Դեկտեմբերի 5-ին Ազգային ժողովի ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանն ամփոփել է «ԱՀ 2019թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծի նախնական քննարկումների արդյունքները:
Նիստի ընթացքում ֆինանսների նախարար Արթուր Հարությունյանը պարզաբանումներ է տվել բյուջեի նախագծի վերաբերյալ պատգամավորների հնչեցրած հարցերին:
Հանրագումարի բերելով նախորդ քննարկումների արդյունքները՝ գլխադասային հանձնաժողովը դրական եզրակացությամբ երաշխավորել է «ԱՀ 2019թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը ներառել առաջիկա հերթական նիստի օրակարգ:
Նիստին ներկա էին ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը, գործադիր իշխանության պատասխանատուները՝ նախարարներ Արթուր Հարությունյանը, Սամվել Ավանեսյանը, Լևոն Գրիգորյանը և Ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահ Մանուշ Մինասյանը:
Համաձայն բյուջեի նախագծի քննարկման ժամկետացանկի՝ մինչև դեկտեմբերի 6-ի ժամը 17:00 խորհրդարանում կհավաքագրվեն պատգամավորների ու խմբակցությունների առաջարկությունները և կներկայացվեն կառավարությանը:
«ԱՀ 2019թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը, պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանի մասնակցությամբ, դեկտեմբերի 4-ին և 5-ին քննարկել են նաև ԱԺ խմբակցությունները և խորհրդարանի անկախ պատգամավորները :

December 5, at the sitting of the NA Standing Committee on Budget, Financial and Economic Management, the Chair of the Committee Aram Grigoryan summed up the results of the preliminary discussions of the Artsakh Republic draft law “On the 2019 State Budget of the Republic of Artsakh”.
During the session the Minister of Finance Artur Harutyunyan gave clarifications to the MPs' questions on the draft budget.
Following the results of the previous discussions, the Head Committee endorsed the conclusion to include the draft law "On the 2019 State Budget of the Republic of Artsakh" on the agenda of the upcoming regular sitting.
President of the National Assembly Ashot Ghoulyan, NA Vice-President Vahram Balayan, officials of the Executive Power officials - ministers Artur Harutyunyan, Samvel Avanesyan, Levon Grigoryan and National Statistical Service Chair Manush Minasyan.
According to the schedule of the draft budget discussion, until December 6 at 17:00 the suggestions of MPs and factions in the parliament will be collected and submitted to the Government.
On December 4 and 5 the NA factions and independent parliamentarians also discussed the draft law of the Artsakh Republic "On the 2019 State Budget of the Republic of Artsakh" with the participation of State Minister Grigory Martirosyan.