Դեկտեմբերի 28-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի տարեվերջի մամուլի ասուլիսը:
Խորհրդարանի նախագահը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով, նշելով, որ նոր «ԱԺ Կանոնակարգ» օրենքը չի նախատեսում խորհրդարանի նախագահի տարեկան հաղորդում՝ խորհրդարանի գործունեության վերաբերյալ, ուստի մամուլի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումը հնարավորություն է՝ ամփոփելու օրենսդիր մարմնի աշխատանքները հանրության առավել լայն շրջանակների համար:
Ներկայացնելով անցնող տարում Ազգային ժողովի գործունեությունը թվային ցուցանիշներով՝ ԱԺ նախագահը անդրադարձել է շրջանառության մեջ դրված օրենքների նախագծերին և ընդունված օրենքներին՝ ըստ հանձնաժողովների, Սահմանադրությամբ խորհրդարանին վերապահված այլ լիազորությունների իրականացմանը, մասնավորապես օրենսդիրի կողմից դատավորների և պետական կառավարման այլ մարմինների պաշտոնատար անձանց նշանակումներին, ԱԺ այցելած պատվիրակությունների աշխարհագրությանը և այլ ընթացիկ տեղեկությունների:
Պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ խորհրդարանի նախագահն անդրադարձել է հանրային լայն հետաքրքրություն ներկայացնող թեմաների՝ ՀՀ նորընտիր խորհրդարանի հետ հարաբերությունների հեռանկարներին, նոր քաղաքական ուժերի ձևավորմանը, Արցախում 2020թ. կայանալիք նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններին, ներքաղաքական կյանքում տեղի ունեցող փոփոխություններին, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ զարգացումներին, ԱՀ կողմից միջազգային կոնվենցիաների վավերացման գործընթացի շարունակականությանը, Արցախի միջազգային ճանաչմանն ուղղված քայլերին:
Աշոտ Ղուլյանը մատնանշել է գալիք տարում Ազգային ժողովի գործունեության հիմնական ուղղությունները, ինչպես նաև խոսել համազգային օրակարգի թարմացման ու միջազգային հարթակներում Արցախի վարկանիշի բարձրացման համար անհրաժեշտ քայլերի մասին:
Ասուլիսի ավարտին խորհրդարանի նախագահը շնորհավորել է լրագրողներին գալիք Ամանորի ու Սուրբ Ծննդյան առթիվ՝ մաղթելով հաջողություններ անձնական կյանքում և աշխատանքում:

28-го декабря состоялась итоговая пресс-конференция председателя Национального собрания Республики Арцах Ашота Гуляна.
Председатель парламента выступил с приветственным словом, отметив, что в новом Регламенте НС не предусматривается годовое сообщение председателя парламента относительно деятельности парламента, следовательно, встреча с представителями прессы – возможность подытожить работу законодательного органа власти для наиболее широких слоев общественности.
Представив деятельность Национального собрания за уходящий год в цифрах, председатель НС коснулся проектов законов, введенных в обращение, а также принятых законов по комиссиям, осуществления иных полномочий, возложенных на парламент Конституцией, в частности назначения законодательным органом судей и должностных лиц сферы государственного управления и других органов, географии посетивших НС делегаций и др.
Ответив на вопросы журналистов, председатель парламента коснулся тем, представляющих общественный интерес, – перспектив отношений с новоизбранным парламентом Республики Армения, формирования новых политических сил, предстоящих в 2020 году президентских и парламентских выборов, изменений во внутриполитической жизни страны, развитий вокруг азербайджано- карабахской проблемы, продолжительности процесса ратификации Республикой Арцах международных конвенций, мер в направлении международного признания Арцаха.
Ашот Гулян указал на основные направления деятельности Национального собрания в будущем году, а также обновления общеармянской повестки, мер, необходимых для повышения рейтинга Арцаха на международной арене.
По окончании пресс-конференции председатель парламента поздравил журналистов с наступающим Новым годом и Рождеством, пожелав успехов в личной жизни и работе.