Արցախի Հանրապետության 6-րդ գումարման Ազգային ժողովը փետրվարի 27-ին հրավիրել է 9-րդ նստաշրջանի առաջին նիստը:
Աժ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, բացելով նիստը, անդրադարձել է հայ նորագույն պատմության մեջ փետրվար ամսվա, ինչպես փառահեղ, այնպես էլ ողբերգական իրադարձություններին: Այս համատեքստում ընդգծվել է 31 տարի առաջ ազգային ինքնությունը պահպանելու ու պետականությունը վերականգնելու պահանջով սկիզբ առած Ղարաբաղյան շարժման կարևորությունը և հիշատակվել Սումգայիթ քաղաքում ադրբեջանական իշխանությունների կողմից իրականացված հայ բնակչության կոտորածի փաստը: Խորհրդարանը մեկ րոպե լռությամբ հարգել է ադրբեջանական վայրագություններին զոհ գնացած հայրենակիցների հիշատակը:
ԱԺ նախագահը նաև ողջունել է նիստին մասնակից Արցախի պետական համալսարանի քաղաքագիտություն և թարգմանչական գործ բաժինների ուսանողներին, ովքեր փորձուսուցում են անցնում հանրապետության օրենսդիր մարմնում, ու մաղթել մասնագիտական կարողությունների կատարելագործում և ակտիվ մասնակցություն՝ հայրենիքին ծառայելու գործում:
Հունվար-փետրվար ամիսներին Ազգային ժողովի գործունեությունն ամփոփելուց հետո, Աշոտ Ղուլյանը հայտարարել է 9-րդ նստաշրջանը բացված, որից հետո խորհրդարանը հաստատել է իններորդ նստաշրջանի և փետրվարի 27-ի նիստի օրակարգերը:
Հաջորդիվ Ազգային ժողովը լսել է ԼՂՀ քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահ Բորիս Առուշանյանի տեղեկությունը՝ խորհրդի՝ 2018թ. գործունեության մասին:
Անդրադառնալով օրենսդրական նախագծերին՝ խորհրդարանը քննարկել է Արցախի Հանրապետության Արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանի ներկայացրած՝ «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վարչական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Բնակչության բժշկական օգնության և սպասարկման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթը, որի ընդունմամբ առաջարկվում է ԼՂՀ քրեական դատավարության, ԼՂՀ քաղաքացիական դատավարության, ԼՂՀ վարչական դատավարության օրենսգրքերով կարգավորվող իրավահարաբերությունները համապատասխանեցնել Արցախի Հանրապետության Սահմանադրությամբ ամրագրված հիմնադրույթներին:
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ստանալուց հետո խորհրդարանը կողմ է քվեարկել նախագծին:
Արդարադատության նախարարը այնուհետև ներկայացրել է «Օպերատիվ-հետախուզական գործունեության մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերը: Հեղինակի խոսքով՝ առաջարկվող փոփոխությունները նպատակ ունեն ապահովել արդարության պատշաճ իրականացման և մարդու իրավունքների պաշտպանության միջև հավասարակշռությունը: Նախագծով առաջին անգամ սահմանվել են օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն հասկացությունը, խնդիրները, սկզբունքները, իրավունքներն ու պարտականությունները, օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմինները և այլ իրավական դրույթներ:
ԱԺ պետական-իրավական հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանն այս նախագծի վերաբերյալ ևս ներկայացրել է դրական եզրակացություն, որից հետո խորհրդարանն օրենքն ընդունել է առաջին ընթերցմամբ:
Հաջորդը «Դատախազության մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծն էր, որի ընդունմամբ, նախարարի խոսքով, կվերացվի դատախազների և քննիչների թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկվելուն հավակնող անձի իրավունքների սահմանափակումը: Դրական եզրակացությամբ խորհրդարանը քննարկել և ընդունել է օրենքը:
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահի վարձատրության, սպասարկման և անվտանգության ապահովման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագիծն Ազգային ժողովի քննարկմանն է ներկայացրել պատգամավոր Ալյոշա Գաբրիելյանը: Հեղինակի փոխանցմամբ՝ այն նպատակ ունի կարգավորել պաշտոնաթող նախագահներին ընձեռնված արտոնություններից օգտվելու պայմանները:
Նախագծի վերաբերյալ հարակից զեկույցով հանդես է եկել ԱՀ նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետ-աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Արայիկ Լազարյանը: Վերջինս նշել է, որ գործադիր իշխանությունը նախագծին տվել է բացասական եզրակացություն, քանի որ անընդունելի է համարում առաջարկվող փոփոխությունը՝ հաշվի առնելով, որ օրենքի 6-րդ հոդվածում ամրագրված նախագահի երաշխիքները սահմանված են Սահմանադրությամբ, որպես պետության գլուխ Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնաթողությունից հետո՝ իր կարգավիճակին համարժեք: Գործադիր իշխանության ներկայացուցչի խոսքով՝ դրանց տրամադրումը որևէ առնչություն չունի պաշտոնաթող նախագահի՝ Արցախի Հանրապետությունում մշտապես բնակվելու հանգամանքով:
ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի եզրակացությունը դրական էր՝ որոշ վերապահումներով: Խորհրդարանը 9 կողմ, 0 դեմ և 0 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ մերժել է օրենքի ընդունումը:
«Պետական կենսաթոշակների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ԱԺ քննարկմանն է ներկայացրել աշխատանքի, սոցիալական հարցերի և վերաբնակեցման նախարար Սամվել Ավանեսյանը:
Նախարարի խոսքով՝ նախագծով առաջարկվում է պետական կենսաթոշակային ապահովության համակարգում ներդնել նոր գործիք՝ նվազագույն կենսաթոշակի չափ, որը սահմանելու լիազորությունը կվերապահվի Արցախի Հանրապետության կառավարությանը: Արդյունքում կբարձրացվեն 3 332 անձանց կենսաթոշակների չափերը՝ հավասարեցվելով 25 000դրամի:
Խորհրդարանը հավանություն է տվել սույն օրենքի ընդունմանը՝ հիմք ընդունելով ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
Ընդմիջումից հետո, ԱԺ կանոնակարգ օրենքի համաձայն, տեղի է ունեցել օրենսդիր-գործադիր հարցուպատասխանի ընթացակարգ, որի ընթացքում կառավարության ներկայացուցիչները պատասխանել են բնագիտական մասնագիտությունների զարգացմանը, կադաստրային գնահատման աշխատանքներին, Քաշաթաղի շրջանի ջրամատակարարմանը և բնակարանաշինությանը, քրեակատարողական հիմնարկներին, վարկային տոկոսադրույքներին, սպորտի ոլորտում պետական աջակցությանը, առողջապահության ոլորտում որոշ ծառայությունների պայմաններին և դրոշմանիշային վճարներին վերաբերող պատգամավորների հարցերին:
Պատգամավորական հայտարարությամբ հանդես են եկել Էրիկ Հարությունյանը, Հայկ Խանումյանը, Գագիկ Բաղունցը, Ռամելա Դադայանը, Վարդգես Բաղրյանը, Դավիթ Իշխանյանը, Ռոբերտ Ղահրամանյանը, Ալյոշա Գաբրիելյանը, Արպատ Ավանեսյանը, Արամ Գրիգորյանը, Գեղամ Ստեփանյանը և Արթուր Թովմասյանը:

Национальное собрание Республики Арцах 6-го созыва 27-го февраля созвало первое заседание 9-ой сессии.
Открывая заседание, председатель НС Ашот Гулян коснулся как блистательных страниц, так и трагических событий новейшей истории Армении, имевших место в феврале. В этом контексте была отмечена важность Карабахского движения, начавшегося 31 год назад с требования сохранения национальной идентичности и восстановления государственности, был упомянут факт осуществленной азербайджанскими властями резни армянского населения города Сумгаит. Парламент минутой молчания почтил память соотечественников, ставших жертвами азербайджанских варварств.
Председатель НС также поприветствовал присутствующих на заседании студентов по специальности «Политология» и «Переводческое дело» Арцахского государственного университета, проходящих практику в парламенте республики, и пожелал совершенствования профессиональных навыков и активного участия в деле служения родине.
Подытожив деятельности Национального собрания за январь-февраль, Ашот Гулян объявил 9-ую сессию открытой, после чего парламент утвердил повестки девятой сессии и сегодняшнего заседания.
Затем Национальное собрание заслушало информацию председателя Совета гражданской службы НКР Бориса Арушаняна о деятельности Совета за 2018 год.
Перейдя к законодательным проектам, парламент рассмотрел представленный министром юстиции Республики Арцах Араратом Даниеляном пакет проектов законов Республики Арцах «О внесении изменений и дополнений в Кодекс уголовного судопроизводства Нагорно-Карабахской Республики», «О внесении изменений и дополнений в Кодекс гражданского судопроизводства Нагорно-Карабахской Республики», «О внесении изменений и дополнений в Кодекс административного судопроизводства Нагорно-Карабахской Республики», «О внесении изменения в Уголовный кодекс Нагорно-Карабахской Республики», «О внесении изменения в закон НКР "О медицинской помощи и обслуживании населения"», принятием которого предлагается привести регулируемые по Кодексу уголовного судопроизводства НКР, Кодексу гражданского судопроизводства НКР и Кодексу административного судопроизводства НКР правоотношения в соответствие с закрепленными в Конституции Республики Арцах положениями.
Получив положительное заключение постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам, парламент принял проект.
Затем министр юстиции представил проекты законов Республики Арцах «Об оперативно-розыскной деятельности» и «О внесении изменения в Кодекс уголовного судопроизводства Нагорно-Карабахской Республики». По словам автора, предлагаемые изменения имеют целью обеспечить баланс между надлежащим осуществлением правосудия и защитой прав человека. По проекту впервые определяются понятие оперативно-розыскная деятельность, задачи, принципы, права и обязанности, органы, осуществляющие оперативно-розыскную деятельность, и другие правовые положения.
Председатель постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам Овик Дживанян представил положительное заключение по проекту, после чего парламент принял закон в первом чтении.
Принятием проекта закона Республики Арцах «О внесении изменений и дополнений в закон Республики Арцах "О прокуратуре"» , как отметил министр, будет снято ограничение прав лица, претендующего на включение в список кандидатур прокуроров и следователей. Получив положительное заключение, парламент рассмотрел и принял закон.
Законопроект «О внесении изменений в закон НКР "Об оплате, обслуживании и обеспечении безопасности президента Нагорно-Карабахской Республики"» представил на рассмотрение Национального собрания депутат Алеша Габриелян. По сообщению автора, он нацелен на регулирование условий пользования льготами, предоставляемыми отставным президентам.
С содокладом относительно проекта выступил начальник управления делами правительства аппарата Президента РА - первый заместитель руководителя аппарата Араик Лазарян. Он отметил, что исполнительная власть дала отрицательное заключение проекту, поскольку считает неприемлемым предлагаемое изменение, учитывая, что гарантии президенту, закреплённые в статье 6 закона, установлены Конституцией - после отставки президента Республики Арцах как главы государства, соразмерно его статусу. По словам представителя исполнительной власти, их предоставление не имеет какого-либо отношения к обстоятельству постоянного проживания отставного президента в Республике Арцах.
Заключение постоянной комиссии по социальным вопросам и здравоохранению было положительным с некоторыми оговорками. Соотношением голосов 9-«за», 0-«против» и 0 воздержавшихся парламент отклонил принятие закона.
Проект закона «О внесении дополнений и изменений в закон НКР "О государственным пенсиях"» представил на рассмотрение НС министр труда, социальных вопросов и миграции Самвел Аванесян.
По словам министра, по проекту предлагается внедрить в системе государственного пенсионного обеспечения новый механизм – размер минимальной пенсии, полномочие установления которого будет возложено на правительство Республики Арцах. В результате повысятся размеры пенсий 3332 лиц, приравнявшись к 25000 драмов.
Парламент одобрил принятие данного закона, принимая за основу положительное заключение постоянной комиссии НС по социальным вопросам и здравоохранению.
После перерыва согласно Регламенту НС, состоялась процедура вопросов-ответов между законодательной и исполнительной властями, в ходе которой представители правительства ответили на вопросы депутатов касательно развития естественных специальностей, работ по кадастровой оценке, водоснабжения и квартирного строительства в Кашатагском районе, уголовно-исполнительных учреждений, процентных ставок по кредитам, государственного содействия в сфере спорта, условий предоставления некоторых услуг в сфере здравоохранения, обязательных гербовых сборов.
С депутатскими заявлениями выступили Эрик Арутюнян, Айк Ханумян, Гагик Багунц, Рамела Дадаян, Вардгес Багирян, Давид Ишханян, Роберт Каграманян, Алеша Габриелян, Арпат Аванесян, Арам Григорян, Гегам Степанян и Артур Товмасян.