Մարտի 6-ին Արցախի Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը Բրյուսելում հանդիպել է Եվրոպական խորհրդարանի մի խումբ պատգամավորների հետ:
Ներկայացնելով հանդիպման մասնակիցներին՝ «Եվրոպական խորհրդարան-Հայաստան» բարեկամության խմբի ղեկավար Էլենի Թեոխարուսը նշել է, որ հանդիպումը լայն հնարավորություն է ընձեռում մտքեր փոխանակելու Արցախին վերաբերող տարբեր հարցերի շուրջ:
Ողջունելով ներկաներին՝ Աշոտ Ղուլյանն անդրադարձ է կատարել Եվրոպական խորհրդարանի և Բելգիայի դաշնային ու տարածաշրջանային խորհրդարանների հետ համագործակցության հաջողված փորձին և ընդգծել Եվրախորհրդարանի առաջիկա ընտրություններից հետո այն պահպանելու և առաջ մղելու անհրաժեշտությունը:
Հադիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի ճանաչման, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման, Արցախի՝ ԵՄ տարբեր ծրագրերում՝ այդ թվում քաղաքացիական հասարակության զարգացմանն ուղղված նախագծերում ընդգրկվելու վերաբերյալ:

Председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян 6-го марта в Брюсселе встретился с группой депутатов Европарламента.
Представив участников встречи, руководитель группы дружбы "Европейский парламент-Армения" Элени Теохарус отметила, что встреча предоставляет широкую возможность для обмена мнениями по различным вопросам, касающимся Арцаха.
Поприветствовав присутствующих, Ашот Гулян отметил успешный опыт сотрудничества с Европарламентом и федеральными и региональными парламентами Бельгии, а также подчеркнул необходимость сохранения и продвижения этого опыта после предстоящих выборов Европарламента.
В ходе встречи состоялся обмен мнениями касательно признания права народа Арцаха на самоопределение, мирного урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, а также вовлечения Арцаха в различные проекты ЕС, в том числе и направленные на развитие гражданского общества.