Մարտի 5-ից Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի գլխավորած պատվիրակությունը գտնվում է Բելգիայում:
Աշխատանքային այցի առաջին օրը ԱՀ խորհրդարանի ղեկավարը Բրյուսելում այցելել է Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակ և հանդիպել կառույցի ղեկավար կազմի, ինչպես նաև ՀՅԴ Բելգիայի կոմիտեի, Հայ օգնության միության(ՀՕՄ), Համազգային մշակութային միության, ՀՅԴ Արամ Երկանյան Երիտասարդական միության, Հայկական մարմնամարզական ընդհանուր միության (ՀՄԸՄ) պատասխանատուների հետ:
Ներկայացնելով մասնակիցներին՝ Հայ դատի Եվրոպայի կառույցի ղեկավար Գասպար Կարապետյանը նշել է, որ հանդիպմանը մասնակցող կազմակերպությունների ներկայացուցիչներն իրենց առօրյա աշխատանքում առնչվում են Արցախի և համազգային օրակարգի այլ հարցերի, և այս տեսանկյունից կարևորել նման հանդիպումների պարբերականությունը:
Ողջունելով ներկաներին՝ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել Բելգիայում գործող հայկական կառույցների ջանքերը՝ Արցախը ներկայացնելու առումով, և ընդգծել անցած տարիների ընթացքում դրանց՝ ԱՀ Ազգային ժողովի հետ ձևավորված համագործակցության կարևորությունը:
Իր խոսքում խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք փոխգործակցության շարունակական զարգացմանը, համահայկական ներուժը արդյունավետ օգտագործելու քայլերին, ադրբեջանաղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացին Արցախի մասնակցությանը, կադրերի պատրաստման ուղղութամբ հետագա համագործակցությանը և Արցախի՝ եվրոպական երկրների խորհրդարանների ու միջխորհրդարանական կազմակերպությունների հետ տարվող աշխատանքներին վերաբերող թեմաների:
Այնուհետև Աժ նախագահը պատասխանել է ներկաների հարցերին:
Աշոտ Ղուլյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում են՝ ԱՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանը և ԱՀ ԱԺ նախագահի օգնական Գեղամ Ստեփանյանը:

С 5-го марта делегация, возглавляемая Председателем Национального Собрания Нагорно-Карабахской республики Ашотом Гуляном, находится в Бельгии.
В первый день рабочего визита глава Парламента Республики Арцах посетил Европейский офис Ай-Дата в Брюсселе и встретился с руководством организации, с ответственным персоналом бельгийского комитета АРФ, Общества милосердия Армении, Общенационального культурного союза, Союза молодежи АРФ им. Арама Ерканяна, Всеобщего Армянского Физкультурного союза Армении (ВАФС).
Представляя участников в своем выступлении, глава национального комитета Ай-Дата Европы, Гаспар Карапетян отметил, что представители организаций, принимающих участие во встрече, занимаются вопросами Арцаха и другими вопросами, имеющими общенациональное значение и, в этом контексте, подчеркнул важность частых встреч.
В приветственном слове Председатель НС высоко оценил усилия действующих в Бельгии армянских организаций, которые представляют Арцах, и подчеркнул важность их сотрудничества с Национальным Собранием Республики Арцах в последние годы.
В своем выступлении глава парламента коснулся непрерывного развития партнерства Армения-Арцах-Диаспора, шагов по эффективному использованию общеармянского потенциала, участия Арцаха в переговорном процессе по урегулированию карабахского конфликта, дальнейшего сотрудничества в области подготовки кадров и тем, связанных с работой Арцаха, с Европейским парламентом и межпарламентскими организациями.
Затем Председатель НС ответил на вопросы участников.
В состав делегации, возглавляемой Ашотом Гуляном, вошли заместитель министерства иностранных дел Республики Арцах Армине Алексанян и помощник председателя Национального Собрания Республики Арцах Гегам Степанян.