Մարտի 6-ին Արցախի Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը Բրյուսելում հանդիպել է Եվրոպական խորհրդարանի մի խումբ պատգամավորների հետ:
Ներկայացնելով հանդիպման մասնակիցներին՝ «Եվրոպական խորհրդարան-Հայաստան» բարեկամության խմբի ղեկավար Էլենի Թեոխարուսը նշել է, որ հանդիպումը լայն հնարավորություն է ընձեռում մտքեր փոխանակելու Արցախին վերաբերող տարբեր հարցերի շուրջ:
Ողջունելով ներկաներին՝ Աշոտ Ղուլյանն անդրադարձ է կատարել Եվրոպական խորհրդարանի և Բելգիայի դաշնային ու տարածաշրջանային խորհրդարանների հետ համագործակցության հաջողված փորձին և ընդգծել Եվրախորհրդարանի առաջիկա ընտրություններից հետո այն պահպանելու և առաջ մղելու անհրաժեշտությունը:
Հադիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման, Արցախի՝ ԵՄ տարբեր ծրագրերում՝ այդ թվում քաղաքացիական հասարակության զարգացմանն ուղղված նախագծերում ընդգրկվելու վերաբերյալ:

March 6, President of the National Assembly of Artsakh Ashot Ghulyan met with a group of deputies of the European Parliament in Brussels.
Presenting the participants, the Head of "European Parliament-Armenia" Friendship Group Eleni Theocharous noted that the meeting provides a wide range of opportunities to exchange ideas on various issues concerning Artsakh.
Welcoming the participants, Ashot Ghulyan touched upon successful experience of cooperation between the federal and regional parliaments of the European Parliament and Belgium and emphasized the need to maintain and promote it after the upcoming elections.
During the discussion ideas have been exchanged on recognition the right of Artsakh people to self-determination, peaceful settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict, including involvement of Artsakh in civil society development projects in various EU programs.