Արցախի Հանրապետության 6-րդ գումարման Ազգային ժողովը փետրվարի 27-ին հրավիրել է 9-րդ նստաշրջանի առաջին նիստը:
Աժ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, բացելով նիստը, անդրադարձել է հայ նորագույն պատմության մեջ փետրվար ամսվա, ինչպես փառահեղ, այնպես էլ ողբերգական իրադարձություններին: Այս համատեքստում ընդգծվել է 31 տարի առաջ ազգային ինքնությունը պահպանելու ու պետականությունը վերականգնելու պահանջով սկիզբ առած Ղարաբաղյան շարժման կարևորությունը և հիշատակվել Սումգայիթ քաղաքում ադրբեջանական իշխանությունների կողմից իրականացված հայ բնակչության կոտորածի փաստը: Խորհրդարանը մեկ րոպե լռությամբ հարգել է ադրբեջանական վայրագություններին զոհ գնացած հայրենակիցների հիշատակը:
ԱԺ նախագահը նաև ողջունել է նիստին մասնակից Արցախի պետական համալսարանի քաղաքագիտություն և թարգմանչական գործ բաժինների ուսանողներին, ովքեր փորձուսուցում են անցնում հանրապետության օրենսդիր մարմնում, ու մաղթել մասնագիտական կարողությունների կատարելագործում և ակտիվ մասնակցություն՝ հայրենիքին ծառայելու գործում:
Հունվար-փետրվար ամիսներին Ազգային ժողովի գործունեությունն ամփոփելուց հետո, Աշոտ Ղուլյանը հայտարարել է 9-րդ նստաշրջանը բացված, որից հետո խորհրդարանը հաստատել է իններորդ նստաշրջանի և փետրվարի 27-ի նիստի օրակարգերը:
Հաջորդիվ Ազգային ժողովը լսել է ԼՂՀ քաղաքացիական ծառայության խորհրդի նախագահ Բորիս Առուշանյանի տեղեկությունը՝ խորհրդի՝ 2018թ. գործունեության մասին:
Անդրադառնալով օրենսդրական նախագծերին՝ խորհրդարանը քննարկել է Արցախի Հանրապետության Արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանի ներկայացրած՝ «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վարչական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Բնակչության բժշկական օգնության և սպասարկման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթը, որի ընդունմամբ առաջարկվում է ԼՂՀ քրեական դատավարության, ԼՂՀ քաղաքացիական դատավարության, ԼՂՀ վարչական դատավարության օրենսգրքերով կարգավորվող իրավահարաբերությունները համապատասխանեցնել Արցախի Հանրապետության Սահմանադրությամբ ամրագրված հիմնադրույթներին:
Պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ստանալուց հետո խորհրդարանը կողմ է քվեարկել նախագծին:
Արդարադատության նախարարը այնուհետև ներկայացրել է «Օպերատիվ-հետախուզական գործունեության մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերը: Հեղինակի խոսքով՝ առաջարկվող փոփոխությունները նպատակ ունեն ապահովել արդարության պատշաճ իրականացման և մարդու իրավունքների պաշտպանության միջև հավասարակշռությունը: Նախագծով առաջին անգամ սահմանվել են օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն հասկացությունը, խնդիրները, սկզբունքները, իրավունքներն ու պարտականությունները, օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմինները և այլ իրավական դրույթներ:
ԱԺ պետական-իրավական հանձնաժողովի նախագահ Հովիկ Ջիվանյանն այս նախագծի վերաբերյալ ևս ներկայացրել է դրական եզրակացություն, որից հետո խորհրդարանն օրենքն ընդունել է առաջին ընթերցմամբ:
Հաջորդը «Դատախազության մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծն էր, որի ընդունմամբ, նախարարի խոսքով, կվերացվի դատախազների և քննիչների թեկնածությունների ցուցակում ընդգրկվելուն հավակնող անձի իրավունքների սահմանափակումը: Դրական եզրակացությամբ խորհրդարանը քննարկել և ընդունել է օրենքը:
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահի վարձատրության, սպասարկման և անվտանգության ապահովման մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագիծն Ազգային ժողովի քննարկմանն է ներկայացրել պատգամավոր Ալյոշա Գաբրիելյանը: Հեղինակի փոխանցմամբ՝ այն նպատակ ունի կարգավորել պաշտոնաթող նախագահներին ընձեռնված արտոնություններից օգտվելու պայմանները:
Նախագծի վերաբերյալ հարակից զեկույցով հանդես է եկել ԱՀ նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետ-աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Արայիկ Լազարյանը: Վերջինս նշել է, որ գործադիր իշխանությունը նախագծին տվել է բացասական եզրակացություն, քանի որ անընդունելի է համարում առաջարկվող փոփոխությունը՝ հաշվի առնելով, որ օրենքի 6-րդ հոդվածում ամրագրված նախագահի երաշխիքները սահմանված են Սահմանադրությամբ, որպես պետության գլուխ Արցախի Հանրապետության նախագահի պաշտոնաթողությունից հետո՝ իր կարգավիճակին համարժեք: Գործադիր իշխանության ներկայացուցչի խոսքով՝ դրանց տրամադրումը որևէ առնչություն չունի պաշտոնաթող նախագահի՝ Արցախի Հանրապետությունում մշտապես բնակվելու հանգամանքով:
ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի եզրակացությունը դրական էր՝ որոշ վերապահումներով: Խորհրդարանը 9 կողմ, 0 դեմ և 0 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ մերժել է օրենքի ընդունումը:
«Պետական կենսաթոշակների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը ԱԺ քննարկմանն է ներկայացրել աշխատանքի, սոցիալական հարցերի և վերաբնակեցման նախարար Սամվել Ավանեսյանը:
Նախարարի խոսքով՝ նախագծով առաջարկվում է պետական կենսաթոշակային ապահովության համակարգում ներդնել նոր գործիք՝ նվազագույն կենսաթոշակի չափ, որը սահմանելու լիազորությունը կվերապահվի Արցախի Հանրապետության կառավարությանը: Արդյունքում կբարձրացվեն 3 332 անձանց կենսաթոշակների չափերը՝ հավասարեցվելով 25 000դրամի:
Խորհրդարանը հավանություն է տվել սույն օրենքի ընդունմանը՝ հիմք ընդունելով ԱԺ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը:
Ընդմիջումից հետո, ԱԺ կանոնակարգ օրենքի համաձայն, տեղի է ունեցել օրենսդիր-գործադիր հարցուպատասխանի ընթացակարգ, որի ընթացքում կառավարության ներկայացուցիչները պատասխանել են բնագիտական մասնագիտությունների զարգացմանը, կադաստրային գնահատման աշխատանքներին, Քաշաթաղի շրջանի ջրամատակարարմանը և բնակարանաշինությանը, քրեակատարողական հիմնարկներին, վարկային տոկոսադրույքներին, սպորտի ոլորտում պետական աջակցությանը, առողջապահության ոլորտում որոշ ծառայությունների պայմաններին և դրոշմանիշային վճարներին վերաբերող պատգամավորների հարցերին:
Պատգամավորական հայտարարությամբ հանդես են եկել Էրիկ Հարությունյանը, Հայկ Խանումյանը, Գագիկ Բաղունցը, Ռամելա Դադայանը, Վարդգես Բաղրյանը, Դավիթ Իշխանյանը, Ռոբերտ Ղահրամանյանը, Ալյոշա Գաբրիելյանը, Արպատ Ավանեսյանը, Արամ Գրիգորյանը, Գեղամ Ստեփանյանը և Արթուր Թովմասյանը:

February 27, the Republic of Artsakh NA of the 6th convocation convened the first sitting of the 9th session.
Opening the meeting, The NA President Ashot Ghoulyan touched upon the events of February in the modern Armenian history, both glorious and tragic events. In this context, the importance of the Karabakh Movement, which started 31 years ago with the demand to preserve the national identity and restore the statehood, was mentioned and the fact of the massacre of the Armenian population carried out by the Azerbaijani authorities in Sumgait. The parliament respected the memory of the compatriots who have fallen victim of the Azeri aggression with a minute of silence.
The NA President also welcomed the students of the Artsakh State University Department of Political Science and Translation Studies participating in the sitting, who are passing the internship in the legislative body of the Republic and wished them improvement of the capacity building skills and active participation in serving their homeland.
Summarizing the activity of the National Assembly in January-February, Ashot Ghulyan announced the 9th session open, after which the parliament approved the agenda of the ninth session and the February 27 sitting.
Then National Assembly heard the Communication of the Chairman of the NKR Civil Service Council, Boris Arushanyan on the Council activities in 2018.
Turning to the legislative draft, the parliament discussed a package of draft laws of the Artsakh Republic, submitted by the Minister of Justice Ararat Danielyan,'' On Amendments and Addenda to the Criminal Procedure Code of the Nagorno Karabakh Republic'', ''On Amendments and Addenda to the Civil Procedure Code of the Republic of Nagorno Karabakh'', ''On Amendments and Addenda to the Administrative Procedure Code of the Nagorno Karabakh Republic'', ''On Amendments to the Criminal Code of the Nagorno Karabakh Republic'', ''On Amendments to the NKR on Medical Care and Service for the Population “, “On Amendment to the Law " , with the acceptance of which it is proposed to bring legal relations regulated by the Code of Criminal Procedure of the NKR, the Code of Civil Procedure of the NKR and the Code of Administrative Procedure of the NKR in accordance with the provisions of the Constitution of the Artsakh Republic.
After receiving the endorsement of the Standing Committee on State and Legal Affairs, the parliament voted for the draft. The Minister of Justice then presented the draft laws "On Operational Investigative Activities" of the Republic of Artsakh "On Amendments to the Criminal Procedure Code of the Nagorno-Karabakh Republic". According to the author, the proposed amendments aim to ensure the balance between the proper administration of justice and the protection of human rights. For the first time, the concept of operational-investigative activities”, tasks, principles, rights and responsibilities, operative-intelligence-making bodies and other legal provisions have been defined in the draft.
Hovik Jivanyan, Chairman of the NA Standing Committee on State and Legal Affairs, also submitted a positive conclusion on the draft, after which the parliament passed the law in the first reading.
Next was the draft law of the Artsakh Republic "On Making Amendments and Addenda to the Artsakh Republic Law on Prosecutor's Office", which, according to the minister, will be abolished by the restriction of the rights of the person claiming to be included in the list of prosecutors and investigators. With a positive conclusion the parliament has discussed and adopted the law.
MP Alyosha Gabrielyan presented the draft law on Making Amendments to the NKR Law on payment, Servicing and Security of the President of the Nagorno Karabakh Republic. According to the author, it aim at regulate the terms of privileges granted to the retired presidents.
A co-report has been made by Araik Lazaryan, head of the Administration of Governmental Affairs of the President’s Office – first deputy head of the President’s Office. The latter noted, that the executive power gave the project a negative conclusion, since the proposed amendment is unacceptable, taking into account that the President's guarantees laid down in Article 6 of the Law are defined by the Constitution. Guarantees to the president, as the head of state after resigning from the post of the Artsakh Republic President, are commensurate with his status. According to the representative of the executive power, their provision does not have anything to do with the circumstance of the permanent residence of the retired President in the Artsakh Republic.
The conclusion of the NA Standing Committee on Social Affairs and Health was positive, with some reservations. The parliament has denied the adoption of the law in the ratio of 9 for, 0 against and 0 abstentions.
Minister of Labor, Social Affairs and Resettlement Minister Samvel Avanesyan presented the draft law "On Making Amendments and Addenda to the NKR Law on State Pensions".
According to the minister, the draft proposes to introduce a new mechanism in the state pension system, the size of the minimum pension which will be assigned to the Government of the Republic of Artsakh. As a result, the size of pensions of 3,332 persons will increase, equating to 25,000 drams.
The Parliament has approved the adoption of this law based on the endorsement of the NA Standing Committee on Social Affairs and Health Care.
After the brake, a legislative and executive inquiry procedure was held during which the government representatives responded to the development of natural sciences, cadastral assessment, Kashatagh region water supply and housing construction, penal institutions, interest rates on loans, state assistance in the field of sports, conditions for the provision of certain health services, mandatory stamp duties.