Դեկտեմբերի 20-ին տեղի է ունեցել 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի 8-րդ նստաշրջանի եզրափակիչ նիստը, որին ներկա են եղել Կառավարության ներկայացուցիչները՝ Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի գլխավորությամբ:
Նախքան նիստի աշխատանքներին անցնելը՝ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը շնորհավորել է Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների մասնագիտական օրը՝ մաղթելով հաջողություն բարդ ու պատասխանատու գործում:
Նստաշրջանի և նիստի օրակարգերը հաստատելուց հետո խորհրդարանը քննարկել և երկրորդ ընթերցմամբ ընդունել է «Հարկային և այլ պարտադիր վճարների գծով արտոնություններ սահմանելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Այնուհետև խորհրդարանը վերսկսել է «Արցախի Հանրապետության 2019թ. պետական բյուջեի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի քննարկումները: Ներկայացնելով նախագիծը՝ ֆինանսների նախարար Արթուր Հարությունյանը նշել է, որ ԱԺ խմբակցությունների և առանձին պատգամավորների կողմից բյուջեի քննարկման առաջին փուլում ԱՀ Նախագահին գրավոր ուղարկվել է 97, երկրորդ փուլում՝ 16 առաջարկ: Նախարարը ներկայացրել է այն ոլորտները, որոնցում առաջարկությունների ընդունման արդյունքում եղել է բյուջետային փոփոխություն:
Այսպիսով՝ պետական բյուջեի եկամուտները 2019թ-ին կկազմեն 112մլրդ 547մլն դրամ, ծախսերը` 111մլրդ 410 մլն դրամ, պրոֆիցիտը՝ 1մլրդ 136մլն դրամ: Ֆինանսների նախարարին առաջադրված հարցերից հետո պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի վերաբերյալ դիրքորոշում են ներկայացրել ԱԺ խմբակցությունները:
Հանրապետության նախագահը ևս անդրադարձել է երկրի բնականոն զարգացման համար բյուջեում ներկայացված ծրագրերին և հույս հայտնել, որ դրանք գալիք տարում հաջողությամբ կյանքի կկոչվեն:
Անցնելով քվեարկության՝ 26 կողմ, 5 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ խորհրդարանը հավանություն է տվել 2019թ. պետական բյուջեի մասին օրենքին:
Քննարկվել և երկրորդ ընթերցմամբ ընդունվել են Պաշտպանության նախարար Կարեն Աբրահամյանի ներկայացրած՝ «Ռազմական դրության իրավական ռեժիմի մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքը, Արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանի ներկայացրած՝ «Դիվանագիտական ծառայության մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքը, Գյուղատնտեսության նախարար Ժիրայր Միրզոյանի ներկայացրած՝ «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հողային օրենսգրքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթը: Վերջինիս վերաբերյալ ելույթներով հանդես են եկել պատգամավորներ Ալյոշա Գաբրիելյանը և Դավիթ Իշխանյանը:
Հաջորդիվ խորհրդարանը լսել է պատգամավորներ Ռիտա Մնացականյանի և Ռամելա Դադայանի հեղինակած՝ «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տոների և հիշատակի օրերի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքը, որի նպատակը տոների անվանումներում խմբագրական փոփոխություններ կատարելն ու մի շարք միջազգային, ավանդական, եկեղեցական, մասնագիտական տոներն օրենսդրորեն կարգավորելն է:
Քննարկումից և պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությունը ստանալուց հետո օրենքն ընդունվել է:
«Արցախի Հանրապետության ընդերքի մասին օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծը խորհրդարանին է ներկայացրել պատգամավոր Էդուարդ Աղաբեկյանը:
Նախագծով առաջարկվել է ընդերքօգտագործողի նկատմամբ կիրառվող երաշխիքը սահմանափակել 3 տարով: Նախագծի վերաբերյալ ելույթներով հանդես են եկել պատգամավորներ Հովիկ Ջիվանյանը, Հայկ Խանումյանը, Գեղամ Ստեփանյանը և Դավիթ Իշխանյանը: Քննարկումից հետո նախագիծը 18 կողմ, 2 դեմ և 1 ձեռնպահ ձայների հարաբերակցությամբ ընդունել է: Քվեարկությանը չի մասնակցել «Դաշնակցություն» և «Ժողովրդավարություն» խմբակցությունների պատգամավորների մեծամասնությունը:
Աշխատանքի, սոցիալական հարցերի և վերաբնակեցման նախարար Սամվել Ավանեսյանը, ներկայացնելով «Պետական կենսաթոշակների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին», «Պետական պաշտոններ զբաղեցրած անձանց սոցիալական երաշխիքների մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծը, նշել է, որ առաջարկվող փոփոխությունների ընդունման դեպքում՝ կուտակային կենսաթոշակային համակարգի ներդրմամբ պայմանավորված, 1974թ-ի հունվարի 1-ին և դրանից հետո ծնված անձանց աշխատանքային ստաժում կհաշվառվեն մինչև 2019թ-ի հուլիսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածները: Գլխադասային՝ սոցիալական և առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի դրական եզրակացությամբ խորհրդարանն ընդունել է օրենքը:
«Քաղաքացիական պաշտպանության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծը ԱԺ քննարկմանն է ներկայացրել Արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության տնօրեն, գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանը: Նախագծի նպատակը այն ԱՀ Սահմանադրության պահանջներին համապատասխանեցնելն է: Խորհրդարանը քննարկել և ընդունել է օրենքը:

20-го декабря состоялось заключительное заседание 8-ой сессии Национального собрания 6-го созыва, на котором присутствовали представители правительства во главе с президентом Республики Арцах Бако Саакяном.
В начале заседания председатель НС Ашот Гулян поздравил сотрудников Службы национальной безопасности с профессиональным праздником, пожелав успехов в их трудном и ответственном деле.
После утверждения повесток сессии и заседания парламент рассмотрел и во втором чтении принял пакет проектов законов Республики Арцах «Об установлении льгот по налоговым и другим платежам».
Затем парламент возобновил обсуждения проекта закона Республики Арцах «О государственном бюджете Республики Арцах на 2019 год». Представив проект, министр финансов Артур Арутюнян отметил, что на первом этапе обсуждения бюджета фракциями и отдельными депутатами НС Президенту Республики Арцах было направлено 97, а на втором этапе 16 предложений. Министр представил те сферы, в которые с принятием предложений были внесены бюджетные изменения.
Так, доходы государственного бюджета в 2019 году составят 112 млрд 547 млн драмов, расходы – 111 млрд 410 млн драмов, профицит – 1 млрд 136 млн драмов. Задав вопросы министру финансов, фракции НС представили свою позицию касательно проекта закона.
Президент республики также коснулся представленных в бюджете программ, направленных на нормальное развитие страны, и выразил надежду на то, что в будущем году они будут успешно претворены в жизнь.
Перейдя к голосованию, парламент соотношением голосов 26-«за», 5-«против» одобрил закон о государственном бюджете.
Был рассмотрен и во втором чтении принят представленный министром обороны Кареном Абрамяном проект закона Республики Арцах «О правовом режиме военного положения», представленный министром иностранных дел Масисом Маиляном проект закона «О дипломатической службе», представленный министром сельского хозяйства Жирайром Мирзояном пакет проектов законов Республики Арцах «О внесении дополнений и изменений в Земельный кодекс НКР». С речью касательно последнего пакета законов выступили депутаты Алеша Габриелян и Давид Ишханян.
Затем парламент заслушал проект закона Республики Арцах «О внесении изменений и дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О праздниках и памятных датах Нагорно-Карабахской Республики"», авторами которого являются депутаты Рита Мнацаканян и Рамела Дадаян. Целью законопроекта является внесение редакционных изменений в названия праздников, а также введение законодательных регулировок в ряд международных, традиционных, церковных, профессиональных праздников.
После обсуждения и получения положительного заключения постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам закон был принят.
Проект закона Республики Арцах «О внесении изменения в Кодекс Республики Арцах о недрах» представил парламенту депутат Эдуард Агабекян. По проекту предлагается ограничить гарантию права пользования недрами в отношении пользователей недр 3-мя годами. С речью касательно проекта выступили депутаты Овик Дживанян, Айк Ханумян, Гегам Степанян и Давид Ишханян. После обсуждения соотношением голосов 18-«за», 2-«против» проект был принят. В голосовании не приняло участия большинство депутатов фракций «Дашнакцутюн» и «Демократия».
Министр труда, социальных вопросов и миграции Самвел Аванесян, представив проект закона Республики Арцах «О внесении изменения в закон НКР "О государственных пенсиях"», «О внесении изменения в закон Нагорно-Карабахской Республики "О социальных гарантиях лиц, занимавших государственные должности"», отметил, что в связи с внедрением накопительной пенсионной системы в трудовом стаже лиц, родившихся 1-го января 1974 года и после будут исчисляться периоды времени до 1-го июля 2019 года. После получения положительного заключения головной комиссии – постоянной комиссии по социальным вопросам и здравоохранению – парламент принял закон.
Проект закона Республики Арцах «о внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О гражданской обороне"» представил на рассмотрение НС директор Государственной службы по чрезвычайным ситуациям, генерал-лейтенант Левон Мнацаканян. Цель проекта закона – привести его в соответствие с требованиями Конституции Республики Арцах. Парламент рассмотрел и принял закон.