ԱՐՑԱԽԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎՈՒՄ ՆԵՐԿԱՅԱՑՎԱԾ
Արցախի Հանրապետությունում սպասվող 2019թ. ՏԻՄ և 2020թ. համապետական ընտրությունների խորապատկերին որոշ խմբերի և անհատների ակտիվությունը վերջին շրջանում երբեմն անցնում է քաղաքական կոռեկտության սահմանները՝ ոտնահարելով անկախ պետություն կառուցելու գործում մեր ժողովրդի տասնամյակների ջանադիր աշխատանքը:
1991թ. անկախ հանրապետության հռչակումից ի վեր մեր քաղաքական օրակարգի կարևորագույն հարցը եղել և շարունակում է մնալ Արցախի՝ որպես միջազգային իրավունքի լիիրավ սուբյեկտի, ճանաչումն ու դերի բարձրացումը: Այս համատեքստում գրանցած հաջողությունները իրականություն են դարձել հայակենտրոն մտածողության և Արցախ-Հայաստան-Սփյուռք միաբանված ջանքերի շնորհիվ:
Պետական շինարարության գործընթացում մեր նշանակալի ձեռքբերումներից է երկու հայկական հանրապետությունների ինտեգրման բարձր աստիճանը, որն ամուր հիմք է՝ դիմագրավելու առկա մարտահրավերները և առաջ մղելու համահայկական շահերը: Պետականաշինության այս փուլում արհեստական գործընթացներ նախաձեռնելը և ինքնիշխանությունը կասկածի տակ դնելը անպատասխանատու և անհարկի շահարկումներ են:
Որպես Արցախի խորհրդարանում ներկայացված քաղաքական ուժեր՝
պնդում ենք, որ Արցախի ներկայիս կարգավիճակը և ժողովրդավարական ուղով զարգանալու մեր ժողովրդի ընտրությունը լավագույնս արտահայտում է հեռանկարում միասնական հայկական պետություն ունենալու վճռականությունը,
կոչ ենք անում քաղաքական հավակնություններ ունեցող խմբերին ու գործիչներին զերծ մնալ պետականության ավանդույթները և արժեհամակարգը նսեմացնող հայտարարություններից ու քայլերից:

NATIONAL ASSEMBLY POLITICAL FORCES
On the background of the forthcoming 2019 local and 2020 national elections some political groups and individuals in the Republic of Artsakh sometimes cross the boundaries of political correctness violating the results of the decades of our people’s hard work to an independent state.
Since the proclamation of independence in 1991the most important issue of our political agenda has been and continues to remain recognition of Artsakh as a full-fledged subject of international law and raising its role. The successes achieved in that context have become a reality thanks to the Armenian national thinking and the joint efforts of Artsakh-Armenia-Diaspora.
One of our significant achievements in the state-building process is the high level of integration of the two Armenian republics which is a solid foundation to overcome the existing challenges and promote the pan-Armenian interests. At this stage of state building initiating artificial processes and questioning the state sovereignty are considered as irresponsible and unnecessary speculations.
As the political forces represented in the Parliament of Artsakh we
Claim that current status of Artsakh and our choice of democratic development best express the determination to have a united Armenian state in the future,
Call on groups with political ambitions and politicians to refrain from statements and steps that humiliate the traditions of the state.