Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովում այսօր հյուրընկալվել է ՀՀ խորհրդարանի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատվիրակությունը՝ կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի գլխավորությամբ:
Խմբակցության ղեկավար կազմի հետ զրույցի ընթացքում Արցախի խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը ողջունել է հյուրերին և շնորհավորել ՀՀ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում գրանցած հաջողության առթիվ, ինչպես նաև նշել, որ առաջին այցը կատարելով Արցախ՝ խմբակցությունը վերահաստատում է արդեն իսկ առկա հարաբերությունները պահպանելու և զարգացնելու պատրաստակամությունը:
Աշոտ Ղուլյանը կարևորել է երկու հայկական օրենսդիր մարմինների միջև փոխգործակցության շարունակական կատարելագործման անհրաժեշտությունը և հույս հայտնել, որ համատեղ աշխատանքի արդյունքում կընդլայնվեն խորհրդարանական դիվանագիտության շրջանակներն՝ ի շահ միասնական օրակարգում տեղ գտած հարցերի լուծման:
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանը, շնորհակալություն հայտնելով հյուրընկալության համար, նշել է, որ այցի նպատակն է նորընտիր պատգամավորներին ծանոթացնել Արցախի գործընկերների հետ և հստակեցնել առաջիկայում համազգային խնդիրների լուծման ուղղությամբ անելիքները:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև ՀՀ պատգամավորների կողմից միջազգային հարթակներում Արցախի խնդիրը համակողմանի ներկայացնելու և չճանաչվածության պայմաններում Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանությունը ապահովելու հարցը:
Այնուհետև տեղի է ունեցել ընդլայնված կազմով հանդիպում ԲՀ խմբակցության պատգամավորների և Արցախի օրենսդիրների մասնակցությամբ:
Արցախի խորհրդարանականների անունից ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ևս մեկ անգամ շնորհավորելով «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության նորընտիր պատգամավորներին, համոզմունք է հայտնել, որ խմբակցությունն ակտիվ գործունեությամբ շարունակելու է իր նպաստը բերել երկկողմ փոխշահավետ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը:
Խոսելով այցի մասին՝ Գագիկ Ծառուկյանն ընդգծել է համահայկական նշանակության հարցերը գործնական դաշտ տեղափոխելու և Արցախի միջազգային ճանաչման հարցում իր ղեկավարած խմբակցության հետևողական ջանքերն ակտիվացնելու անհրաժեշտությունը:
Հանդիպմանը ելույթներ են ունեցել ՀՀ ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նաիրա Զոհրաբյանը, ՀՀ ԱԺ տարածաշրջանային և եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Միքայել Մելքումյանը, ԱՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամ Գագիկ Բաղունցը, ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արթուր Թովմասյանը:

В Национальном собрании Республики Арцах сегодня приняли делегацию фракции НС Республики Армения «Процветающая Армения» во главе с руководителем партии Гагиком Царукяном.
В ходе беседы с руководящим составом фракции председатель парламента Республики Арцах Ашот Гулян поприветствовал гостей и поздравил с успехом на прошедших внеочередных парламентских выборах в Республике Армения, а также отметил, что, совершив свой первый визит в Арцах, фракция подтверждает готовность сохранить и продолжать развивать уже имеющиеся отношения.
Ашот Гулян отметил необходимость продолжительного совершенствования взаимодействия между законодательными органами двух армянских республик, выразив надежду на то, что в результате совместной работы удастся расширить рамки парламентской дипломатии во благо решения вопросов единой повестки.
Руководитель фракции «Процветающая Армения» Гагик Царукян, выразив признательность за прием, подчеркнул, что цель визита – познакомить новоизбранных депутатов с коллегами из Арцаха и уточнить предстоящие действия в направлении решения общенациональных вопросов.
В ходе встречи стороны обсудили также вопрос всестороннего представления депутатами Республики Армения арцахской проблемы на международных площадках и обеспечения защиты прав народа Арцаха в условиях непризнанности.
Затем состоялась встреча в расширенном составе – с участием депутатов фракции «Процветающая Армения» и фракций НС Арцаха.
Поздравив от имени парламентариев Арцаха новоизбранных депутатов фракции «Процветающая Армения», председатель НС Ашот Гулян выразил уверенность в том, что фракция продолжит своей активной деятельностью содействовать дальнейшему развитию двусторонних взаимовыгодных отношений.
Коснувшись своего визита, Гагик Царукян подчеркнул необходимость перенести вопросы общеармянской значимости в практическое русло и активизировать последовательные усилия возглавляемой им фракции в вопросе международного признания Арцаха.
На встрече с речью выступили председатель постоянной комиссии НС Республики Армения по защите прав человека и общественным вопросам Наира Зограбян, председатель постоянной комиссии НС Республики Армения по региональным вопросам и вопросам Евразийской интеграции Микаел Мелкумян, член постоянной комиссии НС Республики Арцах по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта Гагик Багунц, а также заместитель председателя постоянной комиссии НС Республики Арцах по государственно-правовым вопросам Артур Товмасян.