Մարտի 22-ին գումարվել է ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստը՝ Հովիկ Ջիվանյանի նախագահությամբ:
Օրակարգը հաստատելուց հետո, նիստի անդամները լսել և քննարկել են Արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանի ներկայացրած՝ «Տեղական ինքնակառավարման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» և «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ընտրական օրենսգրում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Օրակարգային մյուս՝ «Օպերատիվ-հետախուզական գործունեության մասին» և «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթը ևս մշտական հանձնաժողովի քննարկմանն է ներկայացրել Արդարադատության նախարարը: Նախարարի փոխանցմամբ՝ առաջին ընթերցումից հետո նախագծի վերաբերյալ առաջարկություններ չեն եղել, որոշ խմբագրական շտկումներ են կատարվել: Հանձնաժողովը դրական դիրքորոշում է արտահայտել ներկայացված բոլոր նախագծերի վերաբերյալ:
Հաջորդիվ պատգամավորները քննարկել են Նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետ-աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Արայիկ Լազարյանի առաջարկած՝ «Ներման մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթը, որը ևս պետական-իրավական հանձնաժողովի դրական եզրակացությանն է արժանացել:
Ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահ Մանուշ Մինասյանը ներկայացրել է «Պետական վիճակագրության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի նախագիծը, որը նույնպես արժանացել է գլխադասային հանձնաժողովի դրական եզրակացությանը:
Պատգամավոր Գագիկ Բաղունցի առաջարկած՝ «Մտքի, խղճի, դավանանքի ազատության և կրոնական կազմակերպությունների մասին» և «Լեռնային Ղարաբաղի քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթի քննարկումից հետո հանձնաժողովը որոշեց վերջնական դիրքորոշումը վերապահել ԱԺ հերթական նիստին:

March 22, the NA Standing Committee on State and Legal Affairs convened the sitting headed by Hovik Jivanyan.
After approving the agenda, the sitting participants heard and discussed the package of draft laws of the Artsakh Republic “On Making Amendments and Addenda to the NKR Law on Local Self-Government" and "On Making Amendments and Addenda to the NKR Electoral Code” submitted by the Minister of Justice Ararat Danielyan.
Another package of draft laws of the Republic of Artsakh "On Operative-Intelligence Activity" and "On Making Amendment to the Criminal Procedure Code of the Nagorno Karabakh Republic" has also been submitted to the Standing Committee for consideration by the Minister of Justice. According to the Minister, no proposals on the draft have been made after the first reading except some editorial adjustments
Next the parliamentarians discussed the draft laws of the Artsakh Republic “On Amnesty”, “On Amendment to the NKR Criminal Code”, “On Amendment to the NKR Criminal Procedure Code” proposed by the Head of the Administration of Governmental Affairs of the President’s Office – first deputy head of the President’s Office, Araik Lazaryan, which have also been approved by the State and Legal Affairs Committee.
After discussion of the package of draft laws of the Republic of Artsakh “On Freedom of Thought, Conscience, Religion and Religious Organizations” and "On Making Amendments to the Criminal Code of the Nagorno Karabakh Republic" proposed by MP Gagik Baghunts, the Committee decided to make the final decision at the regular sitting of the National Assembly