հավելել է.
«2017թ. դրանց թիվը կազմել է 766, 2018-ին՝ 739, այդպիսով նվազելով 27-ով: Բացահայտումները կազմել են 97,8%: 2019թ-ի արդյունքներով չբացահայտված հանցագործություն չկա»:
Ներկայացնելով համակարգում իրականացվող բարեփոխումները՝ ոստիկանապետը առանձնացրել է շրջաններում անձնագրային ծառայության բարելավմանն ուղղված աշխատանքները՝ վստահեցնելով, որ երկու ամսվա ընթացքում այդ ծառայությունը ամբողջությամբ հասանելի կլինի հանրապետության բոլոր շրջաններում:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է եղել նաև պատգամավոր Հայկ Խանումյանի՝ մի քանի օր առաջ ոստիկանական համակարգին ուղղված մեղադրանքներին: Մանրամասնելով իր հայտարարությունը՝ պատգամավորը նշել է, որ այն արվել է ձեռքի տակ ունենալով որոշ տվյալներ և բողոքներ: Հայկ Խանումյանը, ողջունելով ոստիկանական համակարգում վերջին ամիսներին կատարվող բարեփոխումները, առաջարկել է օգտագործել խորհրդարանական վերահսկողության միջոցները՝ առկա խնդիրները լուծելու նպատակով:
Ոստիկանապետ Իգոր Գրիգորյանը պատրաստակամություն է հայտնել շուրջօրյա ռեժիմով աշխատել պատգամավորների հետ՝ ունեցած տեղեկությունները ճշտելու և համապատասխան լուծումներ տալու համար:
Հանդիպմանը մասնակցել են ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը, ԱԺ մշտական հանձնաժողովների և խմբակցությունների ղեկավարներ:

April 12, the NA Standing Committee on Defense, Security and Law Enforcement on the recommendation of the NKR Police Chief Igor Grigoryan invited an expanded discussion in order to introduce reforms in the police system and to clarify issues related to the public sector.
The Chair of the Committee Zhanna Galstyan noted that the current meeting was organized in accordance with the agreement reached during the previous discussion.
Speaking about the 2018 system activities and referring to the crime rates, the Republic of Artsakh Police Chief Igor Grigoryan added:
"In 2017 their number was 766, in 2018 - 739, thus dropping to 27. Disclosures made 97.8%. There is no undisclosed crime by the results of 2019. "
Presenting the reforms in the system, the Chief of Police has highlighted the activities aimed at improving the passport service in the regions, assuring that within two months this service will be fully accessible in all regions of the republic.
During the meeting a reference to Hayk Khanumyan’s allegations against the police system which were presented a few days ago was made. Referring to his statement, the MP noted that it has been handled based on some data and complaints. Welcoming the recent reforms in the police system, Hayk Khanumyan proposed to use parliamentary control measures to address existing problems.
Chief of Police Igor Grigoryan expressed willingness to work with MPs in round-the-clock mode to clarify the information and provide appropriate solutions.
NA President Ashot Ghoulyan, Vice-President of the National Assembly Vahram Balayan, heads of NA Standing Committees and factions took part in the meeting.