Ինձ համար մեծ պատիվ է Եվրոպական խորհրդարանում ներկա գտնվել անչափ կարևոր՝ «Հայատյացություն. պատմական և արդի դրսևորումները» թեմայով կազմակերպված միջոցառմանը: Որպես օրենսդիր և որպես Արցախի խորհրդարանի նախագահ՝ առանձնակի կարևորորում եմ այն հանգամանքը, որ մեր այսօրվա հանդիպումը տեղի է ունենում հենց Եվրոպական Միության խորհրդարանի շենքում, մի կառույց, որը ոչ միայն եվրոպական ընտանիքում ապրող ժողովուրդների, այլև ամբողջ աշխարհի համար ժողովրդավարության, օրինականության և համերաշխության առաջամարտիներից է:
Այս իմաստով պետք է արժանին մատուցել եվրոպական միջավայրում գործող կառավարական և հասարակական կազմակերպություններին, որոնց առօրյա աշխատանքը միտված է աշխարհում երկխոսության, փոխադարձ հարգանքի և խաղաղության հաստատմանը: Առիթն օգտագործելով՝ ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել միջոցառման բոլոր կազմակերպիչներին՝ Եվրոպայի Հայ Դատի հանձնախմբին և Թուֆենկյան հիմնադրամին, ինչպես նաև Եվրոպական խորհրդարանի անդամ, Արցախի ժողովրդի մեծ բարեկամ Էլենի Թեոխարուսին, մի մարդու, ում աշխատանքային գործունեությունը փաստում է վերոնշյալ արժեքների համար պայքարելու իր հանձնառությունը:
Այլատյացությունը մեր ժամանակներում դարձել է մարդկությանը սպառնացող ամենամեծ մարտահրավերներից մեկը, որն իր ցանկացած դրսևորմամբ քայքայում է համագործակցության մթնոլորտը երկրագնդի տարբեր վայրերում: Առավել վտանգավոր է, երբ այլատյացությունը և ատելության խոսքը վեր են ածվում պետական քաղաքականության՝ կարճաժամկետ և երկարաժամկետ հեռանկարներում կասկածի տակ դնելով ժողովուրդների խաղաղ գոյակցությունը: Եվ չնայած միջազգային հանրության կողմից ձեռնարկվող քայլերին՝ միջազգային կառույցների կողմից ընդունվող իրավական փաստաթղթերին և դրանց իրագործմանն ուղղված գործնական քայլերին՝ դեռևս ամբողջությամբ չի հաջողվում ներդնել այլատյացությանը հակազդելու արդյունավետ գործիքներ: Այս համատեքստում հաջողության կարող ենք հասնել միայն այն ժամանակ, երբ բոլորի կողմից ընկալելի կլինի այն գիտակցումը, որ այլատյացությամբ թունավորված հանրությունը երբեք և ոչ մի պարագայում չի կարող հասարակական և համամարդկային արժեք ստեղծել, հակառակը՝ այլատյացություն սերմանողը ի վերջո հայտնվում է սեփական ձեռքերով կառուցված թակարդում:
Ցավով պետք է նշեմ, որ որպես ժողովուրդ Արցախում, Հայաստանում և Սփյուռքում ապրող հայությունը ամեն օր բախվում է իր դեմ իրականացվող հայատյացության քաղաքականությանը, որը մշակվում և համակարգվում է ադրբեջանական իշխանությունների կողմից: Այս երևույթը մեր հարևան երկրում նոր չէ, ավելին սեփական ազգային ինքնությունը կերտելու ճանապարհին Ադրբեջանի կողմից հայատյացությունը դարձել է դրա անբաժանելի մաս, իսկ չկարգավորված հակամարտության պայմաններում Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից օգտագործվում է որպես սեփական ժողովրդին մոլորեցնելու ազդեցիկ գործիք:
Դեռևս 1988 թ. հուլիսին Եվրոպական խորհրդարանը, թեկուզ ուշացումով, անդրադարձել է նույն տարվա փետրվարին Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում հայատյացության հստակ դրսևորմամբ իշխանությունների կողմից կազմակերպված և իրագործված հայ բնակչության ջարդին: Բանաձևում խորհրդարանը դատապարտել է Ադրբեջանական իշխանությունների՝ հայ բնակչության կյանքին անմիջական սպառնացող գործողությունները և կոչ արել Խորհրդային Միության իշխանություններին օրենքի սահմաններում պատժել ջարդարարներին: Օգտվելով Խորհրդային պետության ոչ համարժեք արձագանքից և անպատժելիության մթնոլորտից, պաշտոնական Բաքուն հետագա տարիներին ևս շարունակել է իր հայատյաց վարքագիծը Բաքվում, Կիրովաբադում և մի շարք այլ բնակավայրերում: Իսկ 1991 թ. վերջին լայածավալ պատերազմ է սանձազերծել իր իրավունքների համար պայքարող Արցախի հայության դեմ:
Դժբախտաբար այսօր էլ շարունակվում է նույն գիծը. հայատյացություն սերմանելով մանկապարտեզում, դպրոցում և այլ ուսումնական հաստատություններում, ատելության խոսք քարոզելով գիտական աշխատանքներում և մամուլում, հսկայական ռեսուրսներ ծախսելով օտարերկրյա պաշտոնական և ոչ պաշտոնական շրջանակներում Ադրբեջանը փորձում է նենգափոխել իրականությունը: Այս թյուր տեղեկատվությանը հակազդելու համար մեր արտասահմանյան գործընկերներին խորհուրդ ենք տալիս այցելել Արցախ և տեղում ծանոթանալ իրավիճակին:
Շատ պարզ բանաձև է ընկած ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության լուծման հիմքում. քանի դեռ դու հակառակորդիդ մեջ չես տեսնում ընդդիմախոսի, իսկ հեռանկարում նաև՝ գործընկերոջ, շատ դժվար է, եթե ոչ անհնարին կառուցել վստահության այնպիսի կամուրջ, որը կարող է վերականգնել հարևանությամբ ապրող ժողովուրդների միջև բարիդրացիական հարաբերությունները: Համոզված եմ, որ այս պարզ ճշմարտությունը հասկանում են նաև մեր հարևան Ադրբեջանում, բայց այս դեպքում զարմանալի է, թե ու՞մ են ուղղված հակամարտության կարգավորումը ձգձգվելու մասին նրանց մշտական բողոքներն ու դժգոհությունները:
Համոզված եմ, որ նման ձևաչափով կազմակերպված ցանկացած միջոցառում օգնում է մեզ բացահայտելու համամարդկային զարգացմանը խոչընդոտող երևույթների էությունը և համատեղ ջանքերով փնտրելու ու գտնելու ելքեր ցանկացած բարդ իրավիճակից: Ուստի կրկին ողջունելով միջոցառման բոլոր մասնակիցներին՝ մաղթում եմ բոլորիս օգտակար քննարկումներ:

Приветственная речь Ашота Гуляна  на организованной в Европарламенте конференции на тему «Армянофобия: исторические и современные проявления»
06 марта 2019
Уважаемые коллеги, леди и джентльмены,
Для меня большая честь присутствовать  на столь важном мероприятии  на тему «Армянофобия: исторические и современные проявления», организованном в Европарламенте.
Как законодатель и председатель парламента Республики Арцах, хотелось бы особо выделить то обстоятельство, что  наша сегодняшняя встреча проходит именно в здании парламента Европейского союза - структуры, которая является авангардом легитимности демократии и солидарности не только для европейских семей, но и для всего мира.
В этом контексте следует  отдать должное правительственным и общественным организациям, действующим  в европейской среде, чья ежедневная работа направлена на установление диалога, взаимного уважения  и мира в мире. Пользуясь случаем, хочу выразить благодарность всем организаторам  мероприятия: Армянскому национальному комитету Европы и фонду Туфенкян, а также  депутату  Европарламента и большому другу народа Арцаха  Элени Теохарус  - человеку, чья трудовая деятельность констатирует ее  стремление бороться за вышеуказанные цели.
Ксенофобия  в наши дни стала одной из серьезнейших проблем современного общества, которая в своем любом проявлении разрушает атмосферу сотрудничества в разных частях земного шара. Еще опаснее, когда ксенофобия  и ненависть  превращаются в государственную политику в краткосрочной и долгосрочной перспективе, ставя под сомнение мирное сосуществование народов.
И несмотря на шаги, предпринимаемые со стороны мировой общественности –правовые документы, принимаемые международными организациями, и практические шаги по их реализации,  до сих пор не удалось в полной мере реализовать эффективные  механизмы противодействия  ксенофобии.  Достичь успеха в этом направлении можно лишь в том случае, если всеми будет осознано, что отравленное ксенофобией общество ни при каких обстоятельствах не может создать общественные и общечеловеческие ценности. Напротив, сеятель  ксенофобии в конечном итоге оказывается в ловушке, построенной его собственными руками.
С сожалением должен отметить, что армянство, проживающее в  Арцахе, Армении и Диаспоре ежедневно сталкивается с осуществляемой против него политикой армянофобии, которая разрабатывается и координируется  властями Азербайджана. Данное явление в соседней стране не ново, более того, это стало неотъемлемой частью азербайджанской идентичности, а в условиях неурегулированного  конфликта  азербайджанские власти используют это как средство для введения своего народа в заблуждение.
Еще в  июле 1988 года  Европейский парламент, хотя  и с опозданием, обратился к погромам армян, организованным и осуществленным властями Азербайджана в городе Сумгаит в феврале того же года, с явным проявлением армянофобии. В этой резолюции парламент осудил действия  властей Азербайджана, непосредственно угрожающие жизни армянского населения, и призвал советские власти наказать виновников в рамках закона. Воспользовавшись неадекватной реакцией советского государства и атмосферой безнаказанности, официальный Баку продолжил антиармянское поведение в Баку, Кировабаде и ряде других населенных  пунктов. А  в 1991 году развязал  широкомасштабную войну против борющегося за свои права армянства Арцаха.
К сожалению, то же самое происходит и сегодня: разжигая армянофобию  в детских садах, школах и других учебных заведениях, пропагандируя ненависть  в научных работах и  прессе, расходуя огромные ресурсы в иностранных официальных и неофициальных кругах, Азербайджан пытается исказить  реальность. Дабы развеять ложную информацию, мы советуем нашим иностранным коллегам посетить Арцах и на месте ознакомиться с ситуацией.
Очень простая формула лежит в основе урегулирования  азербайджано-карабахского конфликта –  до тех пор, пока вы не видите  в своем противнике оппонента, а  в дальнейшем и коллегу, очень сложно , если не невозможно, построить мост доверия, способный восстановить добрососедские отношения между соседними народами. Уверен, что эту простую  истину понимают и в соседнем Азербайджане, но в таком случае удивительно, кому направлены  их  постоянные жалобы и недовольства по поводу затягивания урегулирования конфликта.
Уважаемые  участники,
Уверен, что любое мероприятие, организованное в таком формате, помогает нам выявить сущность явлений, препятствующих  развитию человечества, и совместными усилиями находить выход из любых сложных ситуаций. Итак, еще раз приветствуя всех участников мероприятия, желаю всем нам полезных дискуссий.