Մարտի 5-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը Հաագայում հանդիպել է Նիդեռլանդների Ներկայացուցիչների պալատի մի խումբ պատգամավորների՝ խորհրդարանական տարբեր քաղաքական ուժերի արտաքին հարաբերությունների պատասխանատուների հետ: Հանդիպումը կազմակերպվել է Նիդեռլանդներում հայկական կազմակերպությունների ֆեդերացիայի նախագահ Մաթո Հախվերդյանի աջակցությամբ:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Աշոտ Ղուլյանը ընդգծել է, որ անցած տարիների ընթացքում Արցախի խորհրդարանը գործընկերային հարաբերություններ է հաստատել եվրոպական մի շարք երկրների և միջխորհրդարանական կազմակերպությունների հետ, իսկ Նիդեռլանդների օրենսդիր մարմնի ներկայացուցիչների հետ նման կազմով առաջին անգամ է հանդիպում: ԱԺ նախագահը հույս է հայտնել, որ շփումները շարունակական կլինեն, ինչը հնարավորություն կտա Նիդեռլանդների խորհրդրանականներին առավել համակողմանի ծանոթանալու Արցախում առկա իրողություններին և հիմք կհանդիսանա հարաբերությունների ինստիտուցիոնալացման համար:
Աշոտ Ղուլյանը հակիրճ տեղեկություններ է հաղորդել Արցախի պատմության, ազատության և ինքնորոշման համար պայքարի քաղաքական և իրավական հիմքերի, Արցախի պետականաշինության առանձնահատկությունների վերաբերյալ:
Հանդիպման վերջում պատասխանելով ներկաների հարցերին՝ Արցախի խորհրդարանի նախագահը անդրադարձել է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ներկա վիճակին և հեռանկարներին, Արցախի տնտեսական զարգացման հնարավորություններին ու մի շարք այլ թեմաների:

Председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян 5-го марта в Гааге встретился с группой депутатов из Палаты представителей Нидерландов, ответственных за внешние связи разных парламентских политических сил. Встреча была организована при поддержке председателя Федерации армянских организаций Нидерландов Мато Ахвердяна.
Поблагодарив за прием, Ашот Гулян отметил, что за последние годы парламент Республики Арцах установил партнерские отношения с рядом европейских стран и межпарламентскими организациями, а с законодательным органом Нидерландов встреча в таком составе проходит впервые. Председатель Национально собрания выразил надежду, что контакты будут продолжительными, а это позволит парламентариям Нидерландов всесторонне ознакомится с реалиями Арцаха, что послужит основой для институционализации отношений.
Ашот Гулян представил краткие сведения об истории Арцаха, политических и правовых основах борьбы Арцаха за свободу и самоопределение, а также об особенностях государственного строительства в республике.
В завершение встречи, отвечая на вопросы присутствующих, председатель парламента Арцаха коснулся текущего уровня и перспектив урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, возможностей экономического развития Арцаха и ряда других тем.