ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը դեկտեմբերի 17-ին կազմակերպել է խորհրդարանական լսումներ՝ պատգամավոր Գագիկ Բաղունցի հեղինակած՝ «Մտքի, խղճի ազատության և կրոնական կազմակերպությունների մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին», «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթի վերաբերյալ:
Լսումներին մասնակցել են ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը, պատգամավորներ, Արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը, Մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանը, Նախագահի աշխատակազմի կառավարության գործերի կառավարչության պետ-աշխատակազմի ղեկավարի առաջին տեղակալ Արայիկ Լազարյանը, Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը, կրոնական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ և այլ շահագրգիռ անձինք:
Գագիկ Բաղունցի խոսքով՝ լսումների նախօրյակին, հավաքագրելով Արդարադատության նախարարության, Ոստիկանության և Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի առաջարկությունները՝ ներկայացրել են նախագծի լրամշակված տարբերակը:
Լսումների մասնակիցներից շատերը ուշադրություն են հրավիրել այն հանգամանքին, որ օրինագծի ներկայացումը «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» օրենսգրքի հետ կապակցված՝ նպատակահարմար չէ, քանի օր նշված օրենսգիրքը մշակման փուլում է: Հաշվի առնելով նախագծի՝ Արցախի Հանրապետության Սահմանադրությանը համապատասխանեցնելու գերակայությունը՝ առաջարկվել է այն ուղարկել նաև Սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական խորհուրդ:

Постоянная комиссия НС по государственно-правовым вопросам 17-го декабря организовала парламентские слушания относительно проектов законов Республики Арцах «О свободе мысли, совести и религиозных организаций», «О внесении изменений и дополнения в Кодекс об административных правонарушениях Нагорно-Карабахской Республики», «О внесении изменений в Уголовный кодекс Нагорно-Карабахской Республики», автором которого является депутат Гагик Багунц.
В слушаниях приняли участие председатель НС Ашот Гулян, заместитель председателя НС Ваграм Балаян, депутаты, министр юстиции Арарат Даниелян, министр культуры, по делам молодежи и туризма Лерник Ованнисян, начальник управления по делам правительства - первый заместитель руководителя аппарата президента Араик Лазарян, Защитник прав человека Артак Бегларян, представители религиозных организаций и другие заинтересованные лица.
По словам Гагика Багунца, в преддверии слушаний, собрав предложения Министерства юстиции, офиса Защитника прав человека, они представили доработанный вариант проекта.
Многие из участников слушаний обратили внимание на обстоятельство, что представление законопроекта взаимосвязанно с «Кодексом об административных правонарушениях» нецелесообразно, поскольку указанный кодекс находится на стадии разработки. Учитывая приоритетность приведения проекта в соответствие с Конституцией Республики Арцах, было предложено направить его в Специализированный совет по конституционным реформам.