Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը դեկտեմբերի 12-ին հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ ԱԺ նախագահի տեղակալի, մշտական հանձնաժողովների ու խմբակցությունների ղեկավարների, աշխատակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ:
Հանձնաժողովային քննարկումներում դրական եզրակացություն ստացած օրինագծերի վերաբերյալ մշտական հանձնաժողովների նախագահները տվել են պարզաբանումներ:
ԱԺ նախագահի ներկայացմամբ՝ դեկտեմբերի 12-ին տեղի ունեցած ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի, Արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովների նիստերում դրական եզրակացություն ստացած՝ «Հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող մարմնի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», ինչպես նաև «Ոստիկանության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերը (վերջինս՝ փաթեթով) ընդգրկվել են առաջիկա հերթական նիստի օրակարգում:
Աժ կանոնակարգ օրենքի 84-րդ հոդվածի համաձայն՝ հերթական նիստում, ըստ նախապես հաստատված ժամկետացանկի, կքննարկվի նաև «Արցախի Հանրապետության 2019թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը: Խորհրդակցությանը անդրադարձ է կատարվել նաև ԱԺ 8-րդ նստաշրջանում շրջանառության մեջ գտնվող օրենքների նախագծերին և դրանց քննարկման ժամկետներին:
Ամփոփելով աշխատանքային խորհրդակցության արդյունքները՝ ԱԺ նախագահը հայտարարել է, որ ԱԺ 8-րդ նստաշրջանի հերթական նիստը տեղի կունենա դեկտեմբերի 13-ին ժամը 11:00-ին:

December 12, the Head of the Artsakh Republic National Assembly Ashot Ghoulyan convened a working consultation with the participation of the NA Vice-President, the heads of Standing Committees and factions, and the chief staff members.
The Chairs of the Standing Committees gave explanations on the bills that have been accepted positively in the committee debates.
According to the NA President, the agenda of the upcoming regular session included amendments to the draft laws of the Artsakh Republic, which received a positive conclusion at the sittings of the NA standing committees on defense, security and law and order and on production and production infrastructures held on December 12, “On Amendments and Additions to the Law of the Nagorno-Karabakh Republic "On the Body, Regulating Public Services and Economic Competition", as well as "On Introducing Changes and Amendments to the Law of the Artsakh Republic "On Police", "(the latter in the form of a package of bills).
In accordance with Article 84 of the Law on the Rules of Procedure of the National Assembly, according to a pre-approved schedule, the draft law on the "2019 State Budget of the Republic of Artsakh" will also be discussed. The consultation also touched upon the draft laws in the appeal of the 8th session of the National Assembly and the timing of the consideration.
Summing up the results of the working meeting, the NA President announced that the next sitting of the 8th session of the National Assembly would be held on December 13 at 11:00.