Մարտի 5-ից Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի գլխավորած պատվիրակությունը գտնվում է Բելգիայում:
Աշխատանքային այցի առաջին օրը ԱՀ խորհրդարանի ղեկավարը Բրյուսելում այցելել է Եվրոպայի Հայ դատի գրասենյակ և հանդիպել կառույցի ղեկավար կազմի, ինչպես նաև ՀՅԴ Բելգիայի կոմիտեի, Հայ օգնության միության(ՀՕՄ), Համազգային մշակութային միության, ՀՅԴ Արամ Երկանյան Երիտասարդական միության, Հայկական մարմնամարզական ընդհանուր միության (ՀՄԸՄ) պատասխանատուների հետ:
Ներկայացնելով մասնակիցներին՝ Հայ դատի Եվրոպայի կառույցի ղեկավար Գասպար Կարապետյանը նշել է, որ հանդիպմանը մասնակցող կազմակերպությունների ներկայացուցիչներն իրենց առօրյա աշխատանքում առնչվում են Արցախի և համազգային օրակարգի այլ հարցերի, և այս տեսանկյունից կարևորել նման հանդիպումների պարբերականությունը:
Ողջունելով ներկաներին՝ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել Բելգիայում գործող հայկական կառույցների ջանքերը՝ Արցախը ներկայացնելու առումով, և ընդգծել անցած տարիների ընթացքում դրանց՝ ԱՀ Ազգային ժողովի հետ ձևավորված համագործակցության կարևորությունը:
Իր խոսքում խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք փոխգործակցության շարունակական զարգացմանը, համահայկական ներուժը արդյունավետ օգտագործելու քայլերին, ադրբեջանաղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացին Արցախի մասնակցությանը, կադրերի պատրաստման ուղղութամբ հետագա համագործակցությանը և Արցախի՝ եվրոպական երկրների խորհրդարանների ու միջխորհրդարանական կազմակերպությունների հետ տարվող աշխատանքներին վերաբերող թեմաների:
Այնուհետև Աժ նախագահը պատասխանել է ներկաների հարցերին:
Աշոտ Ղուլյանի գլխավորած պատվիրակության կազմում են՝ ԱՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանը և ԱՀ ԱԺ նախագահի օգնական Գեղամ Ստեփանյանը:

The delegation headed by the President of the Artsakh Republic National Assembly Ashot Ghoulyan is in Belgium from March 5.
On the first day of his working visit, the Head of the Parliament visited the European Armenian Federation for Justice and Democracy (EAFJD) office in Brussels and met with the staff of the structure, as well as the ARFD Belgian Committee, Armenian Relief Society (ARS), All-Armenian Cultural Association, Aram Yerkanyan ARF Youth Union, Armenian General Athletic Association responsible staff.
Presenting the participants, Gaspar Karapetyan, the head of the Armenian ARF office in Europe noted that representatives of the organizations participating in the meeting are related to Artsakh and other issues of the pan-national agenda in their daily work and from this point of view highlighted the importance of frequency of such meetings.
Welcoming the participants, President of the National Assembly highly assessed the efforts of the Armenian organizations operating in Belgium in terms of presenting Artsakh and emphasized the importance of cooperation with the Artsakh Republic National Assembly over the past years.
In his speech the Head of the Parliament touched upon continuous the development of the Armenia-Artsakh-Diaspora partnership, the steps to effectively use the pan-Armenian potential, participation of Artsakh in the negotiation process on the Azerbaijani-Karabakh conflict, future cooperation in the training of staff and topics related to the work of Artsakh with European parliament and inter-parliamentary organizations.
Then the NA President answered the questions of the participants.
The delegation headed by Ashot Ghoulyan includes Deputy Foreign Minister of the Republic of Artsakh Armine Alexanyan and Gegham Stepanyan, Assistant to the Head of the National Assembly of the Republic of Artsakh.