Մարտի 30-ին Ազգային ժողովում ընդունել են աշխատանքային այցով Արցախ ժամանած Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի՝ «Իմ քայլը» խմբակցության անդամներին:
Ողջունելով ներկաներին՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդգծել է Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի հետ կապերի առանձնահատկությունը՝ միջխորհրդարանական հանձնաժողովի, քաղաքական ուժերի ու ոլորտային հանձնաժողովների մակարդակով: Խորհրդարանի ղեկավարը համոզմունք է հայտնել, որ նման այցերը լրացուցիչ խթան են՝ խորհրդարանական հարաբերությունների ձևաչափում շփումներն ամրապնդելու և փոխըմբռնումը խորացնելու համար:
««Իմ Քայլը» դաշինքի հանդեպ ժողովրդի ունեցած վստահության բարձր մակարդակն ու նորընտիր խորհրդարանականների ակտիվ գործունեությունը ամուր հիմք են՝ համահայկական կարևորության հարցերն առաջ մղելու և մարտահրավերները հնարավորությունների փոխակերպելու համար»,- նշել է Աշոտ Ղուլյանը:
Ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Լենա Նազարյանը վստահություն է հայտնել, որ ՀՀ նոր ԱԺ-ը և ՀՀ նոր կառավարությունը ջանք չենք խնայելու, որպեսզի Արցախի ժողովրդի շահերը լինեն պաշտպանված, քանի որ այդ հարցը վերկուսակցական է: Լենա Նազարյանը կարևորել է երկու պետությունների միջև ոլորտային կապերի սերտացումը և համագործակցությունը:
«Գործընկերությունն ու մտերմությունը չպետք է լինեն միայն քաղաքական կամ պետական մարմինների մակարդակով: Արցախի քաղաքները և գյուղերը պետք է ակտիվ համագործակցեն Հայաստանի քաղաքների և գյուղերի հետ», - նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալը:
«Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցը, իր ելույթում անդրադարձել է խմբակցության գործունեության հիմնական ուղղություններին՝ շեշտելով, որ այդ աշխատանքում իրենց համար գերնպատակ է Արցախի անվտանգության հարցը, որը սերտ կապակցված է Հայաստանի անվտանգությանը: Խոսելով խորհրդարանական համագործակցության մասին՝ Լիլիթ Մակունցը խմբակցության անունից պատրաստակամություն է հայտնել համագործակցել հատկապես օրինաստեղծ դաշտում, մասնավորապես՝ հաշվի առնելով 2020 թվականին Արցախում սպասվող համապետական ընտրություններին ընդառաջ՝ առանցքային նշանակություն ունեցող օրենքների ընդունումը: Խմբակցության ղեկավարը առաջարկել է օժանդակել նաև ընտրական գործընթացներում ներգրավված համապատասխան մարմինների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների, ընտրությունները լուսաբանող լրագրողների, դիտորդական առաքելություն իրականացնողների և կուսակցությունների վերապատրաստման հարցում:
«Բոլորիս համար չափազանց կարևոր է, որ Արցախի Հանրապետությունում առաջիկա ընտրությունները լինեն ժողովրդավարության չափանիշ՝ թե տարածաշրջանի և թե ամբողջ աշխարհի մակարդակով»,-ընդգծել է Լիլիթ Մակունցը:
Հանդիպմանը ելույթներ են ունեցել նաև ՀՀ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Վլադիմիր Վարդանյանը և ԱՀ ԱԺ «Հայրենիք» խմբակցության ղեկավար Արթուր Թովմասյանը:
Երկու խորհրդարանների պատգամավորների հանդիպումները այնուհետև շարունակվել են մշտական հանձնաժողովներում՝ աշխատանքային քննարկումների ձևաչափով:
Օրվա երկրորդ կեսին «Իմ քայլը» խմբակցության անդամները ոլորտային հանդիպումներ են ունենալու Արցախի Հանրապետության գործադիր իշխանության պատասխանատուների՝ Կառավարության անդամների հետ:

30-го марта в Национальном собрании Республики Арцах приняли прибывших с рабочим визитом членов фракции "Мой Шаг" НС Республики Армения.
Поприветствовав присутствующих, председатель Национального cобрания Республики Арцах Ашот Гулян подчеркнул особенность отношений с парламентом Республики Армения на уровне межпарламентской комиссии, политических сил и отраслевых комиссий. Глава парламента выразил уверенность, что подобные визиты являются дополнительным стимулом для укрепления контактов и углубления взаимопонимания в формате парламентских отношений.
«Высокий уровень доверия людей к альянсу "Мой Шаг" и активная работа новоизбранных парламентариев являются прочной основой для продвижения вопросов общенационального значения и превращения вызовов в возможности»,- сказал Ашот Гулян.
Поприветствовав присутствующих, заместитель председателя Национального собрания Республики Армения Лена Назарян выразила уверенность в том, что новое Национальное собрание и новое правительство Республики Армении не пожалеют усилий для защиты интересов Республики Арцах, поскольку в этом вопросе не имеет значения партийная принадлежность.
Лена Назарян подчеркнула важность более тесных связей и сотрудничества между двумя республиками.
«Партнерство и близость должны быть не только на уровне политических сил или государственных органов. Города и села Арцаха должны активно сотрудничать с городами и селами Армении»,-отметила заместитель председателя НС РА.
Руководитель фракции "Мой Шаг" Лилит Макунц в своем выступлении затронула основные направления деятельности фракции, подчеркнув, что конечной целью их работы является вопрос безопасности Арцаха, тесно связанный с безопасностью Армении. Говоря о парламентском сотрудничестве, Лилит Макунц выразила от имени фракции готовность сотрудничать, в частности, в области законотворчества, принимая во внимание предстоящие общенациональные выборы в Арцахе в 2020 году и принятие ключевых законов. Председатель фракции также предложила помощь в вопросе организации соответствующих органов, участвующих в избирательных процессах, представителей гражданского общества, журналистов, освещающих выборы, а также наблюдателей и партий.
«Для всех нас очень важно, чтобы предстоящие выборы в Республике Арцах были критерием демократии как на региональном, так и на мировом уровне»,- подчеркнула Лилит Макунц.
На встрече также выступили председатель постоянной комиссии НС Республики Армении по государственно-правовым вопросам Владимир Варданян и руководитель фракции "Родина" НС Республики Арцах Артур Товмасян.
Затем встречи депутатов двух парламентов продолжились в постоянных комиссиях в формате рабочих обсуждений.
Во второй половине дня члены фракции «Мой шаг» проведут отраслевые встречи с должностными лицами исполнительной власти Республики Арцах - членами правительства.