Մարտի 6-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հանդիպել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Սիլվի Գիյոմի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար՝ Արցախի խորհրդարանի նախագահը շեշտել է նման առիթների կարևորությունը եվրոպական կառույցների՝ մասնավորապես Եվրախորհրդարանի անդամներին Արցախի մասին անաչառ և առաջին ձեռքից տեղեկատվություն հաղորդելու առումով:
Ողջունելով ԱՀ ԱԺ նախագահին՝ Սիլվի Գիյոմը անհարաժեշտ է համարել Արցախի մասին տեղեկությունների թարմացումը և կարևորել հարաբերությունների շարունակական զարգացումը՝ ընդգծելով, որ այս ուղղությամբ առկա է մեծ ներուժ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ֆրանսիացի և հայ ժողովուրդների բարեկամությանը, Արցախում ժողովրդավարության հետագա զարգացմանը և օրենքի գերակայության ապահովմանը, ընտրական գործընթացների կազմակերպմանը, խորհրդարանական դիվանագիտության հնարավորությունների ընդլայնմանը վերաբերող թեմաների:
Երկուստեք հավաստվել է պատարաստակամությունը՝ շարունակելու համագործակցությունը նաև Եվրոպական խորհրդարանի առաջիկա ընտրություններից հետո:
Սիլվի Գիյոմը Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր է Ֆրանսիայից, «Սոցիալիստների և դեմոկրատների առաջադեմ դաշինք» խմբի անդամ, Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ:

Председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян 6-го марта встретился с депутатом Европарламента Сильви Гийом.
Поблагодарив за прием, председатель Национального собрания Республики Арцах отметил важность таких встреч для передачи европейским структурам, особенно членам Европейского парламента, беспристрастной информации об Арцахе.
Поприветствовав председателя НС Республики Арцах, Сильви Гийом отметила необходимость обновления информации об Арцахе, подчеркнув необходимость постоянного развития отношений и наличие серьезного потенциала в этом направлении.
В ходе встречи стороны коснулись дружбы между французским и армянским народами, а также дальнейшего развития демократии в Арцахе и обеспечения верховенства закона, организации избирательных процессов, расширения возможностей парламентской дипломатии и ряда других тем.
Обе стороны также обязались продолжать сотрудничество после предстоящих выборов в Европарламенте.
Сильви Гийом является депутатом Европарламента из Франции, членом группы «Прогрессивный альянс социалистов и демократов», заместителем председателя Европарламента.