ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը դեկտեմբերի 17-ին կազմակերպել է խորհրդարանական լսումներ՝ պատգամավոր Գագիկ Բաղունցի հեղինակած՝ «Մտքի, խղճի ազատության և կրոնական կազմակերպությունների մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթի վերաբերյալ:
Լսումներին մասնակցել են ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը, պատգամավորներ, Արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը, Մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանը, Նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետ-աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Արայիկ Լազարյանը, Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը, կրոնական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ և այլ շահագրգիռ անձինք:
Գագիկ Բաղունցի խոսքով՝ լսումների նախօրյակին, հավաքագրելով Արդարադատության նախարարության, Ոստիկանության և Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի առաջարկությունները՝ ներկայացրել են նախագծի լրամշակված տարբերակը:
Լսումների մասնակիցներից շատերը ուշադրություն են հրավիրել այն հանգամանքին, որ օրինագծի ներկայացումը «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» օրենսգրքի հետ կապակցված՝ նպատակահարմար չէ, քանի օր նշված օրենսգիրքը մշակման փուլում է: Հաշվի առնելով նախագծի՝ Արցախի Հանրապետության Սահմանադրությանը համապատասխանեցնելու գերակայությունը՝ առաջարկվել է այն ուղարկել նաև Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական խորհուրդ:

December 17, the NA Standing Committee on State and Legal Affairs organized parliamentary hearings "On Freedom of Expression, Conscience and Religious Organizations", "On Making Amendments and Addenda to the Code on Administrative Offenses of the Nagorno Karabakh Republic, on the package of draft laws of the Republic of Artsakh "On Making Amendments to the Criminal Code of the Nagorno Karabakh Republic" authored by MP Gagik Baghunts.
NA President, Ashot Ghoulyan, Vice-President of the National Assembly Vahram Balayan, MPs, Minister of Justice Ararat Danielyan, Minister of Culture, Youth Affairs and Tourism Lernik Hovhannisyan, First Deputy Chief of Staff of the Presidential Administration Office Araik Lazaryan, Human Rights Defender Artak Beglaryan , religious organizations representatives and other stakeholders.
According to Gagik Baghunts, on the eve of the hearing, they presented the amended version of the draft, collecting proposals from the Ministry of Justice, the Police and the Human Rights Defender's Office.
Many of the participants in the hearing drew attention to the fact that the submission of the draft law in conjunction with the “Code of Administrative Offenses” is not appropriate, as the mentioned Code is under development. Taking into consideration the priority of bringing the project into line with the Constitution of the Republic of Artsakh, it was also recommended to send it to the Specialized Council on Constitutional Reforms.