Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը, Աշոտ Ղուլյանի նախագահությամբ, մարտի 27-ին գումարել է իններորդ նստաշրջանի հերթական նիստը:
Բացելով նիստը՝ Աշոտ Ղուլյանը տեղեկացրել է ներկաներին Կանադայի Համայնքների պալատում մարտի 19-ին Արցախի ժողովրդի հետ խորհրդարանական բարեկամության խմբի ստեղծման մասին, այնուհետև հրապարակել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում «Արցախ-Կանադա» բարեկամական խումբ ստեղծելու՝ ԱԺ բոլոր խմբակցությունների պատգամավորներից կազմված խմբի հայտարարությունը:
Նստաշրջանի օրակարգը հաստատվեց, իսկ նիստի օրակարգը հաստատելուց առաջ պատգամավոր Գագիկ Բաղունցի առաջարկով հանվեց ին իր հեղինակած՝ «Մտքի, խղճի, դավանանքի ազատության և կրոնական կազմակերպությունների մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերը, նպատակահարմար համարելով դրանց քննարկումը Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգիրքն ընդունելուց հետո:
Շարունակելով նիստի աշխատանքները՝ խորհրդարանը Արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանի ներկայացմամբ երկրորդ ընթերցմամբ քննարկել է «Օպերատիվ-հետախուզական գործունեության մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրինագծերի փաթեթը: Նախարարի փոխանցմամբ՝ առաջին ընթերցումից հետո նախագծի վերաբերյալ առաջարկներ չեն եղել: Գլխադասային՝ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունն ստանալուց հետո խորհրդարանը ընդունել է օրենքների փաթեթը:
Արդարադատության նախարարը հաջորդիվ ներկայացրել է ««Տեղական ինքնակառավարման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթը, որի ընդունումը, համաձայն կառավարության լիազոր մարմնի, նախատեսում է սահմանվող՝ տեղական ինքնակառավարման մարմինների պաշտոնավարման ժամկետները, տեղական ինքնակառավարման մարմիններ ընտրելու և ընտրվելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների տարիքային ցենզը, ինչպես նաև ընտրելու և ընտրվելու իրավահարաբերությունները սահմանափակող դրույթների համապատասխանեցում ԱՀ Սահմանադրությանը: ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանը պատգամավորներին ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը: Նախագծի վերաբերյալ տեղի ունեցած մտքերի փոխանակությունից և նախարարի եզրափակիչ ելույթից հետո 25 կողմ, 3 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ օրենքն արժանացել է խորհրդարանի հավանությանը:
««Պետական վիճակագրության մասին» ԼՂՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծը խորհրդարանի քննարկման է ներկայացրել ԱՀ վիճակագրության ծառայության խորհրդի անդամ Իրինա Ավանեսյանը: Նրա հաղորդմամբ՝ նախագծի ընդունումը բխում է Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության պահանջներից: Նախագծի վերաբերյալ պետական-իրավական հարցերի հանձնաժողովի դրական դիրքորոշումը լսելուց հետո խորհրդարանը ընդունել է օրենքը:
««Ներման մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» և «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթը խորհրդարանին է ներկայացրել Նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետ-աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Արայիկ Լազարյանը: Վերջինիս հիմնավորմամբ՝ նախագծի ընդունմամբ ԱՀ Սահմանադրության 70-րդ և 93-րդ հոդվածներին համահունչ՝ կկանոնակարգվեն ներման իրավունքի մանրամասները, ներման խնդրագրերի ներկայացման, քննարկման, ներում շնորհելու ընթացակարգերը: Այս օրինագծի վերաբերյալ ևս գլխադասային՝ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը տվել է դրական եզրակացություն և առաջարկել այն ընդունել առաջին ընթերցմամբ: Խորհրդարանը 25 կողմ ձայնով ընդունել է օրենքը:
Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Սամվել Շահրամանյանը օրենսդիրների քննարկմանն է առաջարկել.
- ««Ազգային անվտանգության մարմինների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» ԱՀ օրենքի նախագծը, որի ընդունմամբ կհստակեցվեն ԱՀ ԱԱԾ մարմինների կառավարման և ղեկավարման հիմնադրույթները, այդ մարմինների նկատմամբ վերահսկողության իրականացումը, ԱԱԾ ղեկավարի ու նրա տեղակալների նշանակման և ազատման կարգը, ԱԱԾ մարմինների լիազորությունները, ինչպես նաև ծառայության աշխատակիցների սոցիալական պաշտպանվածությունը: ԱԱԾ տնօրենի խոսքով՝ օրենքի՝ վերը նշված դրույթները նաև կհամապատասխանեցվեն ԱՀ Սահմանադրությանը:
- ««Ազգային անվտանգության մարմիններում ծառայության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագծը, որի ընդունումամբ օրենքի մի շարք դրույթներ նույնպես կհամապատասխանեցվեն ԱՀ Սահմանադրությանը, կհստակեցվի պետական լիազոր մարմնի ղեկավարին և նրա տեղակալներին պաշտոնի նշանակման և պաշտոնից ազատման, ինչպես նաև բարձրագույն զինվորական կոչումներ շնորհելու, պետական մարմինների և ազգային անվտանգության ծառայության պաշտոնների համապատասխանության դրույթները, ազգային անվտանգության մարմինների գործունեությանն օժանդակող անձանց խրախուսման կարգը և այլն:
-««Հատուկ պետական պաշտպանության ենթակա անձանց անվտանգության ապահովման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագծը, որով սահմանվում է հատուկ պետական պաշտպանության ենթական անձանց անվտանգության կազմակերպման և իրկանացման իրավական հիմքերը, սկզբունքները, պետական պահպանություն իրականացնող մարմնի լիազորությունները, գործունեության կարգն ու առանձնահատկությունները, կարգավորում է այդ ոլորտում ծագող հարաբերությունները:
ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ ժաննա Գալստյանն առաջարկվող նախագծերի վերաբերյալ ներկայացրել է հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը, որից հետո խորհրդարանը քվեարկությամբ հավանություն է տվել օրենքներին:
«Պետական տուրքի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ներկայացնելով՝ արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը ակնկալել է խորհրդարանի հավանությունը՝ հիմնավորելով այն զբոսաշրջության խթանման անհրաժեշտությամբ: Նրա փոխանցմամբ՝ օտարերկրյա քաղաքացիներին Արցախի Հանրապետության մեկանգամյա (մինչև 21 օր) մուտքի զբոսաշրջային արտոնագիր տրամադրվելու է առանց պետական տուրքի գանձման: Նախագծով առաջարկվում է նաև ԱՀ մուտքի արտոնագրերի տրամադրումը բացի Արտաքին գործերի նախարարության հյուպատոսական բաժնից, իրականացնել նաև Արցախի սահմանային անցակետերում: Ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ստանալուց հետո, խորհրդարանն ընդունել է օրենքը:
Ներկայացնելով ««Բնապահպանական և բնօգտագործման վճարների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքը՝ ֆինանսների նախարար Արթուր Հարությունյանը նշել է, որ կվերանայվի ռոյալթիի (հանքարդյունահանման դիմաց լիցենզառուի կողմից պետական բյուջե վճարվող գումար) բազայի անուղղակի եղանակով հաշվարկման համար նախատեսված սահմանաչափը և կկանոնակարգվեն Արցախի Հանրապետության ընդերքի մասին օրենսգրքի համաձայն հավաստագիր ստացած հարկատուների կողմից հավաստագրի գործողության ժամկետի ավարտին հաջորդող առաջին տարվա ընթացքում կատարվելիք ռոյալթիի կանխավճարների հաշվարկման հարաբերությունները:
Ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանը ներկայացրել է հանձնաժողովային քննարկումների արդյունքները, որից հետո խորհրդարանը քվեարկել է նախագծի ընդունման օգտին:
Պատգամավորական հայտարարությամբ հանդես են եկել՝ Արթուր Թովմասյանը, Գագիկ Բաղունցը, Հայկ Խանումյանը, Վահրամ Բալայանը և Գեղամ Ստեփանյանը:

Национальное собрание Республики Арцах 27-го марта под председательством Ашота Гуляна созвало очередное заседание девятой сессии.
Открывая заседание, Ашот Гулян проинформировал собравшихся о создании парламентской группы дружбы c народом Арцаха 19-го марта в Палате общин Канады, а затем обнародовал заявление группы депутатов всех фракций Национального собрания о создании группы дружбы «Арцах-Канада» в Национальном собрании Республики Арцах.
До утверждения повестки заседания по предложению депутата Гагика Багунца были представлены законопроекты Республики Арцах «О свободе мысли, совести, религии и религиозных организациях», «О внесении изменений в Уголовный кодекс Нагорно-Карабахской Республики», считая целесообразным рассмотреть их после принятия Кодекса об административных правонарушениях.
В продолжение сессии парламент во втором чтении обсудил пакет законопроектов Республики Арцах «Об оперативно-розыскной деятельности» и «О внесении изменения в Уголовно-процессуальный кодекс Нагорно-Карабахской Республики», представленный министром юстиции Араратом Даниеляном. По словам министра, после первого чтения не было никаких предложений относительно проекта. Получив одобрение постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам, парламент принял пакет законов.
Затем министр юстиции представил пакет законопроектов Республики Арцах «О внесении изменений и дополнения в закон Нагорно-Карабахской Республики" О местном самоуправлении"» и « О внесении изменений и дополнений в Избирательный кодекс Нагорно-Карабахской Республики», принятие которых, согласно уполномоченному органу правительства, предусматривает срок полномочий органов местного самоуправления, возрастные ограничения граждан, имеющих право избирать и быть избранными в органы местного самоуправления, а также положения, ограничивающие правоотношения избирать и быть избранными согласно Конституции Республики Арцах. Председатель постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам Овик Дживанян представил положительное заключение комиссии. После обмена мнениями относительно законопроекта и заключительной речи министра, закон был утвержден парламентом путем голосования соотношением 25-«за», 3-«воздержавшихся».
Член совета статистической cлужбы Республики Арцах Ирина Аванесян представила законопроект Республики Арцах «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О государственной статистике"». По ее словам, принятие проекта исходит из требований Конституции Республики Арцах. Выслушав положительную позицию постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам относительно данного законопроекта, парламент принял закон.
Начальник управления делами Правительства аппарата президента Республики Арцах-первый заместитель руководителя аппарата Араик Лазарян представил парламенту пакет законопроектов Республики Арцах «Об амнистии», «О внесении дополнения в Уголовный кодекс Нагорно- Карабахской Республики» и «О внесении изменений в Уголовно-процессуальный кодекс Нагорно-Карабахской Республики». По словам последнего, с принятием проекта детали права на помилование, порядок подачи, рассмотрения и помилования будут регулироваться в соответствии со статьями 70 и 93 Конституции Республики Арцах.
Глава постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам дал положительное заключение относительно законопроекта и предложил принять его в первом чтении. Парламент принял закон соотношением голосов 25- «за».
Директор Службы национальной безопасности Республики Арцах Самвел Шахраманян предложил законодателям законопроект «О внесении изменений и дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об органах национальной безопасности"», который определяет основы управления и руководства Службы национальной безопасности Республики Арцах, контроль над этими органами, порядок назначения и увольнения главы Службы национальной безопасности и его заместителей, а также социальную защиту обслуживающего персонала. По словам директора Службы национальной безопасности, вышеуказанные положения закона также будут приведены в соответствие с Конституцией Республики Арцах.
Законопроект Республики Арцах «О внесении изменений и дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики " О службе в органах национальной безопасности"», с принятием которого ряд положений закона также будет согласован с Конституцией Республики Арцах, а также уточнение положения о назначении и увольнении с должности руководителя государственного уполномоченного органа и его заместителей, присвоении высших воинских званий, о соответствии положений государственных должностей и должностей Службы национальной безопасности, порядок поощрения лиц, содействующих деятельности органов национальной безопасности и т.д.
Законопроект Республики Арцах «О внесении изменений и дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики " О безопасности лиц, подлежащих особой государственной защите"», который устанавливает правовые основы и принципы обеспечения безопасности лиц, подлежащих особой государственной защите, полномочия органа, осуществляющего государственную защиту, порядок и особенности деятельности, регулирующие отношения, возникающие в этой области.
Председатель постоянной комиссии НС по вопросам обороны, безопасности и правопорядка Жанна Галстян представила заключение комиссии по предлагаемым проектам, после чего парламент утвердил законы путем голосования.
Представляя законопроект «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О государственной пошлине"», министр иностранных дел Масис Маилян ожидал одобрения парламента, мотивируя его необходимостью развития туризма. По его словам, иностранным гражданам будет предоставлена одноразовая въездная виза (до 21 дня) без госпошлины. В проекте также предлагается выдача виз Республики Арцах не только в консульском отделе министерства иностранных дел, но и на пограничных пунктах Республики Арцах. После одобрения постоянной комиссии по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, парламент принял закон.
Министр финансов Артур Арутюнян, представляя законопроект Республики Арцах «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О природоохранительных платежах и платежах за природопользование"», заявил, что лимит роялти (сумма, уплаченная лицензиатом в государственный бюджет за лицензию на добычу полезных ископаемых) будет пересмотрен косвенным способом расчета базы роялти и будет регулировать отношения между авансовыми платежами роялти за первый год после истечения срока действия сертификата налогоплательщиков, получивших сертификат в соответствии с законом Республики Арцах «О недрах».
Председатель постоянной комиссии по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению Арам Григорян представил результаты обсуждений комиссии, после чего парламент проголосовал за принятие законопроекта.
Артур Товмасян, Гагик Багунц, Айк Ханумян, Ваграм Балаян и Гегам Степанян выступили с депутатскими заявлениями.