ԱՐՑԱԽԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎբԻ ԽՄԲԱԿՑՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ
Երեսունմեկ տարի առաջ՝ 1988 թվականի փետրվարի 27-29-ը, Սումգայիթ քաղաքում ադրբեջանական իշխանությունների կողմից իրականացվեց հայ բնակչության կոտորած և բռնի տեղահանություն: Միայն ազգային պատկանելիության համար դաժանաբար սպանվեցին հարյուրավոր և բռնությամբ տեղահանվեցին հազարավոր հայեր, մեծամասամբ՝ կանայք, երեխաներ և ծերեր:
Ցեղասպանության ալիքը տարածվեց Գանձակում, Բաքվում, Հյուսիսային Արցախի և Ադրբեջանի մյուս հայաբնակ վայրերում: Հայ փոքրամասնության դեմ 1988-1990թթ. հետևողականորեն և նույն ձեռագրով կրկնվող հանցագործությունները Բաքվի իշխանությունների համար վերածվեցին պաշտոնական քաղաքականության՝ բնաջնջման իրական սպառնալիք դառնալով Ադրբեջանի բնիկ հայ համայնքի և Լեռնային Ղարաբաղի հայության համար: Հենց ազգային արժանապատվության և ոտնահարված իրավունքների վերականգնման, ինքնության պահպանմանն էր ուղղված համաժողովրդական ազատագրական շարժումը, որն այդ նույն օրերին թափ էր առնում Արցախում:
Հարգանքի տուրք մատուցելով սումգայիթյան կոտորածին զոհ գնացած մեր հայրենակիցների հիշատակին և դատապարտելով խտրականության, անհանդուրժողականության և այլատյացության ցանկացած դրսևորում՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի խմբակցությունները և անկախ պատգամավորները.
պնդում են, որ Ադրբեջանի կողմից իրականացված ցեղասպանական ակտերի անպատժելիությունը հանգեցրեց զանգվածային նոր հանցագործությունների և Արցախի ժողովրդի դեմ պատերազմների,
վերահաստատում են հանձնառությունը՝ բռնությունների և տեղահանման ենթարկված ադրբեջանահայության իրավունքների վերականգնման հարցում,
հորդորում են միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություններին ճանաչել ու դատապարտել սումգայիթյան ցեղասպանությունը,
կոչ են անում, որպեսզի Ադրբեջանն առերեսվի սեփական անցյալին, հրաժարվի պատերազմական հռետորաբանությունից ու դադարեցնի ցայսօր շարունակվող հայատյացության պետական քաղաքականությունը:

Заявление фракций и независимых депутатов Национального собрания Республики Арцах в связи с 31-ой годовщиной резни армянского населения города Сумгаита
27 февраля 2019
ФРАКЦИЙ И НЕЗАВИСИМЫХ ДЕПУТАТОВ НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ РЕСПУБЛИКИ АРЦАХ
в связи с 31-ой годовщиной резни армянского населения города Сумгаита
Тридцать один год назад, 27-29-го февраля 1988 года, власти Азербайджана осуществили резню и насильственную депортацию в отношении армянского населения города Сумгаит. Лишь на почве своей национальной принадлежности жестоко были убиты сотни армян, тысячи армян, главным образом женщины, дети и пожилые люди, были насильственно депортированы.
Волна геноцида прокатилась в Гандзаке, Баку, Северном Арцахе и других армянонаселенных районах Азербайджана. Последовательно и с одинаковым почерком повторяющиеся в 1988-1990гг. преступления в отношении армянского меньшинства превратились для бакинских властей в официальную политику и стали реальной угрозой уничтожения для коренной армянской общины Азербайджана и армянства Нагорного Карабаха. Общенациональное освободительное движение, набиравшее в эти дни обороты в Арцахе, было направлено именно на восстановление национального достоинства и попранных прав, а также на сохранение идентичности.
Уважая память наших соотечественников, ставших жертвами резни в Сумгаите, и осуждая любое проявление дискриминации, нетерпимости и ксенофобии, фракции и независимые депутаты Национального собрания Республики Арцах:
утверждают, что безнаказанность геноцидальных актов, осуществленных Азербайджаном, привела к новым массовым преступлениям и войнам против народа Арцаха,
подтверждают приверженность восстановлению прав подвергшегося насилию и депортации армянства Азербайджана,