Դեկտեմբերի 3-ին տեղի է ունեցել ԱՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի ու ֆինանսաբյուջետային և տնտեսական կառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը, որը վարում էին Վարդգես Ուլուբաբյանը և Արամ Գրիգորյանը:
Քննարկվել է «ԱՀ 2019թ.-ի պետական բյուջեի մասին» ԱՀ օրենքի նախագծում նախատեսված գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության և սպորտի ոլորտների ֆինանսավորման հարցը:
Ներկայացնելով կրթության, գիտության և սպորտի բնագավառներին հատկացված գումարները՝ նախարար Նարինե Աղաբալյանը նշել է, որ այն կազմել է 15մլրդ 191մլն դրամ: 2018թ. համեմատ 106մլն 856հազ դրամ ծախսային աճը պայմանավորված է հանրակրթության ոլորտի՝ 67մլն 287հազ դրամ, գիտության ոլորտի՝ 11,1մլն և մարզական միջոցառումների՝ 28մլն 710հազ հատկացումների ավելացմամբ:
Պատգամավորները նախարարին են առաջադրել ապրիլյան պատերազմի մասնակիցների ուսման վարձավճարների փոխհատուցմանը, սպորտային ֆեդերացիաներին հատկացվող գումարներին, Բերձորում մասնագիտական քոլեջի կառուցմանը, գիտական թեմաների ֆինանսավորմանը, տեխնիկական գիտությունների խթանման ծրագրերին, ինչպես նաև ոլորտի բյուջեի չնչին աճի պայմաններում կրթության զարգացման հեռանկարներին վերաբերող հարցեր:
Վերջինիս ի պատասխան՝ նախարար Աղաբալյանը նշել է, որ ոլորտում օպտիմալացման ծրագրերի շնորհիվ հնարավոր կլինի հասնել ցանկալի արդյունքի:
Նախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանի փոխանցմամբ՝ մշակույթի և երիտասարդության ոլորտներին պետական բյուջեից կհատկացվի 2մլրդ 123մլն դրամ, նախորդ տարվա՝ 2 մլրդ 180մլն-ի փոխարեն: Ոլորտի գերակա ուղղությունը ՀՀ և արտերկրի հետ համագործակցությունն է լինելու, որի համար կտրամադրվի 13մլն 603հազ դրամ: Լեռնիկ Հովհաննիսյանի խոսքով՝ բնագավառի կարևոր ծրագրերից է հուշարձանների վերականգնման, պահպանման և ուսումնասիրման ծրագիրը, որի իրականացման համար նախատեսվում է 120մլն դրամ, նախորդ տարվա 100 մլն-ի փոխարեն:
Նախարարը պատասխանել է թատրոնի շենքի տանիքի վերանորոգմանը, հոբելյանական միջոցառումների համար հատկացվող գումարներին, պատմաերկրագիտական թանգարանի նոր շենքին և այլ թեմաներով պատգամավորների առաջադրած հարցերին:
Քննարկմանը մասնակցել են ԱՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը, ԱԺ-ում Նախագահի ներկայացուցիչ Զոյա Լազարյանը, ֆինանսների նախարարի տեղակալ Նորայր Ավանեսյանը և ոլորտների այլ պատասխանատուներ:

3-го декабря состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС Республики Арцах по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта и по финансово-бюджетным вопросам и экономическому управлению, которое вели Вардгес Улубабян и Арам Григорян.
В ходе заседания был рассмотрен вопрос о финансировании науки, образования, культуры, молодежи и спорта, предусмотренные в проекте закона Республики Арцах "О государственном бюджете Республики Арцах на 2019 год".
Как отметила министр образования, науки и спорта Нарине Агабалян из госбюджета сфере выделена сумма в размере 15 млрд 191 млн драмов. Рост расходов на 106 млн 856 тыс драмов, по сравнению с показателями 2018 года, обусловлен увеличением бюджетных ассигнований в сфере общего образования (67 млн 287 тыс драмов), науки (11,1 млн драмов) и на проведение спортивных мероприятий (28 млн 710 тыс драмов).
Депутаты задали министру вопросы, касающиеся компенсации участникам апрельской войны платы за обучение, суммы, выделяемой спортивным федерациям, строительства колледжа профессионального образования в Бердзоре, финансирования тем для научных работ, программ по стимулированию развития технических наук, а также перспектив развития образования в условиях минимального роста бюджета сферы.
В ответ на последний вопрос министр Агабалян отметила, что благодаря осуществляемым в сфере программам по оптимизации станет возможно добиться желаемых результатов.
По сообщению министра Лерника Ованнисяна, из госбюджета сфере культуры и молодежи будет выделено 2 млрд 123 млн драмов, вместо 2 млрд 180 млн драмов, выделенных в 2018 году. Приоритетным направлением в сфере будет сотрудничество с Республикой Армения и за рубежом, на что будет выделено 13 млн 603 тыс драмов. Как подчеркнул Лерник Ованнисян, одной из важных программ сферы является программа реставрации, сохранения и изучения памятников, на осуществление которой планируется выделить 120 млн драмов, вместо 100 млн драмов, выделенных в 2018 году.
Лерник Ованнисян также ответил на вопросы депутатов касательно восстановления крыши здания театра, суммы, выделяемой на проведение юбилейных мероприятий, нового здания историко-краеведческого музея и других тем.
В обсуждении приняли участие председатель НС Республики Арцах Ашот Гулян, заместитель председателя Ваграм Балаян, представитель президента в НС Зоя Лазарян, заместитель министра финансов Норайр Аванесян и ответственные в сфере лица.