Դեկտեմբերի 19-ին Արցախի խորհրդարանում հյուրընկալվել է «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության (ԼՀԿ) պատվիրակությունը՝ կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի գլխավորությամբ։ Պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել ԱՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի և խորհրդարանական խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ։
Խորհրդարանի նախագահը շնորհավորել է կուսակցությանը` ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրություններում ցուցաբերած արդյունքների առթիվ և կարևորել ԼՀԿ պատվիրակության առաջին պաշտոնական այցն Արցախ:
ԱԺ նախագահը, ընդգծելով հայկական երկու հանրապետությունների խորհրդարանականների միջև ձևավորված բարեկամական հարաբերությունները շարունակելու կարևորությունը, հույս է հայտնել, որ նոր խորհրդարանում ԼՀԿ խմբակցությունը նպաստելու է այդ կապերի ամրապնդմանը՝ նոր որակ հաղորդելով արդեն իսկ կայացած ձևաչափերին։
Աշոտ Ղուլյանը արժևորել է նաև ՀՀ ԱԺ – ԱՀ ԱԺ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի աշխատանքների վերսկսումը՝ համազգային նշանակության հարցերի լուծման համատեքստում։
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար՝ ԼՀԿ ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը նշել է, որ կուսակցությունը պատրաստակամ է Արցախի քաղաքացիների ձայնը լսելի դարձնել թե՛ ՀՀ նոր խորհրդարանում, թե՛ միջազգային տարբեր հարթակներում՝ ուշադրության կենտրոնում պահելով հատկապես անվտանգությանը վերաբերող հարցերը։
Ազգային ժողովի նախագահի հետ հանդիպումից հետո «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար կազմը Աժ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանի ուղեկցությամբ՝ հանդիպել է խորհրդարանում ներկայացված խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ:
ԱԺ նախագահի տեղակալը ներկաների անունից շնորհավորել է «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությանը՝ խորհրդարանական ընտրություններում ժողովրդի վստահության քվեն ստանալու կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ այսուհետ ևս երկու խորհրդարանների միջև համագործակցությունն արդյունավետ կլինի:
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանն ընդգծել է, որ ընտրվելուց հետո Արցախ կատարած առաջին այցի նպատակը տեղի իշխանությունների հետ Արցախին և Հայաստանին վերաբերող առաջնահերթությունների քննարկումն ու կարծիքների հավաքագրումն է:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի Հանրապետությունում անցկացված խորհրդարանական ընտրություններին, քննարկվել են խորհրդարանական դիվանագիտությանը, Արցախի Հանրապետություն-Հայաստանի Հանրապետություն միջխորհրդարանական համագործակցությանը, ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորմանը և բանակցային գործընթացի ձևաչափին վերաբերող թեմաներ: Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել ընդլայնել փոխգործակցությունը:

December 19, the delegation of the "Bright Armenia" (BAP) party headed by Edmon Marukyan, the Head of the party, was hosted in the Artsakh parliament. The delegation had meetings with President of the Republic of Artsakh National Assembly Ashot Ghoulyan and representatives of the parliamentary factions.
The President of the Parliament congratulated the party on the results of the Republic of Armenia National Assembly extraordinary elections and attached importance to the first official visit of the BAP delegation to Artsakh.
Emphasizing the importance of continuing the friendly relations between the two Armenian parliamentarians, the NA President voiced hope that in the new parliament, the BAP faction will contribute to the strengthening of these ties, giving a new quality to already existing formats.
Ashot Ghoulyan also appreciated the resumption of the work of the Interparliamentary Commitee on Cooperation Between the National Assembly of the Republic of Artsakh and National Assembly of the Republic of Armenia in the context of the solution of issues of national importance.
Expressing gratitude for the meeting, BAP head Edmon Marukyan noted that the party is ready to make the voice of citizens of Artsakh heard both in the Armenian parliament and in different international platforms, especially in matters of security.
After the meeting with the Head of the National Assembly, the "Bright Armenia" party leadership, accompanied by the NA Vice-President Vahram Balayan met with the representatives of the parliamentary factions.
Vice President of the National Assembly on behalf of those present congratulated the "Bright Armenia" party on the occasion of receiving a vote of confidence in the parliamentary elections and expressed hope that further cooperation between the two parliaments will be effective.
The Head of the "Bright Armenia" party Edmon Marukyan emphasized that the first visit to Artsakh after the election was aimed at discussing the priorities of Artsakh and Armenia with local authorities and collecting opinions.
During the meeting the sides touched upon issues on the parliamentary elections in the Republic of Armenia, discussed the parliamentary diplomacy, the Artsakh Republic-Armenia inter-parliamentary cooperation, the settlement of the Karabakh problem and the format of the negotiation process. The sides expressed willingness to further expand the cooperation.