Փետրվարի 9-ին Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Արցախ ժամանած Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանին:
Ողջունելով ՀՀ խորհրդարանի նախագահին՝ Աշոտ Ղուլյանը մեկ անգամ ևս շնորհավորել է ԱԺ նախագահին բարձր և պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք: ԱՀ խորհրդարանի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ ՀՀ օրենսդիր մարմնի նոր կազմի հետ ծանոթությունների ճանապարհով կընդլայնվի նախորդ տարիներին ձևավորված համագործակցությունը:
Արարատ Միրզոյանը, շնորհակալություն հայտնելով հրավերի համար, կարևորել է երկկողմ հարաբերություններում առկա ավանդույթը, որի համաձայն ՀՀ ԱԺ նախագահները աշխատանքային առաջին այցը կատարում են Արցախ, և համոզմունք հայտնել, որ համատեղ ջանքերի ներդրմամբ երկու հայկական խորհրդարանների միջև հարաբերություններն ավելի կսերտանան:
Այնուհետև տեղի է ունեցել ընդլայնված կազմով հանդիպում՝ ՀՀ և ԱՀ խորհրդարանների նախագահների և ԱՀ ԱԺ պատգամավորների մասնակցությամբ:
Հայաստանի օրենսդիր մարմնի նախագահը կարևորել է համազգային խնդիրների շուրջ անկեղծ քննարկումների ձևաչափը և համատեղ եզրակացություններ անելու ու միասնական որոշումներ ընդունելու հանգամանքը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են բանակցային գործընթացի ներկա փուլին, Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններին, ՀՀ կառավարության ծրագրով կրթության և ՏՏ ոլորտներում իրականացվելիք աշխատանքներին, Արցախի և Հայաստանի միջև ռազմաքաղաքական համաձայնագրին վերաբերող հարցեր և հնչել առաջարկություններ:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ ԱՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ երկուստեք պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել քննարկել միջխորհրդարանական հանձնաժողովի առաջիկա նիստի կազմակերպման հնարավորությունները և նիստի օրակարգում ներառվելիք հարցերի շրջանակը:
Հաջորդիվ կայացել է ՀՀ ԱԺ նախագահի ճեպազրույցը:
Առավոտյան Արարատ Միրզոյանը տիկնոջ հետ այցելել է Ստեփանակերտի եղբայրական հուշահամալիր, հարգանքի տուրք մատուցել արցախյան պատերազմում զոհված նահատակների հիշատակին, այնուհետև Քրիստափոր Իվանյանի անվան ռազմական վարժարանում ծանոթացել ռազմաուսումնական հաստատության առօրյային և կրթական ծրագրերին: Օրվա երկրորդ կեսին Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահը Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի ղեկավարի ուղեկցությամբ այցելել է Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցի և շրջել Կերպարվեստի և Երկրաբանական թանգարաններում:

February 9, Ashot Ghoulyan, President of the National Assembly received the Republic of Armenia National Assembly President Ararat Mirzoyan, who arrived in Artsakh on a working visit.
Welcoming the Head of the RA Parliament, Ashot Ghoulyan once again congratulated the NA President on assuming the high and responsible position and wished him productive work. The Republic of Artsakh President of the Parliament expressed hope that through the acquaintance with the new staff of the legislative body of Armenia the cooperation formed during the previous years will be expanded.
Expressing gratitude for the invitation, Ararat Mirzoyan attached importance to the tradition existing in bilateral relations, according to which the RA NA Presidents make their first visits to Artsakh and expressed conviction that the cooperation between the two Armenian parliaments will be strengthened by the joint efforts.
Then there was an enlarged meeting with the participation of the Presidents of the Parliaments of the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh and parliamentarians of the Republic of Artsakh NA.
The President of the Armenian legislative body has underlined the importance of the format of frank discussions on the issues of national concern, joint conclusions and joint decisions.
The parties discussed the current stage of the negotiation process, foreign policy priorities of Armenia, the implementation of the government program of education and IT spheres, and made recommendations regarding the military agreement between Artsakh and Armenia.
Summing up the meeting, the Head of the National Assembly of the Republic of Artsakh, Ashot Ghoulyan noted that the sides reached an agreement to discuss the possibilities of organizing the upcoming session of the Inter-Parliamentary Committee and the scope of issues to be included in the agenda.
Then a briefing was held by the NA President of the Republic of Armenia.
In the morning, Ararat Mirzoyan and his wife visited the Stepanakert memorial complex, paid tribute to the memory of the soldiers killed in the Artsakh war, then at the military-sports lyceum named after Christopher Ivanyan got acquainted with everyday life and educational programs of the institution.
In the afternoon, the Head of the National Assembly of the Republic of Armenia, accompanied by the head of the Artsakh Republic Parliament, visited the Cathedral of Saint Christ the Savior, as well as the Museum of Fine Arts and the Museum of Geology in Shushi.