Դեկտեմբերի 19-ին Արցախի խորհրդարանում հյուրընկալվել է «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության (ԼՀԿ) պատվիրակությունը՝ կուսակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանի գլխավորությամբ։ Պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել ԱՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանի և խորհրդարանական խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ։
Խորհրդարանի նախագահը շնորհավորել է կուսակցությանը` ՀՀ ԱԺ արտահերթ ընտրություններում ցուցաբերած արդյունքների առթիվ և կարևորել ԼՀԿ պատվիրակության առաջին պաշտոնական այցն Արցախ:
ԱԺ նախագահը, ընդգծելով հայկական երկու հանրապետությունների խորհրդարանականների միջև ձևավորված բարեկամական հարաբերությունները շարունակելու կարևորությունը, հույս է հայտնել, որ նոր խորհրդարանում ԼՀԿ խմբակցությունը նպաստելու է այդ կապերի ամրապնդմանը՝ նոր որակ հաղորդելով արդեն իսկ կայացած ձևաչափերին։
Աշոտ Ղուլյանը արժևորել է նաև ՀՀ ԱԺ – ԱՀ ԱԺ համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի աշխատանքների վերսկսումը՝ համազգային նշանակության հարցերի լուծման համատեքստում։
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար՝ ԼՀԿ ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը նշել է, որ կուսակցությունը պատրաստակամ է Արցախի քաղաքացիների ձայնը լսելի դարձնել թե՛ ՀՀ նոր խորհրդարանում, թե՛ միջազգային տարբեր հարթակներում՝ ուշադրության կենտրոնում պահելով հատկապես անվտանգությանը վերաբերող հարցերը։
Ազգային ժողովի նախագահի հետ հանդիպումից հետո «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ղեկավար կազմը Աժ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանի ուղեկցությամբ՝ հանդիպել է խորհրդարանում ներկայացված խմբակցությունների ներկայացուցիչների հետ:
ԱԺ նախագահի տեղակալը ներկաների անունից շնորհավորել է «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությանը՝ խորհրդարանական ընտրություններում ժողովրդի վստահության քվեն ստանալու կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ այսուհետ ևս երկու խորհրդարանների միջև համագործակցությունն արդյունավետ կլինի:
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանն ընդգծել է, որ ընտրվելուց հետո Արցախ կատարած առաջին այցի նպատակը տեղի իշխանությունների հետ Արցախին և Հայաստանին վերաբերող առաջնահերթությունների քննարկումն ու կարծիքների հավաքագրումն է:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի Հանրապետությունում անցկացված խորհրդարանական ընտրություններին, քննարկվել են խորհրդարանական դիվանագիտությանը, Արցախի Հանրապետություն-Հայաստանի Հանրապետություն միջխորհրդարանական համագործակցությանը, ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորմանը և բանակցային գործընթացի ձևաչափին վերաբերող թեմաներ: Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել ընդլայնել փոխգործակցությունը:

19-го декабря в парламенте Арцаха приняли делегацию партии «Просвещенная Армения» во главе с руководителем партии Эдмоном Марукяном. Делегация провела встречи с председателем НС Республики Арцах Ашотом Гуляном и представителями парламентских фракций.
Руководитель парламента поздравил партию с итогами на внеочередных выборах в Национальное собрание Республики Армения и подчеркнул важность первого официального визита делегации партии в Арцах.
Отметив важность продолжения дружественных отношений, сформированных между парламентариями двух армянских республик, председатель НС выразил надежду на то, что в новом парламенте фракция «Просвещенная Армения» будет способствовать укреплению этих связей и придаст новый импульс уже состоявшимся форматам.
Ашот Гулян указал на важность возобновления работы комиссии по межпарламентскому сотрудничеству НС Республики Армения-НС Республики Арцах в контексте решения вопросов общенационального значения.
Выразив признательность за встречу, руководитель партии «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян отметил, что партия готова способствовать тому, чтобы голос граждан Арцаха был слышимым как в новом парламенте Республики Армения, так и на разных международных площадках, а также держать центре внимания в особенности вопросы безопасности.
После встречи с председателем Национального собрания руководящий состав партии «Просвещенная Армения» в сопровождении заместителя председателя НС Ваграма Балаяна встретился с представителями парламентских фракций.
Заместитель председателя НС от имени присутствующих поздравил партию «Просвещенная Армения» с получением вотума доверия народа на парламентских выборах и выразил надежду на то, что отныне также сотрудничество между двумя парламентами будет эффективным.
Председатель партии «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян подчеркнул, что цель их первого после избрания визита в Арцах – обсуждение приоритетов, касающихся Арцаха и Армении, с местными властями и сбор мнений.
В ходе встречи собеседники коснулись также парламентских выборов в Республике Армения, обсудили вопросы, связанные с парламентской дипломатией, межпарламентским сотрудничеством между Республикой Арцах и Республикой Армения, урегулированием карабахской проблемы и формата переговорного процесса. Стороны выразили готовность к расширению взаимодействия.