Դեկտեմբերի 13-ին տեղի է ունեցել 6-րդ գումարման Ազգային ժողովի հերթական լիագումար նիստը:
Մինչ Ազգային ժողովի հերթական նիստի աշխատանքներին անցնելը՝ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը շնորհավորել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներին և իշխանություններին՝ ազատ ու թափանցիկ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ կազմակերպելու առթիվ:
«Մեր շնորհավորանքներն ու արդյունավետ աշխատանքի բարեմաղթանքներն եմ ուզում հղել ՀՀ 7-րդ գումարման խորհրդարան անցած քաղաքական ուժերին՝ համոզիչ մեծամասնություն ստացած «Իմ քայլը» դաշինքին և «Բարգավաճ Հայաստան» ու «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցություններին:
Մենք ձևավորված բարի ավանդույթներ ունենք հայկական երկու հանրապետությունների խորհրդարանների փոխգործակցության տարեգրության մեջ և վստահ եմ՝ ՀՀ նորընտիր Ազգային ժողովի հետ համագործակցությունն ու միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդումը շարունակական են լինելու»,- ասել է խորհրդարանի ղեկավարը:
ԱԺ նախագահի ներկայացմամբ խորհրդարանը հաստատել է նստաշրջանի և նիստի օրակարգերը, որից հետո քննարկումները ծավալվել են «Արցախի Հանրապետության 2019թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագծի շուրջ: Հիմնական զեկուցող՝ ֆինանսների նախարար Արթուր Հարությունյանի խոսքով՝ 2019թ.-ի պետական բյուջեի նախագիծը միտված է ինչպես կայուն տնտեսական աճի ապահովմանը, այնպես էլ՝ տնտեսության գերակա ոլորտների զարգացմանն ու գործարար միջավայրի բարելավմանը:
Ընթացիկ տարվա մակրոտնտեսական ցուցանիշները ներկայացնելուց հետո, ֆինանսների նախարարը խոսել է հաջորդ տարվա բյուջեի ոլորտային և ծրագրային հատկացումների մասին ու պատասխանել պատգամավորների հարցերին:
Բյուջեի վերաբերյալ հարակից զեկույցներով հանդես են եկել ԱԺ ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի ու պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողվների նախագահներ Արամ Գրիգորյանը և Ժաննա Գալստյանը:
Երկրի գլխավոր փաստաթղթի առնչությամբ ծավալված մտքերի փոխանակությանը մասնակցել են պատգամավորներ Հայկ Խանումյանը, Արթուր Թովմասյանը և Գագիկ Բաղունցը:
Եզրափակիչ խոսքում պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը պարզաբանումներ է տվել պատգամավորների հնչեցրած առաջարկությունների և մտահոգությունների վերաբերյալ:
Բյուջեի նախագծի քննարկումը, ԱԺ կանոնակարգ օրենքի 84-րդ հոդվածի 6-րդ կետի համաձայն, ընդմիջվել է ժամը 12:10-ին՝ պատգամավորների` երկրորդ փուլ առաջարկությունները 24 ժամվա ընթացքում ներկայացնելու համար:
Շարունակելով նիստը՝ խորհրդարանը լսել և քննարկել է ԱՀ ոստիկանության պետ, ոստիկանության գնդապետ Իգոր Գրիգորյանի ներկայացրած՝ «Ոստիկանության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին», «Ոստիկանությունում ծառայության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Զենքի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին», «Ձերբակալված և կալանավորված անձանց պահելու մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերի փաթեթը: Ոստիկանապետի ներկայացմամբ՝ օրենքի ընդունումը պայմանավորված է այն ԱՀ Սահմանադրությանը համատասխանեցնելու գործընթացով:
Հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող պետական հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Ղահրամանյանը ԱԺ քննարկմանն է ներկայացրել «Հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող մարմնի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքի նախագիծը, որի նպատակը գործող օրենքը ԱՀ Սահմանադրությանը համապատասխանեցնելու, ինչպես նաև հանրային ծառայությունների և տնտեսական մրցակցության բնագավառներում կարգավորման նոր սկզբունքների կիրառման, կարգավորող մարմնի իրավասությունների և լիազորությունների հստակեցման, հանձնաժողովի աշխատանքների կանոնակարգման, ֆինանսավորման կազմակերպման անհրաժեշտությունն է:
Ներկայացված երկու օրինագիծերի վերաբերյալ գլխադասային հանձնաժողովների դրական եզրակացությունները լսելուց հետո խորհրդարանն ընդունել է օրենքները:

13-го декабря состоялось очередное пленарное заседание Национального собрания 6-го созыва.
В начале заседания председатель НС Ашот Гулян поздравил граждан и власти Республики Армения с организацией свободных и прозрачных внеочередных парламентских выборов.
«Хочу направить наши поздравления и пожелания плодотворной работы политическим силам, прошедшим в парламент Республики Армения 7-го созыва, – блоку "Мой шаг", получившему убедительное большинство голосов избирателей, партиям "Процветающая Армения" и "Светлая Армения".
Между парламентами двух армянских республик сложились добрые традиции взаимодействия, и я уверен, что сотрудничество и укрепление межпарламентских связей с новоизбранным Национальным собранием Республики Армения будет носить продолжительный характер», – отметил руководитель парламента.
Как отметил председатель НС, парламент утвердил повестки сессии и заседания, после чего депутаты перешли к обсуждению проекта закона Республики Арцах "О государственном бюджете Республики Арцах на 2019 год".
По словам основного докладчика – министра финансов Артура Арутюняна, проект государственного бюджета на 2019 год нацелен как на обеспечение стабильного экономического роста, так и на развитие приоритетных отраслей экономики и улучшение бизнес-среды.
Представив макроэкономические показатели на текущий год, министр финансов коснулся бюджетных ассигнований по сферам и программам на следующий год и ответил на вопросы депутатов.
Со смежными докладами касательно бюджета выступили председатели постоянных комиссий НС по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению и по вопросам обороны, безопасности и правопорядка Арам Григорян и Жанна Галстян.
В обмене мнениями касательно главного документа страны приняли участие депутаты Айк Ханумян, Артур Товмасян и Гагик Багунц.
В своем заключительном слове государственный министр Григорий Мартиросян дал пояснения относительно предложений депутатов.
Обсуждение проекта бюджета, согласно пункту 6 статьи 84 Регламента НС, было прервано до 12:10 с тем, чтобы депутаты в течение 24 часов представили свои предложения на второй этап.
Продолжив заседание, парламент заслушал и рассмотрел представленный начальником полиции Республики Арцах, полковником полиции Игорем Григоряном пакет проектов законов Республики Арцах «О внесении изменений и дополнения в закон Нагорно-Карабахской Республики "О полиции"», «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О службе в полиции"», «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об оружии"», «О внесении изменений в закон Нагорно-Карабахской Республики "О содержании задержанных и арестованных лиц".
Как подчеркнул начальник полиции, принятие закона обусловлено процессом приведения его в соответствие с Конституцией Республики Арцах.
Председатель государственной комиссии по регулированию общественных услуг и экономической конкуренции Акоп Каграманян представил на рассмотрение НС проект закона Республики Арцах «О внесении изменений и дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об органе, регулирующем общественные услуги и экономическую конкуренцию"», цель которого - необходимость приведения действующего закона в соответствие с Конституцией Республики Арцах, а также применения новых принципов регулирования сфер общественных услуг и экономической конкуренции, уточнения правомочий и полномочий регулирующего органа, регламентирования работы комиссии, организации финансирования.
Заслушав положительные заключения головных комиссий относительно двух представленных законопроектов парламент принял законы.