Դեկտեմբերի 28-ին տեղի է ունեցել Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի տարեվերջի մամուլի ասուլիսը:
Խորհրդարանի նախագահը հանդես է եկել ողջույնի խոսքով, նշելով, որ նոր «ԱԺ Կանոնակարգ» օրենքը չի նախատեսում խորհրդարանի նախագահի տարեկան հաղորդում՝ խորհրդարանի գործունեության վերաբերյալ, ուստի մամուլի ներկայացուցիչների հետ հանդիպումը հնարավորություն է՝ ամփոփելու օրենսդիր մարմնի աշխատանքները հանրության առավել լայն շրջանակների համար:
Ներկայացնելով անցնող տարում Ազգային ժողովի գործունեությունը թվային ցուցանիշներով՝ ԱԺ նախագահը անդրադարձել է շրջանառության մեջ դրված օրենքների նախագծերին և ընդունված օրենքներին՝ ըստ հանձնաժողովների, Սահմանադրությամբ խորհրդարանին վերապահված այլ լիազորությունների իրականացմանը, մասնավորապես օրենսդիրի կողմից դատավորների և պետական կառավարման այլ մարմինների պաշտոնատար անձանց նշանակումներին, ԱԺ այցելած պատվիրակությունների աշխարհագրությանը և այլ ընթացիկ տեղեկությունների:
Պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ խորհրդարանի նախագահն անդրադարձել է հանրային լայն հետաքրքրություն ներկայացնող թեմաների՝ ՀՀ նորընտիր խորհրդարանի հետ հարաբերությունների հեռանկարներին, նոր քաղաքական ուժերի ձևավորմանը, Արցախում 2020թ. կայանալիք նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններին, ներքաղաքական կյանքում տեղի ունեցող փոփոխություններին, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ զարգացումներին, ԱՀ կողմից միջազգային կոնվենցիաների վավերացման գործընթացի շարունակականությանը, Արցախի միջազգային ճանաչմանն ուղղված քայլերին:
Աշոտ Ղուլյանը մատնանշել է գալիք տարում Ազգային ժողովի գործունեության հիմնական ուղղությունները, ինչպես նաև խոսել համազգային օրակարգի թարմացման ու միջազգային հարթակներում Արցախի վարկանիշի բարձրացման համար անհրաժեշտ քայլերի մասին:
Ասուլիսի ավարտին խորհրդարանի նախագահը շնորհավորել է լրագրողներին գալիք Ամանորի ու Սուրբ Ծննդյան առթիվ՝ մաղթելով հաջողություններ անձնական կյանքում և աշխատանքում:

The Year-end press conference of the Republic of Artsakh National Assembly President, Ashot Ghoulyan took place on December 28.
The President of the Parliament made a welcoming speech, noting that the new "NA Rules of Procedure" does not provide for the annual report of the Speaker of Parliament, on the activities of the parliament, therefore, the meeting with the press representatives is an opportunity to summarize the work of the legislature for a wider audience.
Presenting the activities of the National Assembly in the past year by digital indicators, the NA President touched upon the draft laws and the adopted laws, according to committees, other powers conferred to the Parliament by the Constitution, in particular the appointments of judges and officials of other public administration bodies, the geography of the delegations visited the National Assembly and other current information.
Answering the journalists' questions, the Speaker of the Parliament touched upon the issues of wide public interest, the prospects of relations with the newly elected parliament of the Republic of Armenia, the formation of new political forces, the upcoming presidential and parliamentary elections, the changes taking place in the home political life, the developments in the Azerbaijani-Karabakh conflict, the continuation of the ratification process of international conventions by the Republic of Azerbaijan, the steps towards international recognition of Artsakh.
Ashot Ghoulyan pointed out the main directions of the activity of the National Assembly next year, as well as talked about updating the national agenda and the necessary steps to be taken to increase the Artsakh ratings on international platforms.
At the end of the press conference the Speaker of the Parliament congratulated the journalists on the coming New Year and Christmas, wishing them success in personal life and work.