Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը դեկտեմբերի 12-ին հրավիրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ ԱԺ նախագահի տեղակալի, մշտական հանձնաժողովների ու խմբակցությունների ղեկավարների, աշխատակազմի պատասխանատուների մասնակցությամբ:
Հանձնաժողովային քննարկումներում դրական եզրակացություն ստացած օրինագծերի վերաբերյալ մշտական հանձնաժողովների նախագահները տվել են պարզաբանումներ:
ԱԺ նախագահի ներկայացմամբ՝ դեկտեմբերի 12-ին տեղի ունեցած ԱԺ պաշտպանության, անվտանգության և օրինապահպանության հարցերի, Արտադրության և արտադրական ենթակառուցվածքների հարցերի մշտական հանձնաժողովների նիստերում դրական եզրակացություն ստացած՝ «Հանրային ծառայությունները և տնտեսական մրցակցությունը կարգավորող մարմնի մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին», ինչպես նաև «Ոստիկանության մասին» Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության օրենքում փոփոխություններ և լրացում կատարելու մասին» Արցախի Հանրապետության օրենքների նախագծերը (վերջինս՝ փաթեթով) ընդգրկվել են առաջիկա հերթական նիստի օրակարգում:
Աժ կանոնակարգ օրենքի 84-րդ հոդվածի համաձայն՝ հերթական նիստում, ըստ նախապես հաստատված ժամկետացանկի, կքննարկվի նաև «Արցախի Հանրապետության 2019թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը: Խորհրդակցությանը անդրադարձ է կատարվել նաև ԱԺ 8-րդ նստաշրջանում շրջանառության մեջ գտնվող օրենքների նախագծերին և դրանց քննարկման ժամկետներին:
Ամփոփելով աշխատանքային խորհրդակցության արդյունքները՝ ԱԺ նախագահը հայտարարել է, որ ԱԺ 8-րդ նստաշրջանի հերթական նիստը տեղի կունենա դեկտեմբերի 13-ին ժամը 11:00-ին:

Председатель Национального собрания Республики Арцах Ашот Гулян 12-го декабря созвал рабочее совещание, в котором приняли участие заместитель председателя НС, руководители постоянных комиссий и фракций, ответственные лица аппарата.
Председатели постоянных комиссий дали пояснения касательно законопроектов, получивших положительное заключение на проведенных в комиссиях обсуждениях.
Как сообщил председатель НС, в повестку предстоящего пленарного заседания включены проекты законов Республики Арцах, получившие положительное заключение на состоявшихся 12-го декабря заседаниях постоянных комиссий НС по вопросам обороны, безопасности и правопорядка и по вопросам производства и производственных инфраструктур, – «О внесении изменений и дополнений в закон Нагорно-Карабахской Республики "Об органе, регулирующем общественные услуги и экономическую конкуренцию"», а также «О внесении изменений и дополнения в закон Нагорно-Карабахской Республики "О полиции"» (последний в виде пакета законопроекта).
Согласно статье 84-ой Регламента НС, по заранее утвержденному графику будет обсужден также проект закона Республики Арцах "О государственном бюджете Республики Арцах на 2019 год". На совещании были обсуждены также проекты законов, находящиеся в обращении 8-ой сессии НС, и сроки рассмотрения.
Подводя итоги рабочего совещания, председатель НС объявил, что очередное заседание 8-ой сессии НС состоится 13-го декабря в 11:00.