Փետրվարի 9-ին Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Արցախ ժամանած Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանին:
Ողջունելով ՀՀ խորհրդարանի նախագահին՝ Աշոտ Ղուլյանը մեկ անգամ ևս շնորհավորել է ԱԺ նախագահին բարձր և պատասխանատու պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք: ԱՀ խորհրդարանի ղեկավարը հույս է հայտնել, որ ՀՀ օրենսդիր մարմնի նոր կազմի հետ ծանոթությունների ճանապարհով կընդլայնվի նախորդ տարիներին ձևավորված համագործակցությունը:
Արարատ Միրզոյանը, շնորհակալություն հայտնելով հրավերի համար, կարևորել է երկկողմ հարաբերություններում առկա ավանդույթը, որի համաձայն ՀՀ ԱԺ նախագահները աշխատանքային առաջին այցը կատարում են Արցախ, և համոզմունք հայտնել, որ համատեղ ջանքերի ներդրմամբ երկու հայկական խորհրդարանների միջև հարաբերություններն ավելի կսերտանան:
Այնուհետև տեղի է ունեցել ընդլայնված կազմով հանդիպում՝ ՀՀ և ԱՀ խորհրդարանների նախագահների և ԱՀ ԱԺ պատգամավորների մասնակցությամբ:
Հայաստանի օրենսդիր մարմնի նախագահը կարևորել է համազգային խնդիրների շուրջ անկեղծ քննարկումների ձևաչափը և համատեղ եզրակացություններ անելու ու միասնական որոշումներ ընդունելու հանգամանքը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են բանակցային գործընթացի ներկա փուլին, Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթություններին, ՀՀ կառավարության ծրագրով կրթության և ՏՏ ոլորտներում իրականացվելիք աշխատանքներին, Արցախի և Հայաստանի միջև ռազմաքաղաքական համաձայնագրին վերաբերող հարցեր և հնչել առաջարկություններ:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ ԱՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ երկուստեք պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել քննարկել միջխորհրդարանական հանձնաժողովի առաջիկա նիստի կազմակերպման հնարավորությունները և նիստի օրակարգում ներառվելիք հարցերի շրջանակը:
Հաջորդիվ կայացել է ՀՀ ԱԺ նախագահի ճեպազրույցը:
Առավոտյան Արարատ Միրզոյանը տիկնոջ հետ այցելել է Ստեփանակերտի եղբայրական հուշահամալիր, հարգանքի տուրք մատուցել արցախյան պատերազմում զոհված նահատակների հիշատակին, այնուհետև Քրիստափոր Իվանյանի անվան ռազմական վարժարանում ծանոթացել ռազմաուսումնական հաստատության առօրյային և կրթական ծրագրերին: Օրվա երկրորդ կեսին Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ նախագահը Արցախի Հանրապետության խորհրդարանի ղեկավարի ուղեկցությամբ այցելել է Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցի և շրջել Կերպարվեստի և Երկրաբանական թանգարաններում:

9-го февраля председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян принял председателя Национального собрания Репспублики Армения Арарата Мирзояна, прибывшего с рабочим визитом в Арцах.
Приветствуя председателя парламента Республики Армения, Ашот Гулян еще раз поздравил председателя НС в связи с вступлением в высокую и ответственную должность и пожелал плодотворной работы. Руководитель парламента Республики Арцах выразил надежду на то, что путем знакомства с новым составом органа законодательной власти Республики Армения удастся расширить сформированное в предыдущие годы сотрудничество.
Арарат Мирзоян, выразив признательность за приглашение, в свою очередь отметил важность сложившейся в двусторонних отношениях традиции, по которой председатели НС Республики Армения свой первый рабочий визит совершают в Арцах. Он также выразил уверенность в том, что благодаря совместным усилиям отношения между парламентами двух армянских республик станут еще более тесными.
Затем состоялась встреча в расширенном составе – с участием председателей парламентов Республики Армения и Республики Арцах и депутатов НС Республики Арцах.
Руководитель парламента Армении отметил важность формата искренних обсуждений вокруг общенациональных проблем, совместных заключений и принятия единых решений.
В ходе встречи были обсуждены также вопросы, касающиеся нынешнего этапа переговорного процесса, приоритетов внешней политики Армении, работ, которые по программе правительства Республики Армения предстоит осуществить в сфере образования и информационных технологий, военно-политического соглашения между Арцахом и Арменией, а также были озвучены предложения.
Подводя итоги, председатель НС Республики Арцах Ашот Гулян отметил, что была достигнута двусторонняя договоренность обсудить возможности организации предстоящего заседания комиссии по межпарламентскому сотрудничеству и круг вопросов, которые будут внесены в повестку заседания.
Затем состоялся брифинг председателя НС Республики Армения.
Утром Арарат Мирзоян вместе с супругой посетил Степанакертский мемориальный комплекс, воздал дань уважения памяти погибших в Арцахской войне воинов, затем в военно-спортивном лицее имени Христофора Иваняна ознакомился с буднями и образовательными программами заведения.
Во второй половине дня председатель НС Республики Армения в сопровождении руководителя парламента Республики Арцах посетил Собор Святого Христа Спасителя, а также Музей изобразительного искусства и Музей геологии в Шуши.