Դեկտեմբերի 5-ին Ազգային ժողովի ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում հանձնաժողովի նախագահ Արամ Գրիգորյանն ամփոփել է «ԱՀ 2019թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծի նախնական քննարկումների արդյունքները:
Նիստի ընթացքում ֆինանսների նախարար Արթուր Հարությունյանը պարզաբանումներ է տվել բյուջեի նախագծի վերաբերյալ պատգամավորների հնչեցրած հարցերին:
Հանրագումարի բերելով նախորդ քննարկումների արդյունքները՝ գլխադասային հանձնաժողովը դրական եզրակացությամբ երաշխավորել է «ԱՀ 2019թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը ներառել առաջիկա հերթական նիստի օրակարգ:
Նիստին ներկա էին ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը, գործադիր իշխանության պատասխանատուները՝ նախարարներ Արթուր Հարությունյանը, Սամվել Ավանեսյանը, Լևոն Գրիգորյանը և Ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահ Մանուշ Մինասյանը:
Համաձայն բյուջեի նախագծի քննարկման ժամկետացանկի՝ մինչև դեկտեմբերի 6-ի ժամը 17:00 խորհրդարանում կհավաքագրվեն պատգամավորների ու խմբակցությունների առաջարկությունները և կներկայացվեն կառավարությանը:
«ԱՀ 2019թ. պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագիծը, պետնախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանի մասնակցությամբ, դեկտեմբերի 4-ին և 5-ին քննարկել են նաև ԱԺ խմբակցությունները և խորհրդարանի անկախ պատգամավորները :

5-го декабря на заседании постоянной комиссии Национального собрания по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению председатель комиссии Арам Григорян подвел итоги предварительных обсуждений проекта закона Республики Арцах "О государственном бюджете Республики Арцах на 2019 год".
На заседании министр финансов Артур Арутюнян дал пояснения по ряду вопросов депутатов касательно проекта бюджета.
Подведя итоги предварительных обсуждений, головная комиссия с положительным заключением рекомендовала включить проект закона Республики Арцах "О государственном бюджете Республики Арцах на 2019 год" в повестку предстоящего очередного заседания.
На заседании присутствовали председатель НС Ашот Гулян, заместитель председателя Ваграм Балаян, ответственные лица исполнительной власти – министры Артур Арутюнян, Самвел Аванесян, Левон Григорян и председатель Национальной статистической службы Мануш Минасян.
Согласно графику обсуждения проекта бюджета, до 17:00 6-го декабря в парламенте будут собраны предложения депутатов и фракций и представлены правительству.
4-го и 5-го декабря проект закона Республики Арцах "О государственном бюджете Республики Арцах на 2019 год" при участии государственного министра Григория Мартиросяна обсудили также фракции НС и независимые депутаты парламента.