«Արցախ – Կանադա» բարեկամական խումբ ստեղծելու մասին
Երախտագիտությամբ ընդունելով Կանադայի Համայնքների պալատի պատգամավորների 2019թ. մարտի 19-ի հայտարարությունը՝ «Արցախի ժողովրդի խորհրդարանական բարեկամներ» խումբ ստեղծելու մասին,
Վերահաստատելով Արցախի Հանրապետության հանձնառությունը՝ բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելու բոլոր ազգերի հետ՝ հիմնված ժողովուրդների իրավահավասարության և ինքնորոշման սկզբունքի հարգման վրա,
Գնահատելով Կանադայի օրենսդիրների պատրաստակամությունը՝ զարգացնելու երկխոսություն և փոխադարձ շփումներ, ինչպես նաև Հարավային Կովկասում տարածելու հանդուրժողականություն և հարգանք մարդու իրավունքների հանդեպ,
Նպատակ ունենալով հետևողականորեն ընդլայնելու Կանադայի հետ կապերը, մասնավորապես` մարդասիրական համագործակցության բնագավառում,
Մենք` Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի ներքոստորագրյալ պատգամավորներս, ներկայացնելով խորհրդարանի բոլոր խմբակցությունները, հայտարարում ենք Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում «Արցախ – Կանադա» բարեկամական խումբ ստեղծելու մասին:

О СОЗДАНИИ ГРУППЫ ДРУЖБЫ "АРЦАХ-КАНАДА"
С благодарностью принимая заявление депутатов Палаты общин Канады от 19 марта 2019 года о создании группы дружбы "Парламентские друзья народа Арцаха",
вновь подтверждая приверженность Республики Арцах установлению добрососедских отношений со всеми народами на основе уважения принципа равенства и самоопределения народов,
оценив готовность канадских законодателей развивать диалог и взаимные отношения, а также терпимость и уважение прав человека на Южном Кавказе,
в целях последовательного расширения связей с Канадой, особенно в области гуманитарного сотрудничества,
мы, нижеподписавшиеся депутаты Национального собрания Республики Арцах, представляя все фракции парламента, заявляем о создании группы дружбы «Арцах - Канада» в Национальном собрании Республики Арцах.