Մարտի 6-ին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հանդիպել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր Սիլվի Գիյոմի հետ:
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար՝ Արցախի խորհրդարանի նախագահը շեշտել է նման առիթների կարևորությունը եվրոպական կառույցների՝ մասնավորապես Եվրախորհրդարանի անդամներին Արցախի մասին անաչառ և առաջին ձեռքից տեղեկատվություն հաղորդելու առումով:
Ողջունելով ԱՀ ԱԺ նախագահին՝ Սիլվի Գիյոմը անհարաժեշտ է համարել Արցախի մասին տեղեկությունների թարմացումը և կարևորել հարաբերությունների շարունակական զարգացումը՝ ընդգծելով, որ այս ուղղությամբ առկա է մեծ ներուժ:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ֆրանսիացի և հայ ժողովուրդների բարեկամությանը, Արցախում ժողովրդավարության հետագա զարգացմանը և օրենքի գերակայության ապահովմանը, ընտրական գործընթացների կազմակերպմանը, խորհրդարանական դիվանագիտության հնարավորությունների ընդլայնմանը վերաբերող թեմաների:
Երկուստեք հավաստվել է պատարաստակամությունը՝ շարունակելու համագործակցությունը նաև Եվրոպական խորհրդարանի առաջիկա ընտրություններից հետո:
Սիլվի Գիյոմը Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավոր է Ֆրանսիայից, «Սոցիալիստների և դեմոկրատների առաջադեմ դաշինք» խմբի անդամ, Եվրոպական խորհրդարանի փոխնախագահ:

March 6, President of the Republic of Artsakh National Assembly Ashot Ghoulyan met with the Member of the European Parliament Sylvie Guillaume.
Expressing gratitude for the meeting, the Head of Artsakh Parliament emphasized the importance of such possibilities in European structures, particularly in respect of presenting members of the European Parliament unbiased and first-hand information about Artsakh
Welcoming the NA President, Sylvie Guillaume considered updating information about Artsakh very important and highlighted the ongoing development of relations, underlining the a great potential in this direction.
The sides touched upon the issue of friendship between the French and Armenian peoples, further development of democracy in Artsakh, topics related to ensuring rule of law, organization of electoral processes and expansion of parliamentary diplomacy capabilities
Both sides affirmed the readiness for further cooperation also after the upcoming European Parliament elections.
Sylvie Guillaume is a French Member of the European Parliament, Group of Progressive Alliance of Socialists and Democrats in the European Parliament, EP Vice-President.