ԱՐՑԱԽԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎբԻ ԽՄԲԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ
Երեսունմեկ տարի առաջ՝ 1988 թվականի փետրվարի 27-29-ը, Սումգայիթ քաղաքում ադրբեջանական իշխանությունների կողմից իրականացվեց հայ բնակչության կոտորած և բռնի տեղահանություն: Միայն ազգային պատկանելիության համար դաժանաբար սպանվեցին հարյուրավոր և բռնությամբ տեղահանվեցին հազարավոր հայեր, մեծամասամբ՝ կանայք, երեխաներ և ծերեր:
Ցեղասպանության ալիքը տարածվեց Գանձակում, Բաքվում, Հյուսիսային Արցախի և Ադրբեջանի մյուս հայաբնակ վայրերում: Հայ փոքրամասնության դեմ 1988-1990թթ. հետևողականորեն և նույն ձեռագրով կրկնվող հանցագործությունները Բաքվի իշխանությունների համար վերածվեցին պաշտոնական քաղաքականության՝ բնաջնջման իրական սպառնալիք դառնալով Ադրբեջանի բնիկ հայ համայնքի և Լեռնային Ղարաբաղի հայության համար: Հենց ազգային արժանապատվության և ոտնահարված իրավունքների վերականգնման, ինքնության պահպանմանն էր ուղղված համաժողովրդական ազատագրական շարժումը, որն այդ նույն օրերին թափ էր առնում Արցախում:
Հարգանքի տուրք մատուցելով սումգայիթյան կոտորածին զոհ գնացած մեր հայրենակիցների հիշատակին և դատապարտելով խտրականության, անհանդուրժողականության և այլատյացության ցանկացած դրսևորում՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները և անկախ պատգամավորները.
պնդում են, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացված ցեղասպանական ակտերի անպատժելիությունը հանգեցրեց զանգվածային նոր հանցագործությունների և Արցախի ժողովրդի դեմ պատերազմների,
վերահաստատում են հանձնառությունը՝ բռնությունների և տեղահանման ենթարկված ադրբեջանահայության իրավունքների վերականգնման հարցում,
հորդորում են միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին ճանաչել ու դատապարտել սումգայիթյան ցեղասպանությունը,
կոչ են անում, որպեսզի Ադրբեջանն առերեսվի սեփական անցյալին, հրաժարվի պատերազմական հռետորաբանությունից ու դադարեցնի ցայսօր շարունակվող հայատյացության պետական քաղաքականությունը:

FACTIONS AND INDEPENDENT MPs OF THE NATIONAL ASSEMBLY OF THE ARTSAKH REPUBLIC
Thirty-one years ago, on 27-29 February 1988, Azerbaijani authorities carried out massacre and forced deportation of the Armenian population in Sumgait. Only for national affiliation, hundreds of Armenians were brutally killed and thousands of Armenians, mostly women, children and elderly people, were forcibly deported.
The wave of genocide spread in Gandzak, Baku, North Artsakh and other Armenian populated areas of Azerbaijan. In 1988-1990, consistent and repeated crimes with the same signature against the Armenian minority, turned into official policy for the Baku authorities. That was a real threat to the extermination of the Azerbaijani indigenous Armenian community and Nagorno Karabakh Armenians. It was the national liberation movement that was aimed at restoring national dignity and violated rights, preserving its identity, which in those days stirred up in Artsakh.
Paying tribute to the memory of our compatriots who fell victim to the massacres in Sumgait and condemning any manifestation of discrimination, intolerance and xenophobia, the factions and independent MPs of the National Assembly of the Artsakh Republic:
insist that impunity of acts of genocide committed by Azerbaijan led to massive new crimes and war against the people of Artsakh,
reaffirm their commitment to the restoration of the rights of Armenians of Azerbaijan who were exposed to violence and deportation,
urge international human rights organizations to recognize and condemn the Sumgait genocide,
call upon Azerbaijan to face up to its own past, refuse war rhetoric and stop state-run policy of Armenophobia.